ОБЛИЧЧЯ ВІРИ: оголошено фіналісток лістингу
Лістинг ОБЛИЧЧЯ ВІРИ від Marie Claire Business — це 50 історій жінок, які відкрили, відновили, врятували бізнес у перший рік великої війни.
Героїні лістингу відновлюють виробничі лінії, які розграбували та знищили окупанти, розгрібають завали після бомбардування, рятуючи швейне обладнання та продовжують створювати дизайнерські речі, які підкорюють світ, об’єднують дітей на всіх континентах та по бомбосховищах України на змаганнях з математики.
Вони створюють, винаходять, виробляють і вони всі — надихають!
Наш open call підтримали команди, які допомагають жінкам-підприємницям, не тільки на рівні визначеної стратегії очолюваних ними установ, а й на рівні наявних програм:
Міністерство Економіки України, програма мікрогрантів для бізнесу «Власна справа» від єРобота
«Підтримка жіночого лідерства, рівні права на ринку зайнятості незалежно від гендеру чи віку, боротьба з дискримінацією і сприяння жіночому підприємництву – важливі складові нашої економічної політики. Зараз гендерний розрив в оплаті праці жінок і чоловіків становить 18,6%. Ми працюємо над тим, щоб до 2030 року скоротити його до 13,6%.
Торік, у липні, ми запустили програму єРобота. Це можливість отримати до 250 000 грн на розвиток чи започаткування свого бізнесу. Переможцями програми стали майже 11 000 українців на загальну суму 2 500 000 грн. Більшість із грантів отримали саме жінки. Схожа ситуація із грантами для ветеранів та ветеранок і їхніх дружин та чоловіків. З 227 переможців, майже половина — жінки.
Абсолютна більшість саме жінок і серед отримувачок ваучерів на навчання. Цією можливістю вже скористалися майже 13 000 жінок із 18 000 всіх отримувачів ваучерів. У наступному році ці програми лише набиратимуть обертів. Сподіваємось це стане хорошим стимулом для розвитку підприємництва й наступного року ще більше жіночих бізнесів будуватимуть основу для стійкості нашої економіки», — Юлія Свириденко, Перша віцепрем’єр-міністерка – Міністерка економіки України.
Фонд розвитку інновацій — Український фонд стартапів. Ukrainian Startup Fund
«Українські фаундерки працюють і розвивають свої продукти, попри всі виклики повномасштабної війни. За останні десять років частка жінок в українській tech-індустрії збільшилася втричі. Кількість спеціалісток в IT-індустрії зростає в середньому на 15% щороку.
Зараз жінки керують майже чвертю українських стартапів. Ми бачимо постійне зростання жіночого підприємництва зокрема в рамках стартапів із орбіти Ukrainian Startup Fund. І це позитивна тенденція. Вже п’ять років розширенням можливостей жіночого підприємництва займається наше міжнародне ком’юніті для жінок-лідерок у tech-індустрії — Wtech.
На кінець 2023 учасниці вже об’єднались у понад двадцяти країнах. І це лише початок. Цей процес почався в Україні і зараз Wtech Global впливає вже на міжнародну мережу ділових зв’язків для посилення впливу жінок та розвитку жіночого підприємництва по всьому світу», — Вікторія Тігіпко, голова Наглядової ради Українського фонду стартапів, керівний партнер фонду TA Ventures.
Проєкт розвитку жіночого підприємництва U&WEHub
«З початку 2023 року кожен другий бізнес в Україні відкривають жінки. Наша допомога полягає у наданні умов для навчання та розвитку, обміну досвідом і нетворкінгу. Проєкт U&WE Hub виник як відповідь на війну, коли багато жінок втратили роботу, бізнес або зіткнулися з його релокацією.
Сьогодні в нас є онлайн- і офлайн- компонент, який представлений 4 хабами. За 14 місяців навчальної програми понад 700 українок спробували свої сили у підприємництві й перетворили бізнес-ідею у покроковий бізнес-план, готовий до запуску. Ще один результат, яким ми пишаємось – 30% жінок, які не мали бізнесу, реєстрували його під час програми.
У цьому році нашими партнерами стали Гамбурзька школа ділового адміністрування, Стокгольмська школа економіки в Ризі, EY. В лютому 2024 ми запускаємо четвертий потік, наша спільнота точно збільшиться та стане ще більш ефективною у допомозі одна одній — долучайтесь!» — Марина Саприкіна, засновниця проєкту U&WE Hub, керівниця Центру «Розвиток КСВ».
Организація «ООН Жінки в Україні»
«Повномасштабна війна негативно впливає на економічне становище жінок. Сепарація родин, відсутність закладів по догляду за дітьми, закриття шкіл і обмежений доступ до соціальних послуг призвели до збільшення домашньої та неоплачуваної доглядової праці. Високий рівень інфляції та обмежені можливості працевлаштування, особливо в сільській місцевості, спричинили зростання рівня бідності серед жінок.
З початку повномасштабного вторгнення ООН Жінки запустили ряд ініціатив для покращення економічного становища жінок. Зокрема, ініціатива Women For The Future для надання допомоги у перекваліфікації та працевлаштуванні, освітня онлайн академія «Мрій та Досягай» для українських переселенок в Польщі та Україні, освітньо-грантова програма «Початок» та Центри підтримки та розвитку жінок для покращення доступу жінок до психологічної й соціальної підтримки, відновлення економічної безпеки.
ООН Жінки щорічно проводять «Виставку жіночого підприємництва» й «Конгрес з економічного уповноваження жінок», а також впроваджують Ініціативу «Розширення можливостей жінок у бізнесі», спрямовану на навчання приватного сектору з питань впровадження «Принципів розширення прав і можливостей жінок» (WEPs)», — Галина Мещерякова, програмна спеціалістка та менеджерка програми з питань врядування, ООН Жінки в Україні.
Вдячні нашим стратегічним партнерам за дієву підтримку жіночого підприємництва та допомогу у створенні лістингу.
Проєкт ОБЛИЧЧЯ ВІРИ від Marie Claire Business Україна має форму лістингу та не містить рейтингової компоненти.
Дослідження ОБЛИЧЧЯ ВІРИ:
- понад 4000 учасниць адресної комунікації;
- 130 структурованих анкет апліканток;
- понад 50 годин глибинних, уточнювальних інтерв’ю;
- 75 учасниць шорт-лісту;
- 50 фіналісток лістингу.
Арт-обкладинка лістингу та спеціальному digital-номеру ОБЛИЧЧЯ ВІРИ — художній твір під назвою «ТА, ЩО НЕСЕ СВІТЛО» українського художника Віктора Мельничука, який було створено спеціально для Marie Claire Business у творчому дослідженні жіночої постаті в історії за участі мисткинь Олени Штепури, Дарини Микитюк з ініціативи та координації арт-платформи Spilne Art.
Текст: Генеральна Продюсерка проєкту Marie Claire Business Юлія Броско
Фото: пресслужби Міністерства Економіки України, Ukrainian Startup Fund, U&WEHub, ООН Жінки в Україні