Як розрізнити ГРВІ, грип та COVID-19 та коли звертатися до лікаря: поради МОЗ
Міністерство охорони здоров’я опублікувало поради, як розрізнити ГРВІ, грип та COVID-19 та коли треба звертатися до лікаря.
Під час епідсезону збільшується кількість захворювань на респіраторно-вірусні інфекції. З початку жовтня понад 1,5 млн українців перехворіли на ГРВІ, грип та COVID-19. Міністерство охорони здоров’я опублікувало поради, як розрізнити ГРВІ, грип та COVID-19 та коли треба звертатися до лікаря.
Як розрізнити застуду та грип
Респіраторну вірусну інфекцію називають застудою. Саме її часто плутають з грипом, хоча між цима захворюваннями є суттєва різниця. Грип починається раптово. На початку хвороби з’являється сильний головний і мʼязовий біль, гарячка, слабкість і виражена втома. Застуда ж розвивається впродовж кількох днів. Часто застуду люди переносять «на ногах». Зазвичай перші симптому при застуді — це першіння в горлі та нежить. Протягом декількох днів у людини болить горло, закладений ніс, злегка підвищена температура. Також зʼявляється слабкість і головний біль.
Як розрізнити грип та COVID-19
Грип починається з різкого підйому температури. Респіраторні симптоми – кашель, утруднене дихання, виділення слизу та біль у горлі – при грипі додаються згодом. COVID-19, навпаки, починається з респіраторних симптомів. Вірус грипу вражає передусім верхні дихальні шляхи та легені. І на додачу – безпосередньо серцевий м’яз та внутрішню поверхню кровоносних судин. Тому найпоширенішими ускладненнями грипу є запалення легенів (пневмонія), серцева недостатність і тромбози. Також перебіг грипу загострює хронічні захворювання. Зокрема цукровий діабет, бронхіальну астму, хронічне обструктивне захворювання легенів тощо.
Коли треба звертатися до лікаря
Звернутися до лікаря треба за перших ознак захворювання. Посилити імунітет проти грипу та COVID-19 допоможе вакцинація. Щеплення проти грипу рекомендовано робити щосезону. Вакцину проти грипу, корейського або французького виробництва, можна купити в аптеці. У МОЗ наголошують, що обидві вакцини пройшли державний контроль якості. Вакцинуватися проти COVID-19 можна в пунктах щеплення чи в амбулаторії через запис у свого сімейного лікаря. Тут використовують вакцини Janssen (виробник Johnson&Johnson) та Comirnaty (виробник Pfizer). Також доступна вакцина проти COVID-19 для дітей з 5-річного віку. Це вакцина Comirnaty для дітей (виробник Pfizer).
Автор: Яна Панюшкіна
Фото: Diana Polekhina / Unsplash
Читайте також: ЯК ПОКРАЩИТИ ІМУНІТЕТ: ПОРАДИ МОЗ