За останній тиждень документальний фільм“Звідки куди” отримав численні нагороди на кінофестивалях у Швейцарії, Франції та Німеччині.
У стрічці польського режисера Мачека Хамели зафільмовано евакуацію українців з прифронтових територій на початку повномасштабного вторгнення. До виробництва фільму долучилась українська кінокомпанія 435 FILMS, заснована кінопродюсеркою Анною Паленчук.
Документальний фільм “Звідки куди” здобув перемогу у номінації “Кращий документальний фільм” на Кінофестивалі у Цюріху (Zurich Film Festival). У програму документальних фільмів щороку відбирається 14 “просвітницьких” (eye-opening) стрічок, які змагаються за нагороду “Золоте око”. Цей швейцарський кінофестиваль є другим найбільшим у німецькомовному світі фестивалем.
А на кінофестивалі FilmFest Hamburg фільм “Звідки куди” отримав Політичну кінопремію від фонду Фрідріха Еберта (Friedrich Ebert Foundation’s Political Film Award), який нагороджує стрічки із соціально важливим контекстом. Цей німецький кінофестиваль проходить з 1992 року у Гамбурзі, де щороку представлено близько 130 фільмів, що збирають більше 45 тисяч поціновувачів кіно.
Читайте також: Лауреат Нобелівської премії з фізики віддасть винагороду проєкту, який допомагає українцям
Журі, даючи нагороду фільму, сказали таке:“Один фільм вирізнявся із претендентів. Він знятий в найскладніших умовах, однією камерою, в одному вузькому просторі. Вид через вікно показує кадри, подібні до тих, які ми всі бачили по телевізору, кадри руйнувань. Та тепер ми бачимо їх поглядом тих, чий світ щойно було зруйновано. Ми вдивляємось в їх обличчя, слухаємо, що вони говорять, часто вони здаються дивовижно байдужими, іноді відверто травмованими, завжди лаконічними і завжди зворушливими. […] У жанрі антивоєнних фільмів переважають стрічки, де чоловіки ведуть війну. А цей фільм є справді антивоєнним, адже він розказаний потерпілими. Він є засобом проти звикання до війни, він робить видимими тих, чиї життя перевернулись із початком війни в Україні. Цей великий фільм заслуговує на велику аудиторію”.
Ще одна відзнака здобута фільмом “Звідки куди” на французькому міжнародному кінофестивалі “Війна на екрані” (War on Screen International Film Festival) – це “Головна нагорода міжнародного журі”. На ще одному французькому кінофестивалі Festival 2 Cinema de Valenciennese фільм отримав три нагороди: Гран-прі, Нагороду від критиків та Нагороду від студентів. Вони були вручені документальній героїні стрічки Ларисі Сосновцевій, біженці з Маріуполя, що живе у Франції.
Світова прем’єра документального фільму “Звідки куди” відбулася на Каннському кінофестивалі у травні 2023 року, стрічка вже отримала низку нагород, зокрема: “Кращий польський фільм” та “Нагороду асоціації артхаусного кіно” на польському кінофестивалі Millennium Docs Against Gravity; “Головну нагороду журі” на британському кінофестивалі Sheffield DocFest; “Спеціальну відзнаку” на ісландському кінофестивалі IceDocs; “Кращий документальний фільм” на Одеському міжнародному кінофестивалі; Північноамериканська прем’єра фільму відбулась на канадському кінофестивалі TIFF (Toronto International Film Festival). Фільм перебуває у селекційному списку премії European Film Awards від Європейської Кіноакадемії.
In the Rearview (dir. Maciek Hamela) trailer from Affinity Cine on Vimeo.
Опис фільму:
Перші дні вторгнення Росії в Україну. Люди стикаються з невизначеністю, тут і зараз вони вирішують відмовитися від того, що мають і втекти від війни. Коли вони сідають у запилений автобус на іноземних номерах, то тримають у руках найцінніше, що залишилось. Автівка долає десятки тисяч кілометрів, виконуючи різні функції для біженців: кімнати очікування, лікарні, притулку, зони довіри та свідчень, які є спільними для людей, що зустрілись випадково. “Звідки куди” — це колективний портрет, складений із переживань тих, хто має єдину мету: знайти безпечне місце у вирі війни. В автобусі, їх тимчасовому притулку, зникають важливість статі, віку, кольору шкіри, фізичного стану, походження, ідентичності, світогляду та віри. У польській та українській версіях назви фільму – Skąd dokąd та Звідки куди, “звідки” (Skąd) та “куди” (dokąd) – це звичайні питання, які ставляться при спробі пройти через безліч контрольно-пропускних пунктів, що розташовані на території України.