Small Talk: Ярина Сізик, фольклористка та учасниця гурту «ЩукаРиба»
24 грудня на MEGOGO пройшла премʼра нового музичного різдвяного фільму “Колядки на Кудрявці”. Творці проєкту – міський простір культури «Кудрявка», команда музичного каналу MEGOGO LIVE, саундпродюсер Ярослав Маяк (Тонка) та фольклорний гурт ЩукаРиба, які виступили у якості супервайзерів для підбору та виконання колядок. Учасниця колективу Ярина Сізик розказала Marie Claire про гурт, традиції та про те, як проходила робота над проєктом.
Чому варто подивитися «Колядки на Кудрявці»?
Українці по-різному проводять святки. Але здебільшого, в колі близьких з друзями чи родиною. Лейтмотивом сучасних свят ще з мого дитинства лишалися новорічні шоу, що часто були сумнівної якості. Мені не здається, що ця звичка – це щось погане. Змінилися ми, тож змінився і запит аудиторії. Тепер, шоу мають бути якісними та концептуальними. «Колядки на Кудрявці» – це про те і інше. Це якісна альтернатива новорічним шоу, яка включає визначальну складову; це сучасний контент про українське коріння та традиції.
Як тривала робота над проєктом? Це правда, що ви обмінялися колядками з Джамалою?
Це кропітка робота усіх департаментів проекту. Я особисто відповідала за репертуар артистів, радилася з колегами зі ЩукиРиби. Ми додали паспорти усіх 8 пісень, які використовували. Для людей нашої сфери це дуже важливо.
Ми з уважністю поставилися до побажань кожного артиста. Я особисто контактувала з Джамалою і радилася у підборі пісні. Для неї ми підібрали архаїчну колядку, у якій оспівується сотворення світу. Вона відображає світоглядні уявлення до приходу Християнства. Загалом, це стереотип що колядки це тільки про Ісуса Христа. Сама назва «колядки» пояснює глибше коріння жанру.
Розкажіть про колектив. Як довго він існує і де вас можна послухати?
Серед нас професійні фольклористи, історики, культурні антропологи чи етномузикологи. Загалом, це не професія, а стиль життя. Гуртувалися навколо музею Івана Гончара, дружили, а потім об‘єдналися у гурт.
Найактивніший канал комунікації – це Інстаграм. Тут ми першопрохідці. Я давно запропонувала, щоб у нашому Інстаграмі були лише відео – це наш формат. Адже людям легше сприймати нашу діяльність через відео контент.
Як ви готуєтесь до Різдва та Нового Року?
Ми сучасна молодь. Але період перед святками проводимо у численних репетиціях, адже традиційно маємо Різдвяний концерт 25 грудня.
Загалом, ми прагнемо, щоб перестали сакралізувати сферу традиційної української культури. Наша основна мета, аби традиції жили в гармонії із сучасними світом та його правилами.
Хотіли б, аби колядували в місті, щоб готували смачні родинні страви, щоб традиції підтримували не на загал, а кожен зі своїм родом і родиною.
Яка улюблена традиція вашого колективу?
Ми любимо влаштовувати вечорниці просто неба у Києві на Алеї художників. Це класна атракція для киян. А також, гарна можливість пізнати щось нове про українські традиційні танці. Ті, що не для сцени, а як це було раніше – для себе.
Яка ваша улюблена різдвяна традиція?
Готувати кутю! От у моєї бабуся вона рідка, найбільше люблю горішки розмочені в солоді. А найкрутіше – це пробувати її у різних родинах, коли ходиш колядувати! От тоді можна відчути розмаїття української кухні на смак.
Читайте також: SMALL TALK: ЖУРНАЛІСТКА АННА ЛОДІГІНА ПРО АНГЛОМОВНЕ ТРЕВЕЛ-ШОУ BACK TO THE ROOTS