Шлюби укладаються на небесах. Але це заважає їм іноді розпадатися землі. На жаль. У питанні розбирався експерт психології відносин Ярослав Самойлов.
Як пережити розлучення – це окрема та непроста тема. А ось як спілкуватися з жінкою, яка перебуває в цьому процесі або недавно пережила його, щоб не поранити її (про що ми іноді простодушно забуваємо, намагаючись «допомогти») – про це хочу поговорити.
Для багатьох жінок (принаймні на пострадянському просторі) вирішитися чи погодитись на розлучення – рівносильно визнати себе невдахою. «Не змогла, не зберегла сім’ю», «ад же хороших дружин не йдуть» і інша, і інша, нав’язана ззовні, ще більше посилює все.
Все ж таки спадщина радянської і попереднім їй епох дуже складновигубна. І суспільство досі з побоюванням, недовірою та підозрою ставиться до незаміжніх у «непристойному віці» або розлучених (тим більше!) жінок. А чого тільки варті ці «співчутливі» погляди сусідів, родичів та колег…
Якщо ваша подруга, родичка, знайома, близька людина перебувають у цій ситуації – будь ласка, не потрібно зі жалістю на неї дивитися і говорити щось «підтримуюче» на кшталт: «Дорога, не засмучуйся, ти обов’язково зустрінеш когось». Якщо ви дійсно хочете підтримати її, а не посипати сіль на рану і не стати ворогом.
Тож ось шпаргалка. Запам’ятайте!
1. «Біденька, мені тебе так шкода!»
Як почувається людина, якій таке кажуть? Приниженим, не впоравшись із ситуацією невдахою, жертвою обставин і взагалі повною нікчемністю. І, швидше за все, в ньому прокинеться природний протест: «Не треба мене шкодувати!». Навіть у найжахливішій-жахливій і пекельній пекельній ситуації, якщо ти живий, маєш дві руки, дві ноги і все, що треба в потрібній кількості – є вихід! Ця фраза лише принижує людину та її можливості, не допомагає абсолютно нічим. Тільки дратує.
2. «Я цього не пережила…»
І що? Іншими словами ви кажете: «Дорога, ти в повному дерми!», при тому, що людині зараз, швидше за все, і так несолодко. Ця фраза передбачає констатацію факту, що з розлученням життя закінчилося і далі взагалі нічого не світить. Для жінки, яка переживає складний період у житті, з самоцінкою, що впала в нуль, купою сумних думок і туманно представляє своє майбутнє, ця фраза – як обухом по голові. Не треба так.
Читайте також: ЗІРКИ ТЕЖ ПЛАЧУТЬ: НАЙГОЛОВНІ РОЗРИВИ 2018 РОКУ
3. «Не парись, забудь, все на краще»
А це інша крайність. Ви серйозно? У сенсі “не паритися”? Де той чарівний перемикач у мозку, який дозволяє геть-чисто очистити жорсткий диск пам’яті від усього, що було ДО, ось так взяти і забути, як у «Чистому сяйві вічного розуму»? До речі, фільм показує, що нічим добрим це закінчитися не може. Люди роблять помилки для того, щоб отримати з них цінний досвід, стати кращим. Але на це як мінімум потрібен час та сили.
Перш ніж будувати себе-нову, адже треба кудись подіти себе-стару. Така фраза повністю знецінює її переживання у ваших очах – мовляв, теж мені, дрібниці які. Це прикро.
4. «Знайди собі когось, ти маєш подумати про майбутнє»
Такі слова лише посилюють у жінці почуття тривоги, «життя-біль» та страху майбутнього. Мало того, якщо розрив стався зовсім недавно, швидше за все, у бік чоловіків поки що взагалі дивитися не хочеться, тим більше когось шукати ось прямо з розбігу. Навіть якщо виконати цю інструкцію та терміново знайти заміну колишньому, не розібравшись із собою, із ситуацією, не переживши біль та негатив до кінця – нічого доброго з нових стосунків не вийде. І я не втомлююся повторювати про це: поки не збудовані стосунки із собою, не варто чекати гармонійних стосунків із чоловіком.
5. «Шкода, що у вас спільні діти. Тепер тобі доведеться з ним контактувати весь час»
По-перше, вона й сама знає, що вони є. І що розлучення якраз найгірше позначається саме на них. Навіщо наступати на хвору мозоль? І взагалі. Може, діти якраз і є стимулом зараз і єдиною причиною залишатися на плаву, змушувати себе вставати вранці і не впасти у глибоку депресію. Може це єдине гарне, що було в цьому шлюбі – а ви тут “шкода, що є діти”. Є факт, що вже відбулося, навіщо смикати?
6. «Знаєш, твій чоловік такий козел був, правильно зробила, що розлучилася!»
Крім того, що фраза сама по собі некоректна, оскільки сімейні справи – справа лише двох, це ще й недоречно. Адже, швидше за все, людина перебуває в активній фазі розлучення. Вона і без того відчуває масу негативу по відношенню до колишнього чоловіка (усю гаму емоцій від агресії та страху втрати до смутку та жалю про минуле). Фраза тільки провокує новий негатив, але ніяк не втішає і тим більше не вирішує проблему. Ну, вип’єте ви винишка, зателефонуйте її колишньому після цього висловити йому все в обличчя. Далі що?
7. «А давай йому помстимось?»
По-перше, це не екологічно з будь-якої точки зору. І тим більше навіщо витрачати свою дорогоцінну енергію та час на «відплату»? Навіть якщо він останній негідник, зрадив покинув або якось неадекватно повівся – все одно тут взаємний внесок у ситуацію, 50 на 50. Потрібно не шукати винних і не займатися нісенітницею, а зайнятися жінкою своїм життям. І навпаки, колишнього пробачити і відпустити зі світом у душі. Інакше на нових стосунках можна поставити хрест одразу.
8. «Ну, ти сама винна!»
Чудово “мотивуюча” фраза. Це інша крайність. Повірте, вона й так гризе днями й ночами, звинувачуючи у всьому, що сталося. 90% жінок беруть відповідальність за розрив на себе і мучать цим «я сама винна», позбавляючи себе можливості адекватно вирішити ситуацію, зациклюючись на колишньому, зробити роботу над помилками та впевнено крокувати життям далі.
Читайте також: ГІД ПО ВИЖИВАННЮ: ЯК ПЕРЕЖИТИ РОЗРИВ ВІДНОСИН
9. «Та гаразд, все буде добре/ти обов’язково знайдеш свою половинку»
Начебто на перший погляд із цією фразою все добре, але щось бентежить. Ну так, ясна річ, буде все добре. Але тільки зараз їй дуже погано і жодного разу не добре, тому така фраза може засмутити ще більше. А про інші половинки поки що якось не думається, адже від колишньої ще не «відпустило».
10. «Не плач! Що ти так убиваєшся! Зберись, візьми себе в руки!
Жінка вбивається і плаче не через саме цього чоловіка, а через нездійснені надії, краху мрій, адже навряд чи хтось виходить заміж із наміром розлучитися згодом. Якби могла – не плакала б і не вбивалася б. Розчарування, біль, смуток, туга, почуття самотності, страх майбутнього, гнів, безсилля – це далеко не повна гама почуттів та емоцій, які відчуває зараз жінка, яка перебуває в процесі розлучення або відразу після нього.
Навіть якщо вона кинула його сама, змінила сама і взагалі ненавиділа його вже три роки до цього і тільки чекала на момент звільнити себе від уз Гіменея з цією людиною – це стрес! Щоб взяти себе в руки, потрібно спочатку якісно прожити ці емоції. Сльози – один із них. Інакше так і до лікарняного ліжка недалеко. Тому – погана порада.
Ну і класика: “Не хочу тебе засмучувати, але я твого колишнього бачила вчора з новою подружкою!”. Тут без коментарів. Ви точно її подруга?
PS
А що ж тоді треба робити?
1. Просто бути поряд. Іноді цього достатньо. Допомогти по дому, з дітьми, якщо ви маєте таку нагоду, теж зайвим не буде.
2. Вислухати. Активне слухання – те, що допоможе. Без порад, оцінок та рекомендацій. Людині, швидше за все, потрібно просто виговоритись – і стане легше.
3. Загалом намагатися не говорити про розлучення, максимально зміщуючи фокус на інші сторони життя. А ще краще – взяти за руку та відвезти в інше місто, країну, організувати спільні пробіжки вранці – зміна обстановки та активне фізичне навантаження знімають стрес. А спорт і на фігурі позначиться позитивно, подвійний бонус.
Ярослав Самойлов, експерт психології відносин, yaroslav-samoylov.com.
Джерело фото: unsplash.com