Стрічку «Ми не згаснемо» Аліси Коваленко отримав номінацію як кращий документальний фільм на Берлінале
Фільм про дорослішання підлітків на сході України на тлі війни та надзвичайної подорожі до вершин Гімалайських гір режисерки Аліси Коваленко візьме участь у конкурсі Generation 14+ Берлінського міжнародного кінофестивалю.
За перемогу в цій номінації змагатимуться ще дві стрічки, присвячені темі повномасштабного вторгнення росії в Україну – «Східний фронт» Віталія Манського та Євгена Тітаренко і «Суперсила» Шона Пенна та Аарона Кауфмана.
Режисерка Аліса Коваленко вже не вперше працює із темою війни росії проти України. Її дебютний повнометражний документальний фільм «Аліса в країні війни» мав світову прем’єру на найбільш престижному фестивалі документального кіно IDFA в Амстердамі у конкурсі «Перша поява» у 2015 році. Стрічка заснована на персональному досвіді режисерки часів Революції Гідності в Києві та першого року війни на Донбасі. Її наступна стрічка «Домашні ігри» брала участь у фестивалях Sheffield Doc/Fest 2018 та знов на International Documentary Film Festival Amsterdam. Загалом фільм було відібрано на понад 100 міжнародних фестивалів, крім того «Домашні ігри» стали першим Українським фільмом у стилі креативної документалістики, який придбав Netflix. Аліса є членкинею Європейської кіноакадемії (EFA) та програмною координаторкою КМКФ «Молодість».
Вона працювала над фільмом «Ми не згаснемо» з 2019 року, однак із початком повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року доєдналась до лав Української Добровольчої Армії та боронила Київщину й Харківщину. У війську Аліса перебувала 4 місяці перед тим, як повернутись до роботи над стрічкою. Світова прем’єра фільму, як було анонсовано раніше, відбудеться в лютому на Berlinale. У листопаді 2022 року на пітчингу в Амстердамі на IDFA Аліса представила проєкт документального фільму з робочою назвою «Фронт» (Frontline), який розповідатиме про захисників та захисниць України та час, що режисерка провела на фронті в якості військової.
«Ми не згаснемо» – ніжний та емоційний мультипортрет молодого покоління зі прифронтових містечок сходу України. Попри похмуру реальність навколо, Андрій, Руслан, Ілля, Ліза і Лєра мріють, шукають пригод, протестують та борються зі сірістю й нудьгою. Поки світ навколо них занепадає, шахти закриваються, загроза ескалації війни зростає, вони не здаються та намагаються йти за покликом своїх мрій. Попри все, вони прагнуть свободи, змін та відкриття нових горизонтів. Одного разу відомий в Україні шукач пригод і мандрівник пропонує їм здійснити свої мрії, вирватися на свободу та вперше побачити зовсім інший світ далеко від дому… Майбутня подорож до вершин Гімалайських гір стає для них новим ковтком надії та віри в себе, освітлюючи темряву, що поволі стискається навколо них. Ця мозаїчна історія проводить нас крізь три роки життя п’ятьох бунтівних підлітків: буремні пошуки себе, сила мрій, боротьба, сміливість та дорослішання. Вона про останні прекрасні чуттєві моменти юності перед початком повномасштабної війни в Україні, про світ, якого більше немає, про світло, що намагається поглинути пітьма, про світло, що не згасає.
Читайте також: ФІЛЬМ ШОНА ПЕННА ПРО УКРАЇНУ ПОКАЖУТЬ НА БЕРЛІНАЛЕ