UA
RU

Small Talk: ілюстраторка Юлія Твєрітіна про альбом «Ще один день війни»

Коли на Україну посипалися російські ракети, коли в містечка під Києвом зайшли окупаційні війська, Юлія Твєрітіна почала документувати нові досвіди українців в ілюстраціях — щоб універсальною мовою мистецтва розповісти світові про переживання війни. Зі свідчень її друзів і рідних, з потоку страшних новин, із власних рефлексій авторки народився «Ще один день війни». Болісна, емоційно влучна, глибока художня серія, у якій попри все є місце для барв і світла. Про роботу над альбомом ілюстраторка розповіла в інтерв'ю Marie Claire.

Small Talk: ілюстраторка Юлія Твєрітіна про альбом «Ще один день війни»-Фото 1

Юля, редакція Marie Claire уважно стежить за твоєю творчістю і захоплюється тобою! Як виникла ідея об’єднати ілюстрації в книгу?

Від початку роботи над цією серією було декілька пропозицій від різних видавництв. Для мене важливо, щоб книга вийшла саме в українському видавництві. Я рада, що Видавництво Портал і Олег Грищенко (куратор видання та співзасновник Pictoric) поклали цю відповідальну організаційну справу на свої плечі.

Ти переживаєш травматичний досвід війни на відстані, в тім твої ілюстрації переповнені емоцій. Розкажи, будь ласка, як ти їх створювала?

Не думаю що маю право називати цей досвід травматичним, принаймні я фізично знаходилася там, де мала можливість відволіктися і визирнути у вікно, і там було мирне небо без падаючих снарядів. Але картини звісно переповнені емоціями, бо коли ти дзвониш додому і чуєш сирени і вибухи, і часто «скоро вимкнуть світло, напевне зв’язку знову не буде декілька днів, не хвилюйся». Ти знаєш, що у вікні там десь за лісовою смугою Ірпінь, Буча і щільні стовпи диму стоять вже багато днів, і твоя краща подруга звідти так і не відповіла на жодне повідомлення  –  важко обійтися без стресу, де б саме ти не знаходився.

В нашому минулому інтерв’ю ти зазначила, що найскладніше – передати так, як було насправді. Як твої знайомі реагують на ілюстрації, присвячені ним? Просять внести корективи?

Ні, жодного разу ніхто не питав про зміни. Здебільшого казали: «О, точно, так все і було». Декілька друзів побажали не зазначати свого справжнього імені. Взагалі не думаю, що малюю обличчя прямо з фотографічною схожістю, але ім’я звісно змінила, ок. Деякі іноді постять мені картинку до чату, згадують свої найстрашніші дні і ми знову обговорюємо як все було. Деякі не хочуть взагалі згадувати про травматичний досвід. Але ніхто ще не приходив з правками. (Усміхається.)

Small Talk: ілюстраторка Юлія Твєрітіна про альбом «Ще один день війни»-Фото 2

Якщо візуально оцінювати «Ще один день війни», на твою думку, твій травматичний досвід відбився в кольорах та формах, які ти використовувала?

Так, я помітила що лінія стала нервова і кольори відповідні. І це не дивно, якщо постійно малюєш як щось вибухає чи горить. Взагалі «Ще один день війни»  – це документ часу в якому ми живемо. Важливо щоб ці емоції, пам’ять про ці трагічні події залишись в українському мистецтві. Ілюстрація як графічне медіа сьогодні, напевно, є найдієвішим у візуальній комунікації, особливо якщо говорити про поширення українських історій за кордоном.

Small Talk: ілюстраторка Юлія Твєрітіна про альбом «Ще один день війни»-Фото 3

Ти слідкуєш за українськими сучасними митцями, зокрема, ілюстраторами? На твою думку, хто найвдаліше фіксує події, які ми зараз переживаємо?

Здається, по можливості, документували майже всі, кого я знаю, незважаючи на стрес, поганий зв’язок, перебої зі світлом і те, що час від часу доводиться малювати у сховищі. Візуальний відгук йшов майже на кожну трагічну подію. Минулого року мене вразила серія Дані Немировського, яку він малював, як то кажуть, з натури, у підвалі під час руйнування Маріуполя. Сергій Майдуков їздив малювати на передову. Графічні історії Жені Олійник вже можна зібрати в книжку, що включає і перші години після вторгнення, і ночі в коридорі, і загальний психологічний відгук, і звіт про черговий день. Якщо подивитись на виставкові проекти Pictoric (спільноти українських ілюстраторів), то можна знайти безліч документальних або метафоричних візуалізацій, у когось з авторів це один плакат, у когось уже серія замальовок-рефлексій, але всі вони однаково цінні.

Small Talk: ілюстраторка Юлія Твєрітіна про альбом «Ще один день війни»-Фото 4

Що ти зробиш, в першу чергу, коли зможеш приїхати в Україну?

Обійму міцно маму. Полежу вдома. Зустрінусь з друзями, як завжди. До декого вже схожу попрощатись на цвинтар.

Читайте також: ФОТОВИСТАВКА «СМІЛИВІ НЕСТИ СВІТЛО» ПРО НАЙСКЛАДНІШУ ЗИМУ В ІСТОРІЇ НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ 

Статьи по теме