UA
RU

ONUKA та волонтерський рух Repair Together презентують фільм-лекцію про народні інструменти в рамках проекту «Зима близько»

Редагувати переклад
Ната Жижченко  (ONUKA) записала фільм-лекцію, який сама називає «глосарієм українських народних музичних інструментів». З відео можна дізнатись про історію цимбал, бандури, бугая, трембіти, сопілки, окарини, свищика, варгана, тилинки. А також побачити, як музиканти ONUKA вплітають їх звучання в сучасну музику.

ONUKA та волонтерський рух Repair Together презентують фільм-лекцію про народні інструменти в рамках проекту «Зима близько»-Фото 1

Ще рік тому Ната Жижченко вирішила відновити будинок свого роду – мальовниче місце в Чернігові за адресою Фабрична, 12. Там пройшло дитинство Нати. Там жили чотири покоління її роду. І саме там, в самому будинку знаходиться майстерня її відомого дідуся Олександра Шльончика, що опікувався відродженням українських інструментів. В цій майстерні зберіглись його креслення, проєкти, інструменти, книжки, тож Ната вирішила зробити з неї відкриту для відвідувань локацію – місце для етнографічних лекцій та музичних сесій. В березні поточного року її дім потрапив під окупацію.

Чернігівщина перебувала під окупацією 21 день. Не довго в порівнянні з іншими регіонами України. Але саме тут неймовірними зусиллями українського народу та воїнів було зупинену російську навалу. Місцеві селища стали епіцентром бойових дій та зазнали численних руйнувань. В тім, вже в квітні серед понівечених будинків зажевріло життя. Відновити його взялась команда волонтерів з числа київської молоді – креативники, диджеї, музиканти, менеджери з IT. Ті, кого прийнято було вважати легковажними шанувальниками комфорту та гедонізму, раптом згуртувались разом.. та почали прибирати і будувати. Перші рази їх було зо два десятки. Далі – сотні. Потім прямо під час роботи вони почали влаштовувати музичні виступи, які назвали толоками. На початку літа про рух дізнались численні світові ЗМІ. Побачене унікальне явище вони назвали терміном clean up rave. Сам же рух отримав назву repair.together, та в численні дні став відомим на весь світ. Про repair.together написали геть усі: The New York Times, Reuters, Euronews, BBC, Dazed, Mixmag та The Washington Post. Згодом repair.together перетворились на потужну міжнародну волонтерську організацію, яка повертає життя в окремі населенні пункти та селища.

«Ще в квітні, після деокупації Чернігівщини, ми познайомились з десятками людей, котрі втратили чи не все своє майно і побачили, що багато хто з них вимушені були жити в сараях чи літніх кухнях. Перше, про що ми тоді подумали: а як же їм бути взимку?», — згадує спів координатор repair.together Вікторія Афанасьєва.  

Так народився проєкт «Зима близько». Концепт простий: відома постать створює лот – якийсь продукт чи контент, щоб зібрати кошти на допомогу окремій постраждалій сім’ї. Першим учасником проєкту стала саме ONUKA.

В майстерні свого дідуся Ната записала фільм-лекцію, який сама називає «глосарієм українських народних музичних інструментів». З відео можна дізнатись про історію цимбал, бандури, бугая, трембіти, сопілки, окарини, свищика, варгана, тилинки. А також побачити, як музиканти ONUKA вплітають їх звучання в сучасну музику.

«Я дуже переживала за цю зйомку, бо хотіла щоб це було не соромно, достойно, цікаво, не замшіло і візуально естетично. Знімальна команда почула мене на 100% відсотків. Врешті вийшло все саме так, як я собі уявляла. Кінематографічно, з настроєм, легко і пізнавально для тих, хто тільки знайомиться з темою. Це не глибинний аналіз, а введення в світ українських інструментів для всіх, хто хоче дізнатись, як вони можуть звучати в сучасному ракурсі», — каже ONUKA.

Для неї важливо, що зйомка відбулась саме в майстерні дідуся за легендарною адресою Фабрична, 12: «Цей проєкт має стати стартом роботи нашого етнографічного простору. Він в повній мірі дає уявлення про те, що ми плануємо тут робити надалі. Я рада, що це ще й допоможе людям. І, звісно, я дуже рада можливості попрацювати разом з repair.together, які власне для мене стали “кейсом року” в Україні», — резюмує Ната.

Відео вже доступне за посиланням на офіційній сторінці repair.together в Patreon. Згодом також очікується реліз на офіційному YouTube-каналі ONUKA.

Читайте також: ЛУНА ПРЕЗЕНТУЄ НОВУ ПІСНЮ ТА ЗАПРОШУЄ НА БЛАГОДІЙНИЙ КОНЦЕРТ 

Статьи по теме