Ми продовжуємо розповідати про те, як змінилося життя людей у різних країнах у зв’язку з пандемією COVID-19. Сьогодні про самоізоляцію розповідає Ліза Жорник, засновниця сервісу PR-підписки для fashion брендів ready2wear.agency, яка зараз мешкає в м. Прага, Чехія
— Скільки часу вже триває карантин у вашій країні?
— Карантин запровадили в середині березня, закрили кордони та зобов’язали виходити з дому у захисній масці, і виключно за потребою. У Чехії всього близько 10 мільйонів жителів (це як два Києва), і лише одне місто-мільйонник, тому темпи зростання зараження відносно невеликі. Працюють лише продуктові магазини, аптеки, автозаправки та банки.
Читайте також: Як світові та українські fashion-бренди допомагають у боротьбі з COVID-19
— Як саме відбувається режим самоізоляції – які вимоги висуваються до мешканців? Які виникли заборони?
— Вийти з дому можна лише на роботу, за продуктами (одним членом сім’ї) та з невідкладних сімейних справ. Громадський транспорт функціонує як завжди. З раціональних нововведень – якщо немає можливості знайти або пошити маску, для захисту підійде хустка або шарф, яким потрібно закрити обличчя. Мені здається, це дуже застосовно для України, де все одно маски в дефіциті, а розпорядження про їхнє обов’язкове носіння звучать як поганий сарказм. З цього тижня дозволили займатися спортом на вулиці по дві людини максимум, і перебувати при цьому, звичайно, у масках.
— Як місцеві жителі ставляться до режиму карантину і чи дотримуються його?
— Напевно, як і в будь-якій іншій країні — дехто катається на велосипедах великими компаніями і без масок, дехто їде в масці за кермом власного авто. В основному всі досить дисципліновані і розуміють, що чим жорсткіші обмеження, тим швидше можна буде повернутися до нормального життя.
— Який настрій панує у суспільстві? Чи є паніка?
— Паніки немає, є розуміння важливості карантинних заходів та певна втома. Всі чекають на католицький Великдень і відкриття садівницьких маркетів вже цього тижня.
Читайте також: Covid-19: як коронавірус вплине на модну індустрію?
— Чи є в магазинах дефіцит будь-яких товарів?
— Дефіцит був на початку березня, коли все стало зовсім погано в Італії. Кошти гігієни (ті самі з усіх мемов світу) зникли першими. Ну а чеська специфіка полягала у додатково виметених з прилавків дріжджах та муці (тут без кнедликів нікуди). У великих супермаркетах зараз є все, але складно замовити доставку додому свіжих овочів, фруктів та м’яса. Маски та антисептики, як і раніше, складно знайти.
— Наскільки доступні експрес-тести на COVID-19?
— Платний тест доступний кожному, його можна зробити у 18 лабораторіях країни. Місцева фармацевтична компанія із Брно стала випускати тести власного виробництва та відправляти до медичних закладів. Мінус у тому, що точність експрес-тестів лише 80%.
— Звідки ви надаєте перевагу отримувати актуальну інформацію про коронавірус у вашій країні?
— Я читаю місцеві сайти новин зі статистикою нових випадків захворювань, за випадками ковіда по Україні оперативно стежать the-village.com.ua.
— Чи існує покарання за недотримання карантину і якщо так, то як виявляють порушників?
— Штраф за появу у громадському місці без маски — близько 20 тисяч гривень. У перший день нового правила у Празі оштрафували 1300 людей.
Читайте також: Особистий досвід: як проходить карантин в Австралії
— Які соціальні ініціативи та технологічні рішення, спрямовані на боротьбу з вірусом у вашій країні, найбільше вразили вас?
— З творчих рішень поліцейські стежать за виконанням карантинних заходів за допомогою дронів. Так виходить ефективно патрулювати одразу велику територію та оперативно штрафувати порушників. Патрулі також можуть зупинити будь-яку машину і дізнатися, наскільки важливе питання змусило водія виїхати. У супермаркетах та аптеках з 9 до 10 ранку можна робити покупки лише людям старше 60 років, а дезінфекцію у скляних пляшках розвозять по будинках та квартирах спеціальні служби.
— Як ви та ваші близькі проводите час у самоізоляції?
— У мене практично нічого не змінилося — я займаюся PR українських брендів онлайн, тож працюю із хоум офісу. Звичайно, не можу зараз поїхати попрацювати в Starbucks або полетіти до Києва на зустрічі з клієнтами, але сподіваюся, що жорсткі карантинні заходи дозволять швидше попрощатися з ізоляцією.