Нобелівську премію з фізіології та медицини присудили за відкриття мікроРНК
Нобелівський комітет назвав імена володарів премії з фізіології та медицини. У 2024 році лауреатами стали Віктор Амброс та Гері Равкан. Нагороду присудили за «відкриття мікроРНК і дослідження їхньої ролі в посттранскрипційній регуляції експресії генів».
Що таке мікроРНК
Кожна клітина людського тіла містить однакову генетичну інформацію, записану в нашій ДНК. Але, незважаючи на ідентичну генетичну інформацію, клітини людського тіла сильно відрізняються одна від одної за формою та функціями.
Електричні імпульси нервових клітин відрізняються від ритмічного биття серцевих клітин. Клітини печінки, які є потужним центром обміну речовин, відрізняються від клітин нирок, які фільтрують сечовину з крові. Світлочутливі здібності клітин сітківки ока відрізняються від навичок клітин, що виробляють антитіла для боротьби з інфекцією. Така різноманітність може виникнути з того самого вихідного матеріалу завдяки експресії генів.
Американські вчені першими відкрили мікроРНК і те, як вони контролюють регуляції генів у різних тканинах. За словами вчених, без можливості контролювати транскрипцію генів, кожна клітина організму була б ідентичною. Тому мікроРНК допомогли еволюції складних форм життя.
Наукова робота тривала з 1980-х років
Нинішні лауреати розпочали свою роботу ще у 1980-х у лабораторії вченого Роберта Хорвіца, який був удостоєний Нобелівської премії у 2002 році. Вони вивчали Caenorhabditis elegans — круглого хробака завдовжки 1 мм, саме у нього вони виявили мікроРНК. Результати були опубліковані у 1993 році у двох статтях, однак, як сказано в тексті релізу, «зустріли майже приголомшливе мовчання наукової спільноти». Колеги майбутніх лауреатів вважали, що їхнє відкриття стосується лише міліметрового хробака. Ставлення змінилося у 2000 році, коли дослідницька група Равкуна опублікувала матеріал про відкриття іншого типу мікроРНК, яка є у всьому тваринному світі.
Віктор Амброс народився в 1953 році в Нью-Гемпширі, США. Докторський ступінь він отримав у Массачусетському технологічному інституті (MIT). Займався дослідженнями у Гарвардському університеті, був професором у Дартмутській медичній школі. Зараз він є професором природничих наук у Медичній школі Массачусетського університету.
Гері Равкун із Каліфорнії, він народився 1952 року. Вчений отримав докторський ступінь у Гарвардському університеті, закінчив постдокторантуру у MIT. Нині Равкун є професором генетики в Гарвардській медичній школі.
Нагадаємо, у вівторок, 8 жовтня, оголосять ім’я володаря Нобелівської премії з фізики. 9 жовтня — з хімії, та 10 жовтня — з літератури. Лауреата премії миру назвуть в Осло у п’ятницю, 11 жовтня.
Автор: Євгенія Власенко
Читайте також: Перша психологічна допомога на місці катастрофи: поради МОЗ