UA
RU

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-подяку лікарям та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ

Редагувати переклад
Головний диригент країни та керівник оркестру “Київ-Класик” Герман Макаренко ексклюзивно для Marie Claire розповів про найгучнішу подію осені - концерт “Музична подяка лікарям (за підтримки ВООЗ та ЮНЕСКО)”. А також про важливість гуманності та об’єднання всіх людей світу заради спільної мети - підтримки головних героїв останніх років - лікарів. 

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-подяку лікарям та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ-Фото 1

Готуючись до інтерв’ю із Германом Георгійовичем Макаренком, неможливо було уникнути хвилювання. Не кожного дня випадає нагода поспілкуватися із музичним маестро країни, народним артистом України, артистом ЮНЕСКО в ім’я миру, диригентом Національного академічного театру опери та балету України імені Тараса Шевченка. Проте насправді тривожитися було не варто, бо пан Макаренко — людина, яка творить дива разом зі своїм оркестром “Київ-Класик”. У буквальному та фігуральному сенсах. Його вдячність лікарям світу за ту роботу, яку вони виконували та продовжують виконувати вже майже два роки, втілилася у глобальній музичній програмі, яку лікарі почують вже 16 вересня. 

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-подяку лікарям та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ-Фото 2

Пане Германе, розкажіть, будь ласка, як у вас з’явилася ідея створити концерт-присвяту лікарям всього світу?  

Я пам’ятаю весну 2020 року, коли досить різко все в Україні, а також у більшості країнах світу, зупинилося. Повний колапс, який унеможливлював найпростіші речі, що ми робимо кожного дня. Наприкінці березня 2020 року, коли від COVID-19 почали помирати лікарі, я відчув справжню тривогу; зрозумів масштаби небезпеки. Навіть зараз я не можу говорити без клубка, що підкочується до горла. Я на мить уявив, як важко лікарям, які кожного дня приходять після виснажливої роботи додому, та не знають, чи буде нагода завтра або за декілька днів знову поспілкуватися із родиною, чи вони просто загинуть. Саме тоді я заприсягнувся, що віддячу цим героїчним людям як тільки зможу. 

Яким ви планували від самого початку формат “музичної подяки лікарям”? 

Я зрозумів, що мені хочеться чогось більш масштабного, а тому поважнішого, ніж просто музична подія у Києві чи навіть прем’єра всеукраїнського масштабу. Глобальний та серйозний проєкт — така була моя мета.  

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-подяку лікарям та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ-Фото 3

Якими були ваші перші кроки до досягнення мети? 

Одразу ж я звернувся до Національної академії медичних наук України, Міністерства охорони здоров’я України, Міжнародної організації соціальної справедливості та інших інституцій, які миттєво відгукнулися згодою. Тоді ми написали листа до штаб-квартири ЮНЕСКО, де виклали свої мрії щодо втілення у реальність неймовірного важливого проєкту. Генеральний директор ЮНЕСКО Одре Азуле та генеральний директор ВООЗ  Тедрос Адан Гебреїсус одразу ж погодилися, тож справа була лише за реалізацією. Минулого року не вийшло через карантинні обмеження, а тому концерт “Музична подяка лікарям” дебютуватиме вже 16 вересня 2021 року. 

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-подяку лікарям та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ-Фото 4

В чому унікальність проєкту “Музична подяка лікарям (за підтримки ВООЗ та ЮНЕСКО)”? 

Перш за все проєкт самобутній у синергії, яка була створена завдяки артистам в ім’я миру ЮНЕСКО та послами доброї волі. Ми вже мали попередній досвід — проєкт 2020 року “Мистецтво проти пандемії”, який об’єднав музикантів із 10 країн (реалізований також за підтримки ЮНЕСКО), дав відлік глобальному формату виступів. COVID-19 змусив нас пристосовуватися до нового світу та його реалій. Культурна та мистецькі галузі відреагували на зміни, а тому чи не вперше у світі концерт пройде одночасно в он- та офлайн-форматах. Наприклад, музикант із Туреччини буде грати у своїй країні, а наш оркестр “Київ-Класик” акомпануватиме йому у Києві. 

Читай также: 16 вересня в Україні відбудеться світова прем’єра проєкту «Музична подяка лікарям (за підтримки ВООЗ та ЮНЕСКО)»

Якою є змістовність проєкту у більш глибинному його значенні? 

У глобальному сенсі концерт-присвята лікарям висловлює ідеї гуманізму, солідарності з лікарями, а тому людьми всього світу у найдраматичніші дні. Завдяки мові мистецтва артисти можуть протистояти викликам глобального порядку. Підтримка таких організацій як ЮНЕСКО та ВООЗ, а також людей, які їх очолюють, надихають та запевняють, що подібні проєкти не є окремими та поодинокими випадками.  

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-подяку лікарям та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ-Фото 5

Які композиції виконуватимуться в рамках концерту? 

Всесвітність проєкту не обмежується лише одним концертом у Києві нехай за участі артистів із Франції, Японії, Туреччини, Китаю та інших країн. Лікарі з усіх куточків світу матимуть доступ до відеозапису концерту, й зможуть переглянути його у будь-який зручний час. Тож, й програма була створена унікальна та особлива. Під час виступу 16 вересня глядачі почують мелодії усіх континентів — найбільш впізнавані та рідні серцю композиції для лікарів з різних країн. 

Пане Германе, яких світових прем’єр варто чекати від концерту “Музична подяка лікарям (за підтримки ВООЗ та ЮНЕСКО)”? 

Відбудеться світова прем’єра гімну «Шлях надії» французького композитора П’єра Себо, створеного на скульптуру Посла доброї волі відомої французької скульпторки Хедви Сер. Наші виконавці виконуватимуть гімн українською, англійсько та французькою мовами — це справді глобальна прем’єра. 

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-подяку лікарям та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ-Фото 6

Українська композиторка Катерина Вовчук спеціально під проєкт написала твір “Вдячність”, який також буде виконано вперше. А український митець Артем Рощенко створив композицію, яка стала частиною музичного твору, присвяченого африканському континенту. “Серце Африки” написано з використанням музичного фольклору народів центральної Африки,  пігмеїв та банту. 

Також глядачі почують народний твір “Буковинська сюїта” та виконання відомого усьому світові фольклорної композиції “Щедрик”. Твір прозвучить не лише мовою оригіналу — українською, але й китайською, англійською, арабською та однією із мов африканського континенту — джурла. 

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-подяку лікарям та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ-Фото 7

Пане Германе, розкажіть будь ласка детальніше про головного діяча майбутнього дійства — оркестр “Київ-Класик”. 

Ви не повірите, але ми, оркестр “Київ-Класик”, народилися у Парижі у штаб-квартирі ЮНЕСКО у 2004 році. Наш виступ камерним складом оркестру було присвячено 50-річчю зі дня вступу України до ЮНЕСКО. Ми успішно виступили у штаб-квартирі, але потім перед нами, 10 музикантами колективу, постала нове амбіційне завдання — зіграти у соборі Сен-Мадлен, який вміщує близько 2000 слухачів.  

Там виступають лише найкращі оркестри, хори та інші художні колективи світу. Коли я побачив масштаб приміщення, мені стало лячно. Я зрозумів, що нас ніхто не почує на такій відстані (майже як від метро Театральна до Оперного театру у Києві) моїх музикантів. Проте, все вдалося завдяки фантастичній акустиці зала — звук летить майже 8 секунд!  

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-подяку лікарям та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ-Фото 8

Після  неочікуваного успіху там, у серці Парижу, й розпочалася історія оркестру “Київ-Класик”. Відтоді ми гастролювали в багатьох країнах світу. Увесь час ми приділяємо особливу увагу соціальному аспекту творчості, адже нам насправді важливо, аби музичну красу почули ті, в кого немає можливості придбати квитки. До одного із найстаріших наших проєктів — “Новорічного Штраус-концерту” ми запрошуємо ветеранів АТО, дітей сімей військовослужбовців, переселенців, людей із особливими потребами. 

Ми виступали на даху корпусу, який тоді ще будували, лікарні “Охматдит”, на Софійській площі опівночі непередодні Нового 2014 і 2015 років, у повітрі, на кораблі у Всесвітній день охорони довкілля, біля метро Арсенальна під час карантину “мовчазним” концертом. Тож, ми обожнюємо креатив! 

Краса врятує світ, і завдяки музичним вібраціям ми можем стати ближче один до одного, об’єднатися та протистояти сьогоденним та майбутнім небезпекам.  

Проєкт відбувається під патронатом ЮНЕСКО, за підтримки ВООЗ та Українського культурного фонду. 
 
Подяка співорганізаторам: Міністерству охороні здоров’я України; філантропам: Українській федерації професійних медичних об’єднань та колективу Наукового центру ім. Л.І. Медведя Міністерства охорони здоров’я України, Всеукраїнській Асоціації Головних Лікарів.
Партнерам: Національній академії наук України, Генеральній дирекції з обслуговування іноземних представництв (ГДІП), Міжнародній організації соціальної справедливості, Національній академії медичних наук України, Поважній раді ордену Святого Пантелеймона.
Інформаційним партнерам: телеканалу «Київ», Ретро FM, Ivona, Tochka.net. 
Окрема подяка Marie Claire. 

 

 

Статьи по теме