Іноді перегляд документальних фільмів цікавіший від багатьох серіалів, тому що життєві сценарії вражають більше, ніж вигадані історії. У 2019 році режисери як ніколи щедрі на такі роботи. Серед найкращих документальних фільмів року — історії про великих шахраїв нашого часу, викрадення дітей, політику та природу.
Читайте також: Серіали про дружбу: жіночої, чоловічої та токсичної
Оригінальна назва: Вихід з Neverland
Канал: HBO
режисер: Ден Рід
Після виходу фільму «Покидаючи Неверленд» про нього почали говорити всі — ЗМІ, критики та звичайні глядачі. Документальна картина розповідає про двох чоловіків, які, за їхніми словами, у дитинстві зазнавали насильства з боку Майкла Джексона. Уейд Робсон та Джиммі Сейфчак описують своє життя з моменту знайомства з поп-зіркою до дорослішання та усвідомлення того, що сталося. Суспільство розділилося навпіл — одні вірять чоловікам і фактам, які вони привели, інші (зокрема, діти Майкла Джексона) називають ошуканцями. Ще за життя артиста звинувачували у розбещенні малолітніх, але довести у суді нічого не вдалося.
Читайте також: Шокуючий фільм «Покидаючи Неверленд» про темний бік Майкла Джексона
Оригінальна назва: Фільми, які нас створили
Канал: Netflix
режисер: Браян Фолк-Вейсс
Документальний серіал від Netflix досліджує історію створення фільмів з нашого дитинства та юності. Там будуть і «Брудні танці», і «Один будинки», і «Мисливці за привидами». Скільки б разів ми не переглядали ці картини, хоч і знаємо деякі сцени напам’ять, ніколи не пізно дізнатися про закулісне життя і всі секрети їх створення.
Оригінальна назва: Наша планета
Канал: Netflix
режисер: Аластер Фотергілл
Документальний серіал розповідає про різноманітність житла по всьому світу: від дикої природи та таємничих глибоких океанів до обширних ландшафтів Африки та різноманітних джунглів Південної Америки. Проект знімався протягом чотирьох років у 50 країнах світу.
Оригінальна назва: FYRE: Найбільша вечірка, якої ніколи не було
Канал: Netflix
режисер: Кріс Сміт
Вечірка на острові Файр мала стати наймасштабнішою в історії, але у підсумку прославилася як найбільша вечірка, яка не відбулася. Біллі Макфарланд зібрав навколо себе команду творчих людей, які займалися організацією заходу і, незважаючи на всі нюанси у процесі роботи, не сумнівалися, що свято відбудеться. Рекламували фестиваль в Інстаграмі за допомогою модних нині інфлюєнсерів, а купували недешеві квитки здебільшого міленіали. Зрештою конкурент Коачелли з тріском провалився. Найцікавіше те, як Біллі вдалося довгий період всіх обманювати і заманити на острів неквапливих багатіїв, які заплатили за квитки великі гроші.
Читайте також: Фільми, засновані на реальних подіях
Оригінальна назва: The Inventor: Out for Blood у Silicon Valley
Канал: HBO
режисер: Алекс Гібні
Елізабет Холмс, на відміну від творця фестивалю на острові Файр, вдалося не просто обдурити весь світ, а стати наймолодшою жінкою-мільярдером та потрапити до списку Forbes. Щоправда, тривав успіх недовго. Холмс вигадала інноваційний апарат, який безболісно бере кров і може провести до 200 аналізів. Її винаходом зацікавилися, інвестори вишиковувалися в чергу, дівчину порівнювали зі Стівом Джобсом (скоріше, через чорну водолазку, а не геніальність), а журналіст Джон Каррейру викрив велику аферу.
Оригінальна назва: Surviving R.Kelly
Канал: Тривалість Життя
режисер: Нігель Белліс
Музикант Ар Келлі — володар трьох премій «Греммі» та найуспішніший сольний музикант 90-х. Його репутація зіпсувалась після того, як у 2002 році стало відомо про зв’язки артиста з неповнолітніми дівчатами. У 2019 йому звинуватили у сексуальному насильстві та взяли під варту. До цього в США вийшов документальний фільм, у якому чотири дівчини розповіли про травматичний досвід спілкування з музикантом. На даний момент Ар Келлі визнаний винним у згвалтуванні неповнолітньої дівчини, але справа поки що не завершена.
Читайте також: Чому варто подивитися “Чорнобиль” від HBO
Оригінальна назва: Всередині мозку Білла: розшифровка Білла Гейтса
Канал: Netflix
режисер: Девіс Гуггенхайм
Білл Гейтс — один із найгеніальніших і найбагатших людей сучасності, підприємець, філантроп та засновник Microsoft. Таких успіхів він досяг завдяки нестандартному мисленню і як ніхто інший заслужив, щоб про нього зняли документальний фільм.
Оригінальна назва: Розмови з вбивцею: стрічки Теда Банді
Канал: Netflix
режисер: Джо Берлінгер
Про Теда Банді у 2019 році вийшло два фільми — документальний та художній, причому обидва на Netflix. Вбивця, некрофіл, ґвалтівник і канібал орудував в Америці у 1970-х і закінчив життя на електричному стільці після визнання у вбивстві 30 дівчат, але справжня кількість його жертв може бути набагато більшою. Незважаючи на це, Банді одружився з Керол Енн Бун, яка народила йому дочку. Після прем’єри на кінофестивалі Санденс фільму «Гарний, поганий, злий» із Заком Ефроном та Лілі Коллінз Netflix купив права на показ за $9 млн.
Оригінальна назва: Lorena
Канал: Amazon
режисер: Джошуа Рофе
1993 року Лорена Боббітт відрізала своєму п’яному чоловікові статеві органи в стані афекту і була заарештована. Всі ЗМІ були схвильовані тим, що сталося, і новина довго не сходила з перших сторінок у газетах і журналах. У суді Лорена заявила про насильство з боку чоловіка, побиття та аборт, який той змусив її зробити. Жінку було визнано неосудною, а суд зобов’язав її пройти лікування. Через багато років Джордан Піл (“Геть”, “Ми”) спродюсував документальний серіал у розпал руху #MeToo.
Читайте також: 5 нових серіалів, які ви могли пропустити
Оригінальна назва: Справа проти Аднана Сайєда
Канал: HBO
режисер: Емі Берг
В 1999 Аднан Сайєд був звинувачений до довічного ув’язнення в викраденні і вбивстві своєї колишньої дівчини, 18-річної Хей Мін Лі. Через багато років він став героєм популярного детективного подкасту Serial, після виходу якого Сайєд дозволили подати апеляцію. Творці документального міні-серіалу вирішили перевірити всі теорії, поспілкувалися з друзями та родичами Сайєда та знайшли записи допитів обвинуваченого та засідань із зали суду. У 2019 році суд відхилив перегляд справи.
Оригінальна назва: Нація однієї дитини
Канал: Amazon
режисери: Nanfu Wang, Лін Чжан
Якщо ви в курсі політичної ситуації Китаю, то знаєте, що уряд країни не раз порушував права людини. У 1979 році було заборонено заводити більше однієї дитини в сім’ї, через кілька років це правило закріпили у конституції, а скасували лише у 2015 році. Жінкам доводилося залишати дітей на вулиці, віддавати у дитячі будинки та навіть торговцям людьми.