UA
RU

Small Talk: Анна Орєхова, співзасновниця організації INSCIENCE

Редагувати переклад

Анна Орєхова – співзасновниця організації INSCIENCE, яка займається популяризацією науки й підвищенням її цінності для суспільства, держави та бізнесу. Анна розвопіла Marie Claire про проєкт «Науковиці», серію документальних відео про українських жінок в науці.

Small Talk: Анна Орєхова, співзасновниця організації INSCIENCE-Фото 1

Як народилася ідея створення цього проєкту?

Ідея створення народилася з натхнення від роботи українських науковиць та бажання розказати їх історії якомога більшій кількості людей. А також – показати їх у якості рольових моделей для дівчат, які б хотіли робити кар’єру в STEM.

За дослідженням CEDOS в Україні лише 23% дівчат вступають на STEM спеціальності. А за всю історію Нобелівської премії, в наукових дисциплінах із 600 лауреатів та лауреаток було лише 23 жінки. Тобто природничі науки досі асоціюються набагато більше з чоловіками.

Наприклад, одна з наших героїнь – морська біологиня Оксана Савенко наразі є першою та єдиною жінкою, яка вдруге зимує на станції Академіка Вернадського в Антарктиці. Також Оксана взагалі єдина жінка в усій експедиції. Тільки уявіть, що протягом 20 років в зимових експедиціях на станції Академіка Вернадського не було жодної жінки. Я сподіваюся, що з кожним роком і бажаючих і відібраний для експедиції жінок ставатиме все більше. В тому числі, завдяки прикладу Оксани. Хочеться, щоб після перегляду наших фільмів дівчата думали – вона змогла і я точно зможу.

Small Talk: Анна Орєхова, співзасновниця організації INSCIENCE-Фото 2

В процесі підготовки над проєктом, певно, вам довелося познайомитися з багатьма цікавими фактами про сучасних українських науковиць та їхні відкриття. Що з цього великого масиву інформації вас найбільше вразило?

Цікаві факти про українських науковиць – це матеріал для цілої книги. І я сподіваюся, що колись така книга з’явиться. Я би хотіла поділитися тим, що дізналася про наших чотирьох героїнь під час підготовки та самого знімального процесу.

Тільки уявіть, нейробіологиня Віра Єфремова займається  тим, що бере клітину крові або шкіри і змушує її забути про те, яка вона клітина і подумати, що вона клітина мозку. І з однієї клітини вона вирощує міні-мізки (мозкові органоїди) у чашках петрі. Інколи це займає кілька місяців, а інколи роки. Мета Віри – за допомогою своїх досліджень зрозуміти як влаштовані певні генетичні хвороби та як у майбутньому їх можна вилікувати.

Small Talk: Анна Орєхова, співзасновниця організації INSCIENCE-Фото 3

Катерина Терлецька вивчає світ за допомогою математики, а саме – внутрішні хвилі океану. Це ті хвилі, які утворюють цунамі та зіштовхуєчись, можуть здатися Лохнеським чудовиськом (насправді феномен Лохнеського чудовиська – це внутрішні хвилі, які зіштовхнулися). Вони можуть бути непомітними, але грають надзвичайно важливу роль в розумінні процесів в океані, в тому числі в пояснені його ролі у зміні клімату на планеті.

Мабуть, найбільш близькою для нас є тема досліджень зоологині Марини Шквирі. Вона вивчає диких хижаків – рисей, ведмедів та вовків. В тому числі у чорнобильській зоні. Крім того, вони з чоловіком Єгором Яковлєвим та командою займаються порятунком ведмедів з ресторанів та перевізних цирків, де тварин тримають в маленьких клітках та несумісних з нормальним життям умовах. Вони визволяли їх та доставляють в спеціальні притулки, де умови проживання тварин максимально наближені до природних. Подивитися на реабілітацію та поведінку ведмедиків можна у притулку “Біла скеля” під Києвом, який цього року офіційно відкрили Марина та Єгор.

І четверта героїня, про яку я говорила на початку, це морська біологиня Оксана Савенко. Вона заразі знаходиться на станції Академіка Вернадського. Виходить на маленькому човні в океан, щоб досліджувати китів. Кожного кита Оксана розрізняє за малюнком на хвості, адже ідентичного малюнку не існує. Візерунки на хвості кита, це як відбитки пальців у людини.

І скажу вам чесно, у кожної науковиці, яку я знаю, є надзвичайно захоплюючі історії, які варті того, щоб бути розказаними.

Small Talk: Анна Орєхова, співзасновниця організації INSCIENCE-Фото 4

Як було обрано героїнь?

Насправді, обрати чотирьох перших героїнь було надзвичайно складно. Бо хотілося зняти серію про кожну науковицю, з якими нам доводилося співпрацювати. Але саме для перших відео ми також зважали на те, як ми можемо візуально показати роботу науковиць, наскільки теми їх досліджень можуть зачіпати людей  і наскільки їм самим буде комфортно та звично в кадрі. Адже таймінг проекту був достатньо насичений та динамічний. Але нам неймовірно пощастило, бо усі науковиці та головна героїня – 15-ти річна Маша – трималися дуже природньо і відкрили для нас закулісся свого наукового та особистого світу.

До речі, у коментарях під відео, можна писати побажання – про кого та на яку тему ви б хотіли побачити наступні серії.

Читайте також: Small Talk: Анастасія Бабенко, українська режисерка

Small Talk: Анна Орєхова, співзасновниця організації INSCIENCE-Фото 5

Вже зараз мова йде про створення другого сезону. Ви вже визначилися з героїнями?

Ми плануємо продовжити проєкт і зняти такі відео про жінок з різних спеціальностей природничих наук. Бо кожен напрям – це свій неймовірний світ.

До того ж серію відео створили дві чудові жіночі команди – організаційна INSCIENCE та знімальна на чолі з режисеркою Юлією Кочетовою. Кожній із нас тема рівності в усіх спеціальностях та сферах життя дуже близька. І ми горіли проектом, тому для нас важливо, щоб він мав продовження.

Як тільки будуть відомі строки та героїні – ми обов’язково розкажемо про це на сторінках INSCIENCE.

 За вашим спостереженням, яка головна риса характеру для майбутньої науковиці?

Усі героїні НАУКОВИЦЬ дуже різні. При цьому їх об’єднує невпинне бажання досліджувати світ і шукати істину, незважаючи ні нащо. Думаю, це і є найголовніше. Цікавість та наполегливість, щоб знаходити відповіді на ті таємниці світу, які людству ще тільки належить дізнатися.

Фото надала Анна Орєхова

Статьи по теме