Закрити
UA
Нобелівську премію з хімії присудили трьом дослідникам білків
Мода

Нобелівську премію з хімії присудили трьом дослідникам білків

Поділись:

Сьогодні Нобелівську премію з хімії присудили трьом вченим, які вивчають структуру білків. Нагорода дісталася американському хіміку Девіду Бейкеру та двом англійським дослідникам, Демісу Гассабісу та Джону Джамперу. Бейкеру вдалося зробити майже неможливе — створити абсолютно нові види білків. Гассабіс та Джампер розробили модель штучного інтелекту для передбачення складних структур білків. 

Нобелівську премію з хімії присудили трьом дослідникам білків

Чому ці відкриття важливі

Білки складаються із 20 різних амінокислот, які можна описати як будівельні блоки життя. У 2003 році Девід Бейкер з цих блоків розробив новий білок, який не був схожий на жодного відомого. З того часу його команда створила безліч інноваційних білкових структур для ліків, вакцин, наноматеріалів і навіть маленьких сенсорів.

Друге відкриття стосується прогнозування тривимірної структури білків. Те, як амінокислоти пов’язані разом у довгі нитки, має вирішальне значення для функції білка. Передбачити складні структури дослідники намагалися з 1970-х років, але успіху вдалося досягти лише в епоху штучного інтелекту.

У 2020 році Деміс Гассабіс та Джон Джампер представили модель під назвою AlphaFold2. З її допомогою вони пророкували структуру практично всіх 200 млн білків, які визначили дослідники. Завдяки відкритій моделі вчені можуть прогнозувати, наприклад, стійкість до антибіотиків та створювати зображення ферментів, які можуть розкладати пластик.

Нобелівську премію з хімії присудили трьом дослідникам білків

Що відомо про вчених

Демісу Гассабісу — 48 років. Він співзасновник і голова дослідницької компанії Google DeepMind у Лондоні. Джон Джампер — старший науковий співробітник у цій же компанії, йому 39 років. Він один із наймолодших лауреатів Нобелівської премії.

Девіду Бейкеру — 62 роки. Він професор університету штату Вашингтон в Сіетлі.

Нагадаємо, раніше цього тижня Нобелівську премію з фізіології чи медицини вручили за відкриття мікроРНК, а з фізики — за створення нейронних мереж. Інші премії «основної п’ятірки» розподілять до кінця цього тижня. А лауреатів премії з економіки назвуть наступного понеділка, 13 жовтня.

Автор: Євгенія Власенко

Фото: twitter.com/NobelPrize