UA
RU

Small Talk: художниця по костюмам Леся Патока про створення національного костюму для конкурсу «Міс Всесвіт»-2022

Редагувати переклад
Художниця по костюмам Леся Патока створила національний костюм для «Міс Всесвіт»-2022. Україну представить Вікторія Апанасенко у костюмі «Воїн світла». Дизайнерка працювала над ним протягом 4 місяців. Про роботу над костюмом, власні фешн-підсумки та підготовку до святкування Нового року Леся розповіла арт-журналістці Дарії Кибець.

Small Talk: художниця по костюмам Леся Патока про створення національного костюму для конкурсу «Міс Всесвіт»-2022-Фото 1

Хто чи що надихнули вас створити костюм «Воїн світла» для конкурсу «Міс Всесвіт»?

До нас звернулася Вікторія Апанасенко, яка хотіла співпрацювати саме стосовно виходу в національному костюмі. А це завжди складна історія, оскільки вбрання має показати твою країну, відображати національні риси, при цьому бути ефектним, запам’ятовуватися. До того ж, досвід України у цьому питанні в минулі роки не можна назвати вдалим. Вікторія хотіла зробити щось, що стосувалося б війни, усієї нашої ситуації, висловила свої ідеї. Але чим вона мене справді підкупила, так це словами: «Я ж прийшла до вас як до професіонала, тому можу лише виразити якісь свої побажання, але в цілому готова до вас дослухатися». І цей підхід є дуже важливим. Оскільки іноді приходять люди, які вважають себе експертами у всіх сферах, а це не так. І для того, щоб дійсно створити щось круте, ти маєш дослухатися. Тож ми почали працювати, генерувати, думати, що б це могло бути. Я почала збирати якісь референси і уявляти, як би хотіла донести образ України до світу. Я точно знала, що не хочу, щоб це був образ обездоленої України, понівеченої… Тому що це така банальність. І це не про Україну зараз. Мені хотілося показати сильну, незламну, незалежну країну, і таку, щоб у всіх просто відвисла щелепа. І, мені здається, нам вдалося цього досягти.

Я придумала «Воїна світла», тому що війна триває не з лютого, а з 2014 року, і я дуже добре пам’ятаю, що головним гімном того року була якраз пісня «Воїни світла». І мені здалося, що це буде символом того, що ми б’ємося, ми не здаємося. А вже історія про архангела з’явилася паралельно в процесі роботи над ескізом, його фіналізації. Я запитала Вікторію, чи вона киянка, і виявилося, що так. Врешті, ми дійшли до того, що нас обох надихає архангел Михаїл як захисник Києва. Дуже важливо, щоб костюм був не просто гарним, а щоб в ньому була глибина, щоб ти могла пояснити, про що він – чому дівчина з мечем, чому у неї крила. Тому вийшов такий мікс «Воїна світла» і Архангела Михаїла. В будь-якому разі, для мене це воїн світла, який нічого не боїться. А зараз кожен з нас щодня бореться – на фронті чи поза його межами.

Small Talk: художниця по костюмам Леся Патока про створення національного костюму для конкурсу «Міс Всесвіт»-2022-Фото 2

Small Talk: художниця по костюмам Леся Патока про створення національного костюму для конкурсу «Міс Всесвіт»-2022-Фото 3

Small Talk: художниця по костюмам Леся Патока про створення національного костюму для конкурсу «Міс Всесвіт»-2022-Фото 4

Чий образ у цьому році вважаєте вдалим?

З початком війни я настільки зосередилася на подіях своєї країни, що випала з інформаційного поля. Я не слідкую за жодними «оскарами», жодними Греммі чи іншими преміями. Мені просто важко це сприймати, знаючи, що відбувається в Україні. Так, я знаю, що люди продовжують жити, це їх світ, їх країни, де немає війни, але особисто мені як творчій людині, яка рефлексує з цього приводу кожного дня, важко на це дивитися. І я не можу тішитися. Релізи, прем’єри, червоні доріжки – це все чудово, але наразі йде повз мене. Я зрозуміла в якийсь момент, що не знаю жодного тренду, хоча з цим дуже тісно пов’язана. Мій головний тренд – це форма захисників і захисниць і бронежелети.

Хто, на вашу думку, є трендсеттером?

Мені здається, це дуже особисте, але нашими трендсеттерами є всі чудові дизайнери, які перекваліфікувалися і почали шити, наприклад,  взуття для ЗСУ або термобілизну. Очевидно, що рівень нашої подачі комфортного тактичного одягу, зробив колосальний стрибок. А це насправді дуже специфічна тема. Я спостерігаю, як в Україну приїжджають неймовірні матеріали. Особисто для мене це головний тренд. А що там у світі коїться – з 24-го лютого це відійшло на другий план. Я зрозуміла, що нам не потрібно аж так багато одягу. Це має бути невеликий набір, але необхідний для виживання. І це не про Balenciaga чи Chanel. Абсолютно.

Ви повернулися з Португалії на постійній основі?

Я повернулася наприкінці вересня. На це вплинуло чимало факторів. По-перше, донечка, якій необхідно було йти до школи, і ми зрозуміли, що в португальську школу вона не піде. Ми з нею удвох дуже сумували за домом. А ще я мала кілька проєктів, реалізація яких можлива була лише, якщо я буду фізично у Києві. Все- таки моя спеціальність – дуже крафтова. Все, що ми виготовляємо, ми робимо руками. Це не про IT, якими можна займатися у будь-якій точці світу. Це про фізичну присутність тут, роботу в холодних умовах з різними матеріалами і створення краси. І тому так, я повернулася на постійній основі і точно зараз нікуди не збираюся, тому що вдома, не дивлячись на всі труднощі, найкраще.

Розкажіть про плани на Новий рік. Будете наряджати ялинку? 

Я знаю, що це буде Рік Чорного Кролика за китайським гороскопом, мій рік. Щодо ялинки, то я не буду купувати зрізану. Мої друзі купили ялинки в горщиках, які потім можна висадити. Мені здається, що це дуже свідома позиція. Ти не лише не вбиваєш дерево, а й даєш йому далі життя. Якби кожна родина так робила щороку, і висаджувала нову ялинку в себе біля дому, було б чудово. Як варіант, їм навіть можна давати імена. А в мене є цікава ялинка, яку я минулого року вже в кінці усіх свят випадково купила в IKEA. Вона виконана на полотні. Це буде моя головна ялинка цього року, і, можливо, під неї я покладу всі подарунки. Що ж до святкування, то ми з друзями, порадившись, вирішили, що все-таки будемо святкувати. Так, у нас всіх дуже змінилися wish-листи подарунків. Наразі я живу на два міста – Київ і Львів. І коли приїжджають друзі і питають, що привезти, я відповідаю: «Везіть свічки, батарейки, вино, і себе» (сміється). Більше нічого не потрібно. Подарунки стали іншими. Нещодавно одна подруга подарувала мені турнікет, а інша – шерстяну балаклаву. Ми ніколи не могли собі такого уявити. Я замість туфель на осінь купила собі пальник. Я в житті не знала, що таке пальник і як ним користуватися! Тренди стали іншими, і подарунки також. А з друзями ми дійшли думки, що все-одно будемо зустрічатися, будемо святкувати, створимо класну атмосферу з усіма цими свічками. І зараз у нашому спільному чаті йде голосування щодо теми вечірки, дрес-коду. Я відповідаю за допомогу усім з вбранням, натоміть навіть не доторкнуся до приготування святкового столу. Кожен займається своєю справою. Ми проговорили, чи маємо ми право святкувати, та погодилися, що це був занадто важкий рік, і ми хочемо його яскраво провести і запам’ятати.

Авторка: Дарина Кибець

Читайте також: ПРО ЩО ЖІНКА МОВЧИТЬ: АНАСТАСІЯ ЄРШОВА, ЗАСНОВНИЦЯ ATELIER HANDMADE 

Статьи по теме