Перша психологічна допомога на місці катастрофи: поради МОЗ

У Міністерстві охорони здоров’я опублікували поради, як надати першу психологічну допомогу на місці катастрофи і як підтримати людей. 

Перша психологічна допомога на місці катастрофи: поради МОЗ-Фото 1

Міністерство охорони здоров’я України опублікувало поради, як надати першу психологічну допомога на місці катастрофи. 

«Кожен із нас може опинитися свідком трагічної події. Тож нам усім важливо знати, як підтримати себе й допомогти тим, кому ще важче. Адже психологічна допомога людям на місці лиха, одразу після терористичного акту або катастрофи, має велике значення. І вкрай важливо надати її правильно, не завдати людині додаткового болю і ретравматизації», — зазначили у МОЗ. 

Перша допомога на місці катастрофи

Спеціалісти, які першими прибувають на місце катастрофи, діють за Уніфікованим клінічним протоколом. Там чітко прописані етапи і характер такої допомоги. У МОЗ радять не бігти у бік вибуху або стрілянини, якщо ви — не медик, рятувальник, психолог. Існує загроза повторних атак в одному місці за короткий проміжок часу. Також людина, яка не є фахівцем, може перешкодити роботі рятувальних та інших спецслужб.

«Якщо у вас чи у когось із навколишніх людей є фізичне ушкодження (поранення, сильний шум у голові, гострий біль без видимих ушкоджень або ушкодження, забиття за відсутності болю) — негайно зверніться по медичну допомогу. У більшості випадків через високий рівень гормонів стресу людина не відчуває болю. І, наприклад, може ходити добу з переломом», — нагадують у Міністерстві. 

Як психологічно допомогти людям, які постраждали

Якщо ви хочете психологічно допомогти людям, які постраждали, спеціалісти радять:

  • Уважно слухайте, але не примушуйте людину говорити.
  • Питайте, але без зайвих емоцій, про те, чого постраждалий потребує саме зараз.
  • Допомагайте задовольнити базові потреби, отримати доступ до необхідних послуг, зв’язатися з родиною та соціальними службами.
  • Якщо не знаєте, як добрати потрібні слова, памʼятайте, що найдієвішою підтримкою можуть бути щире бажання вислухати. А також дуже прості дії. Наприклад, запропонувати воду, теплий напій, ковдру або побути поруч, поки не приїдуть рятувальники. Важливо бути людяним. 

Автор: Яна Панюшкіна

Фото: Austin Kehmeier / Unsplash

Читайте також: ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ ПІД ЧАС ГУЧНИХ ЗВУКІВ, ЩО ЛЯКАЮТЬ

Статьи по теме