UA
RU

Найцікавіші музеї світу, куди можна потрапити просто зараз

Редагувати переклад
Звична європейська культурна програма – Лувр, Пергамський музей, Рейксмузей та десятки інших – на ці свята опинилася недосяжною для українців. Проте серед музеїв відкритих країн, які не потребують складних процедур при в’їзді, є справжні перлини. Разом з кураторами компанії Amuseum Андрієм Качурою та Анастасією Гайдукевич-Качуро підготували нетипові музеї у типових туристичних країнах.

Країни, в’їзд до яких дозволено без обмежень

Албанія

Албания

Морські та гірські курорти, смачна кухня, історична спадщина Греції, Римської та Османської імперії. Тільки цього достатньо, щоби відвідати цю балканську країну. А столиця Тирана здивує незвичними музеями. Експозиція Музею секретних служб Албанії розповідає про створення, функції та методи роботи спецслужб у тоталітарній країні (так, Албанії теж свого часу не пощастило опинитися у соцтаборі). Музей має назву “Дім листя” (House of Leaves) та у минулому був штаб-квартирою Сігурімі, таємної служби Албанії часів комуністичного режиму. Техніка для прослуховування, мікрофотокамери, таємні знімки – експонати говорять про вигадливість та підступність тотальної системи стеження за власним народом. Повчально й цікаво. До речі, музей нагороджено званням European Museum of the Year Award 2020 від Ради Європи.

Північна Македонія

Македония

Невеличка країна з розкішними горами та величезним озером Охрид на кордоні з Албанією, античними руїнами та середньовічними церквами (більшість населення – православні). Скомбінувала в собі давньогрецьку та слов’янську спадщину, на що наклалися роки османського панування. Надзвичайно цікавий мікс!
Столиця Скоп’є має досить традиційний набір культурних закладів, проте у Музею сучасного мистецтва є особлива історія. Коли у 1963 році місто зазнало нищівного землетрусу, допомогу надавали люди з усього світу. Не залишилися осторонь і митці. Спочатку місту дарували свої роботи та колекції окремі діячі. А згодом долучилася Міжнародна асоціація художників, що через благодійні акції в різних країнах зібрала чимало творів мистецтва, зокрема малюнки та скульптури Пікассо, Александра Колдера, Бернара Бюффе та багатьох інших відомих митців. Вони й стали основою музею.

Читайте также: ПОДАРКИ НА ВЕСЬ ГОД

Країни, в’їзд до яких дозволено з ПЛР-тестом

Єгипет

Египет

Так, всі ми знаємо: піраміди, мумії, статуетки богів, ієрогліфи. Але в Каїрі є що подивитися й крім цього класичного набору.
Музей Єгипетського текстилю – одна з таких прихованих перлин, єдиний подібний музей на всьому Близькому Сході. Побачити вишиту тканину, якій вже понад три тисячі років? Помилуватися взуттям фараона, прикрашеним дорогоцінним камінням? Порівняти коптську вишивку з українською? За всім цим – сюди. Музей охоплює історію єгипетського текстилю від часів фараонів і до середини ХХ століття через давньоримську, коптську та ісламську ери. А через оздоблені тканини розповідає і про мінливу історію моди.

Болгарія

Чорноморське узбережжя та гірськолижні курорти – це чудово. Проте й вибір пунктів культурної програми чималий.
У місті Перник на заході країни у Музеї гірничої справи розташовано єдина на Балканах старовинна шахта, відкрита для відвідування. Колись вугільні шахти спонукали розвиток маленького містечка. Перша була відкрита в 1891 році, а комплекс цілком працював до 60-х років. Зараз музеєфіковано майже 700 метрів шахти на глибині понад 50 метрів. Старовинні інструменти прохідників, обладнання для видобутку вугілля, вагонетки, рейки та цікаві історії цілої підземної країни, що простягається далеко за відкритий для туристів відрізок – таким не кожне місто може похвалитися.

Об’єднані Арабські Емірати

ОАЭ

Розкішні мегаполіси, морські курорти та найбагатші люди у світі. А ще – цікаві історичні музеї, що розповідають про місцеві традиції.
Араби мають свою особливу традицію пиття кави. Власне, саме арабський світ першим і розпочав смакувати цей напій та поширювати його по інших краях. Музей кави в Дубаї вивчає історію та культуру пиття кави – регіональні способи її готування, традиції, особливості кавової культури різних країн світу. І обов’язковою частиною є дегустація кави по-арабськи. Радимо відвідати, особливо в сонні зимові дні!

Читайте также: СПЕЦПРОЕКТ «СИЛА В РІВНОСТІ»

Країни, після відвідання яких треба самоізолюватися вдома

Сербія

Сербия

Белград – це не тільки столиця давнього Сербського князівства чи пам’ять про югославський конфлікт. Це ще й місто, пов’язане з ім’ям Ніколи Тесли – геніального фізика, винахідника, експериментатора. Саме сюди, за заповітом вченого, перенесли його прах та більшу частину документів, де згодом і утворився музей.
Проте музей цікавий не стільки теоретичною, скільки практичною частиною. В експозиції знаходяться кілька винаходів Тесли, що наочно демонструють, наприклад, можливість бездротової передачі електричного струму. Відвідувачі теж можуть поекспериментувати (звісно, під контролем екскурсоводів) та створити невеличку блискавку чи побачити, як просто в руці запалюється люмінесцентна лампа. Дослідницький захват гарантовано.

Чорногорія

Балканська країна передусім відома своїми морськими курортами. Саме з морем і пов’язаний найцікавіший музей в Которі, місті на березі Которської затоки Адріатичного моря. Морський музей Чорногорії розповідає історію мореплавства у затоці. Він має цікаву колекцію старих морських суден і парусних шлюпок, а ще – величезну Морську бібліотеку та одну з найбільших колекцій зброї на Балканах. Мореплавні мапи, моделі кораблів, барометри, трофейна зброя – що може бути більш романтичним? До того ж цього року тут нарешті з’явився повноцінний аудіогід українською – а це вже гарний привід завітати до музею.

Читайте также: СПЕЦПРОЕКТ MARIE CLAIRE & COLGATE #продовжуйусміхатися

Статьи по теме