Закрити
UA
Життя

Згадуючи літо: музичний фестиваль Sziget

Поділись:

Поки школярі пишуть твори на тему: «Як я провів літо», ми перебираємо фотографії, які стали візитними картками серпня. Старший редактор Олена Заєць побувала на музичному фестивалі Sziget у Будапешті та вже мріє повернутися туди знову наступного року.

COF

Це був мій шостий Sziget. Вперше я опинилася на Острові свободи (так звучить офіційний слоган фестивалю, що неподалік істини) десять років тому. Всі, хто хоч раз перетинав пішки міст на острів Обуда посеред Дунаю, обвішаний різнокольоровими прапорами з привітаннями різними мовами, в один голос стверджують: «Тут неймовірна атмосфера!» І, що найдивовижніше, з роками вона не змінюється: цього разу я познайомилася на Sziget з рекордною кількістю журналістів з різних країн, різного віку і друкованих для абсолютно несхожих один на одного видань. У всіх, як у дітей, горіли очі: кожен знайшов свій «той самий» концерт (для мене це були Tinie Tempah, Sigur Ros, Noel Gallagher’s High Flying Birds і The Last Shadow Puppets), улюблена розвага (їх на острові безліч) і, звичайно, нових друзів.

COF

dscf8183

14100486_10210489056927879_4023469238433655817_n

З 10 по 17 серпня понад 50 локацій у зоні фестивалю відвідали 496 тисяч людей зі 100 країн світу – вражаюча статистика, яка насправді виглядає як картинка ідеального світу (чиста правда!). Щовечора біля головної сцени Sziget проходить 15-хвилинна вечірка: охочим роздають прапорці, фарби, серпантин, прапори, мильні бульбашки та інші party-атрибути, і величезне поле вибухає всіма кольорами веселки під пісню Odett «Be With You».

dscf8195

Свобода бути ким хочеш, рівність, єдність та любов – на території острова ці слова втрачають свою формальність, перетворюючись на абсолютно чіткі та зрозумілі кожному правила. Наприклад, назва однієї із зон фестивалю звучала як Tent Without Borders. Там можна було переглянути фото- та відеоматеріали, пов’язані з нинішньою міграційною кризою, та всебічно обговорити цю тему. Інший майданчик, що існує на Sziget не перший рік, називається Ability Park – кожен бажаючий, прийшовши туди, може відчути себе на місці людей з обмеженими можливостями. Адже емпатія – це головний ключ до світу без надлюдських амбіцій, воєн та протиріч. Зона комфорту, довіри та безпеки, яких у сучасному світі залишається дедалі менше.

dscf7599

dscf8046

Цього року на прес-конференції засновник Sziget Карою Герендай зізнався, що мали два можливі шляхи розвитку. Перший шлях – вкласти великі гроші у виключно топових артистів і тим самим стати невідмінними від інших фестивалів. Другий – запросити кілька найгучніших імен (цього року це були Ріанна, Muse), а решту бюджету витратити на цікавих музикантів, які виступають у різних жанрах, та на інфраструктуру фестивалю. Вибір другого шляху виявився вірним. Враховано все – від входу на фестиваль (ніяких суперчерг, домовленості з міським транспортом, так що навіть уночі ти можеш безпечно та швидко дістатися до готелю, якщо зупинився у місті) до продуманої карти острова, де потоки людей за інтересами розтікаються за сценами, культурними та освітнім локаціям, фуд-кортам та лаунж-зонам.

Принадність Sziget у тому, що ти щодня відкриваєш для себе нові імена або починаєш інакше дивитись на добре знайомі. Наприклад, Ріанна, на яку всі так чекали, і під час шоу якої острів був забитий людьми під зав’язку, для більшості виявилася розчаруванням. Зате Sia, яка написала хіти для Ріанни, Бейонсе, Кайлі Міноуг, Селін Діон, Крістіни Агілери, Рити Ори та інших топових виконавців, компенсувала цей музичний провал своїм рафінованим виступом — під час нього на екрани транслювалося геніально поставлене з погляду хореографії відео та Полом Дано. Всі зійшлися на думці, що виконання Diamonds австралійці Sia вдається навіть краще, ніж Ріанне.

hetfo67

Цього року на Sziget виступали й українські виконавці, серед яких був гурт Brunettes Shoot Blondes (близький за духом нашої редакції). Усі співвітчизники зібралися під сценою Europe Stage, щоб підтримати хлопців, зокрема Фагот із ТНМК. До речі, абонемент на всі дні фестивалю купило понад 800 українців, і це не враховуючи одноденних відвідин.

Встигнути все за вісім днів на фестивалі нереально, хоч би яким реактивним ви собі здавались. І найкраща тактика тут – відзначити у мобільному додатку все, що хочеться подивитися. Далі можна розслабитися та отримувати задоволення від атмосфери, від випадково побачених виступів та хепенінгів, які без кінця відбуваються на острові. Зібрати колекцію штампів у своєму паспорті «сітізена» (szitizens – так називають гостей фестивалю), по дорозі на черговий концерт взяти участь у всіх доступних активностях – від жонглювання або блукання в кольоровому надувному «Люмінаріумі» до танцювальних майстер-класів у зоні Afro-Latin. Reggae Village або колективних медитативних сеансів сну, дотанцювати до ранку на сцені Colosseum, спорудженої з дерев’яних палет, – все це і ще більше ви щодня протягом тижня робитимете на Sziget. Те, що відбувається, зіллється в єдиний строкатий калейдоскоп, а у фінальний день завершиться традиційним діджей-сетом (у 2016-му це був Hardwell) під фаєр-шоу, море скачуть у скаженому ритмі вогнів і салют. Ще не залишивши територію острова, ви точно хотітимете сюди повернутися.

Будапешт як місто робить все, щоб розважити меломанів, які приїжджають на фестиваль. Ті, кому вистачить сил вибратися з острова, без проблем складуть для себе індивідуальну програму, яка може включати відвідування виставок (цього року це були Пікассо та Модільяні), огляд визначних пам’яток (варто заздалегідь записатися, щоб потрапити до будапештського Парламенту, який не поступається лондонському по красі), купання в мінеральних водах, відвідування знаменитих ruin pubs або ресторанів із мішленівськими зірками. До речі, столиця Угорщини має намір позмагатися за те, щоб приймати у себе Олімпіаду у 2024 році – туристичний потенціал у Будапешта величезний, і Sziget – щорічна його перевірка на міцність та «парадний огляд військ».

14080084_10210489061687998_9121115828939190553_n

COF

dscf8038

dscf7739

2017-го Sziget відзначатиме свій 25-й ювілей. Дати вже відомі: він проходитиме в угорській столиці з 9 по 16 серпня. Перші квитки з’являться у продажу зовсім скоро – вже 25 вересня. Тому найкраща порада, яку я можу вам дати: збирайте друзів зараз, щоб наступного літа відправитися за щастям на Острів свободи і стати частиною дружної сім’ї szitizens. Це багатогранний, здебільшого веселий і незабутній досвід, який кожен з нас повинен сам неодмінно отримати.

photo: [Sandor Csudai]. www.facebook.com/csudaisandor

Фото та відео: Олена Заєць, Rockstar Photographers