Small Talk: Люсія Бондар, медіаменеджерка і видавчиня, авторка The Beauty of Ukraine
«The Beauty of Ukraine / Landscape Photography» – це спільний проєкт українського видавництва CP PUBLISHING та провідного німецького видавництва teNeues. Вперше за історію України виходить книга про природу, сучасність та географічні особливості нашої країни, що відображені через відібрані світлини відомого тревел-фотографа Євгена Самученка. Авторкою книги виступила видавчиня Люсія Бондар, про ідею створення книги, роботу над нею та улюблені місця в Україні вона розповіла Marie Claire Ukraine.
Як виникла ідея створення книги та скільки часу було витрачено на її реалізацію?
Ідея книги виникла в мене рік тому. Це вже моя п’ята книга як авторки, й усі вони розповідають про талановитих молодих українців – дизайнерів, архітекторів, ілюстраторів. Моя мета – створювати високоякісні, стильні видання, крім української також англійською мовою, і показувати нашу країну модерновою, стильною, з надзвичайно розвиненою культурою. Зі своєю національною ідентифікацією та видатними людьми. Я деякий час уже спостерігала та захоплювалася творчістю фотографа Євгена Самученка та його надзвичайними світлинами української природи. Особисто для мене багато місць в Україні стали відкриттям. Роботи Євгена нагадують скоріше витвори художників і показують ландшафти нашої країни такими, якими їх не бачили у світі. Я запропонувала Євгену створити красиву книгу про Україну, і так ми розпочали роботу, яка перейшла в активну фазу наприкінці 2021 року й зупинилася у лютому, коли видання було майже готове. У мене були дружні стосунки з топовим німецьким видавцем teNeues, вони підтримували мене особисто з початку війни й запропонували опублікувати книгу у своєму видавництві. Наша команда CP PUBLISHING у тісній співпраці з teNeues реалізувала цей надзвичайний проєкт.
Фотографії зроблені з дронів. То ж на всіх етапах на вас чекало багато несподіванок та відкриттів. Розкажіть про випадки, які вас під час роботи потішили, а які розчарували?
Це питання до Євгена Самученка. Він розповідав мені, що почав займатися фотографією з дронів три роки тому, а загалом у цій професії уже понад 12 років. Євген став активно подорожувати Україною й із захопленням відкривав для себе все нові й нові неймовірно гарні ландшафти. Такий спосіб фотографування ще називають тревел-фотографією, що навіть своєю назвою передбачає захопливі подорожі, поєднані з професійною діяльністю.
За час роботи над книгою у вас з’явилася своя улюблена історія чи легенда, пов’язана з тим чи іншим куточком в Україні?
Мої улюблені місця – це, звісно, солоні рожеві озера, найгарніші з яких розташовані в Херсонській області. На жаль, цей регіон нині тимчасово окупований агресором. Крім свого унікального кольору кожне з них має таку ж незвичайну історію. Так, у селі Геройське у другій половині XVI століття запорізькі козаки розпочали промисел із видобутку солі. Генічеське рожеве озеро – сюди їздили колись добувати сіль чумаки. На згадку про промисловий видобуток солі тут залишились стовпчики, що розділяють озеро на ділянки. А одне з найвідоміших і найгарніших рожевих озер України – Лемурійське, за однією з історичних версій, утворилось на березі Сивашу на місці загадкової аварії радянського бомбардувальника у 1969 році – ось ця моторошна інформація нині викликає шок і відчуття, що історія повторюється.
За ким із фотографів спостерігаєте ви?
Нині я спостерігаю і захоплююсь багатьма талановитими фотографами, які фіксують моторошні кадри війни, руйнувань і болю українців.
Для нас дуже важливий проєкт книги про красу України саме зараз – ми з моєю командою бажаємо, щоб світ побачив її саме такою: гарною, з незайманою природою, що нагадує мирні часи, які дуже скоро знову настануть для всіх нас.
Куди з місцин, які увійшли до вашої книги, вам хочеться повернутися в першу чергу?
Я особисто дуже хотіла б відвідати рожеві озера і, звісно, загадкові кар’єри у Житомирській області.
Якби вам потрібно було обрати лише один звук, аби розказати про Україну, — щоб це було?
Сьогодні це – однозначно, ТИША. Звук МИРУ. Без сирен, вибухів, гуркоту й свисту ракет…
Фото з архіву Люсія Бондар; книга The Beauty of Ukraine
Читайте також: НАТАША ЗІНЬКО ПРЕДСТАВИЛА КОЛЕКЦІЮ, НА ЯКУ ЇЇ НАДИХНУВ ФІЛЬМ «ЗЕМЛЯ» ДОВЖЕНКО