Психотерапевтка Тася Осадча про відсутність оргазму: «Норма оргастичності для жінки — це 50-70%»
Про аноргазмію, причини її виникнення та важливість обговорення відсутності оргазмів з партнером розповідає Тася Осадча, лікарка-психологиня, психотерапевтка, консультантка з питань сексуальності.
Здатність переживати оргазм
Якщо говорити взагалі про здатність переживати оргазм, вона формується не тоді, коли дівчина перебуває у першому статевому контакті з партнером і пізнає це відчуття, а тоді, коли дівчинка формується. Фактично від народження і все своє життя вона формує відчуття свого тіла, власної привабливості.
У підлітковому віці йде абсолютно нормальна складова цього розвитку — мастурбація і перші оргастичні переживання, умовно кажучи, «зі зведеними ногами». Це є вкрай важливий етап пізнання свого тіла, чутливості свого тіла і здатності до переживання оргазму. Тут ключову роль грають батьки. Ми всі знаємо історії, коли били по руках, викладали їх на покривало, не дозволяли доторкатися до себе і формували почуття огиди до сексу.
Мастурбація — як пізнавальний, не еротичний процес відбувається ще у ранньому дитинстві. Дорослі роблять помилку, коли сприймають дитячу цікавісь до свого тіла через призму дорослої сексуальності. Відчуття сорому чи огиди формується тоді, коли його транслюють батьки словами, мімікою, діями, ставленням. І це може статись у будь-якому віці.
Важливий етап у розвитку сексуальності — дати дівчинці можливість вивчати власне тіло, не дивитися на це величезними очима і не тягти до спеціаліста, бо рука «не туди» лізе. Ніби очевидні речі, але, на жаль, є багато батьків, яких це лякає, і вони не знають, як на це реагувати.
Потім, коли все добре, фундамент закладений, дівчинка адекватно сприймає свою зовнішність, навчилася відчувати власне тіло, інтерпретувати його сигнали, розслаблятися, вже по досягненню дорослого віку, в партнерському сексі вона переживає свій перший оргазм. І далі вже формується умовний рефлекс оргазму, коли він постійно повторюється. Якщо десь щось пішло не так, це може спричинити відсутність оргазму.
Читайте також: SEX EVOLUTION: КАК МЕНЯЛОСЬ ОТНОШЕНИЕ ЛЮДЕЙ К СЕКСУ
Мамам важливо профілактувати у своїх дочок правильне ставлення до себе, просто показуючи гарний приклад — слідкувати за собою. Це не про «навести марафет«, а про істинний догляд: регулярно ходити до стоматолога і гінеколога, їсти якісну їжу, вчасно лягати спати. Такі, нібито прості речі, які на перший погляд зовсім ніяк не пов’язані з оргазмом, будуть екстраполюватися на, в тому числі, і сексуальну сферу. Таким чином буде формуватися здорова особистість, яка у майбутньому буде мати набагато більше шансів переживати оргазм і переживати його яскраво і повноцінно.
Які бувають види аноргазмії
Деякий час назад, коли я була за кордоном, купила один препарат — навіть не пам’ятаю, який саме. Відкрила інструкцію, щоби вивчити, і була дуже здивована — на відміну від наших інструкцій, в яких для пересічних громадян пишуть «фармакокінетика», «фармакодинаміка» і все на світі, там було написано, щось таке: приймати при таких-то випадках, побічні ось такі, все інше запитайте у лікаря — він знає краще. Це мене вразило, а такий підхід викликав повагу. Чому я про це згадала? В конкретних видах і причинах аноргазмії має розбиратися фахівець. Що важливо знати не фахівцям? Що відсутність оргазму або зміна його якості може бути пов’язана з двома основними факторами:
- зміна здатності відчувати, переживати оргазм як симптом захворювання. Це можуть бути й захворювання сечової системи, і ендокринної, і депресія, і багато інших. Сюди ж можна віднести зміну здатності переживання оргазму або його відсутності у зв’язку з прийманням певних препаратів. Наприклад, антидепресантів, особливо СІЗЗС — у них такий побічний ефект зустрічається доволі часто. Препарати з групи бета-блокаторів можуть мати подібну дію (це ті препарати, які використовуються при порушеннях серцевого ритму та підвищеному тиску).
- у другій групі факторів — психологічних — може бути багато причин, від страху очікування невдачі до конфлікту конкретних партнерів у конкретній парі, і як симптом — відсутність чи зміна якості оргазму.
Важливо розуміти — це аксіома — що спочатку треба виключити фізіологічні причини. Особливо, якщо раніше все було нормально, а тут не стало оргазму. Завжди починаємо з тіла — якщо там все добре, то потім переходимо до психологічної складової.
Психологічні проблеми відсутності оргазму
У жінок в топі причин відсутності оргазму — надмірне очікування оргазму. Це тоді, коли настільки хочу його пережити, що перенапружую нервову систему і м’язи так сильно, що сама себе лишаю здатності це пережити. Також це можна назвати «страх очікування невдачі». У чоловіка спадає ерекція або стається передчасна еякуляція. У жінок теж присутній цей страх, бо є певні соціальні очікування, що ніби якщо ти не переживеш оргазму кожного разу або в тебе не буває сквірту, то ти пропаща жінка. І ось цей соціально-психологічний тиск справляє величезний вплив на жінку.
Норма оргастичності для жінки — це 50-70%, тобто якщо половина або трохи більше статевих актів жінки закінчуються оргазмом — це вариант норми. Не треба від себе очікувати 100% оргастичності. Для жінки це складніша фізіологічна та психологічна мозаїка, ніж для чоловіка.
Друга причина — попередній негативний досвід, який може впливати на здатність відчувати оргазм.
Третє — конфлікти конкретно з цим партнером, особливо недомовленістю.
Читайте також: 7 МИФОВ О БИСЕКСУАЛЬНОСТИ
Це основні причини, але якщо заглибитися в тему, то їх може бути дуже багато різнобарвних і різнокольорових. Умовно я би поділила їх на дві групи:
- коли в жінки ця проблема повторюється незалежно від партнера (партнери міняються — проблема лишається).
- коли проблема зникнення оргазмів з’явилася в цій парі, тобто з іншим партнером є, а з цим немає, або раніше такої проблеми не було, а зараз з’явилася. Навіть після того, як ми виключаємо патологію фізичну, це може бути про стосунки між цими двома людьми.
Я б іще додала, що незалежно від психологічної причини відсутності оргазму, у нього є місточок-зв’язок з тілесним — це нездатність розслабитися, щоб отримати задоволення та насолоду. Причому це про тонке почуття розслаблення, не про «вдих-видих», а про те, щоб відпустити контроль, довіритися партнеру, бути у контакті в цей момент і з цим партнером, а не думати про шпаклівку на стелі.
Як вибрати спеціаліста, який допоможе
Це дуже складне питання, тому що у нас є величезна проблема зі стандартизацією такої специфічної сфери, як сексологія. В нас, якщо казати про спадщину Радянського Союзу, є дві основні школи:
- Урологи, хірурги, які спеціалізуються на порушеннях потенції, на проблемах більш фізичного характеру.
- Фахівці (теж радянська школа, харківська) які вивчають поєднання тілесного і фізичного.
Як обрати фахівця? Давайте по-чесному, в нас офіційно визнаної спеціалізації поза медичною сферою сексолога не існує на державному рівні. Але фахівці, тим не менш, є. Така от у нас колізія.
Обрати спеціаліста — це достатньо складна задача для людини, яка в цю сферу не занурена, тому що, насправді, є багато класних шкіл, але є і шарлатани.
Варто шукати фахівців, які мають базову психологічну підготовку (це можуть бути медичні психологи, практичні психологи) і психотерапевтичну. І далі вони вже мають спеціалізацію в якомусь із підходів сексологічної проблематики.
Читайте також: СЛОВАРЬ СОВРЕМЕННЫХ СЕКС-ТЕРМИНОВ
Що б я порадила при пошуку фахівця: якщо вам когось рекомендували, використовуємо Instagram, Facebook чи YouTube, шукаємо цього фахівця, читаємо його сторінку, навіть якщо вона персональна, а не професійна. По тому, що людина пише, у якому ракурсі й т.д. ви можете зіставити наскільки це відповідає вашому світосприйняттю. На жаль, це не гарантія того, що саме ця людина виявиться тим фахівцем, який вам потрібен, але базово вам має бути з фахівцем в такій тендітній сфері комфортно. Тобто ви не маєте затискатися від одного вигляду людини, або думати: «О Боже, вона або він мені щось таке скаже, що я втрачу свідомість». Базове відчуття в контакті з фахівцем — безпека. І перше враження можна скласти на підставі відкритих джерел: статті, публікації, відео і сторінки у соціальних мережах.
Медикаментозне розв’язання проблеми
Залежить від того, про що ми говоримо. Наприклад, якщо у людини підвищена тривожність (тривожний розлад), і через це у неї пропав оргазм, ми підбираємо адекватну терапію, і у людини може з’явитися нормальний оргазм — такий, як був до того.
Але якщо говорити про жіночу «віагру» — то ні, її не існує. Це не є розв’язанням проблеми.
Здатність переживати оргазм — це умовно-рефлекторний акт. Це те, що формує стимул-реакція, і чим більше буде у досвіді вдалих повторень, тим з кожним разом буде покращуватися перебіг оргастичних переживань.
Як подолати аноргазмію самостійно
Повертаємося до питання, яка саме причина. Якщо ми говоримо про те, чи може людина розібратися з якимись своїми проблемами в голові — я маю сумніви. Бо стоматолог навряд чи сам собі полікує зуби так, як це зробить інший стоматолог. Так само і тут. Я можу прекрасно розуміти причину своєї проблеми, але якби я могла на неї повпливати, то давно б вже це зробила. А раз проблема все ще лишається, значить, це щось таке, що я не можу зробити.
Читайте також: ЧТО ВАМ НУЖНО ЗНАТЬ ОБ АСЕКСУАЛЬНОСТИ
Але чим відрізняється психотерапія в інших проблематиках, від сексологічної? Тим що тут, в психологічній проблематиці, частіше використовуються домашні вправи й практики. Припустимо, перший етап у роботі з аноргазмією, причиною якої може бути нездатність жінки розслабитися через сором і незнання свого тіла, може бути задача просто подивитися на себе в дзеркало: на свою вульву, область геніталій, роздивитись, як це взагалі виглядає. Це однозначно буде робити жінка самостійно, без участі фахівця або третіх осіб. У цьому ключі великий шматок роботи буде виконувати жінка на самоті, або подальшому з партнером. Але фідбек має бути від фахівця, корекція має бути від фахівця.
Це як з вправами Кегеля. Жінка придумала собі, що у неї немає оргазму, бо в неї знижений тонус, займається цими вправами, а потім дізнається, що у неї й так був гіпертонус, і вона зробила тільки гірше. І тих в’ялих оргазмів, які у неї були до того, не стало взагалі.
До речі, цей гіпертонус може спричинити і больові відчуття під час сексу, тобто проблеми на фізичному рівні, коли погіршується кровообіг через посилений тонус.
Чи варто казати партнеру, що ви не можете отримати оргазм
На мою думку, обов’язково. Тому що, якщо жінка наважиться піти до фахівця із сексологічних проблем, на певному етапі там буде обов’язкове залучення партнера для налагодження ситуації. Відсутність оргазмів — це не сферичний кінь у вакуумі — вона стається у статевому акті з партнером, і як можна щось змінювати, не бувши у контакті з цим партнером? Тут потрібно залучатися його допомогою і підтримкою — це однозначно.
Потім, якщо жінка не говорить партнеру про проблему, яка в неї є… Чому вона може про неї не говорити? Нібито щоб не образити, бо він подумає, що це через нього, але якщо вона цього не скаже, то він точно подумає, що це через нього. Якщо ж вона скаже «Я хочу залучитися твоєю підтримкою, допоможи мені», то це може бути додатковим фактором зближення і покращення стосунків.
Читайте також: 30 ЛЮБОПЫТНЫХ ФАКТОВ О СЕКСЕ
В моєму досвіді є пари, у яких виникли проблеми у більш соціально-побутовому плані, і вони звернулися по допомогу. В ході спілкування я дізнаюся, що колись давно у їхньому досвіді було таке, що вони пройшли певну проблему у сексуальній сфері чоловіка, разом подолали її й вийшли на новий рівень. І це стало величезним ресурсом — здатність говорити про те, що у них у досвіді є такий епізод. Якщо ми й це могли подолати разом, то що нам вже ті соціально-побутові проблеми? Це ми точно владнаємо!
Тому так, однозначно говорити, однозначно бути у контакті з партнером і однозначно розказувати йому про зміну, про динаміку, про те, у чому потрібна допомога, якісь зміни з його боку. І розглядати його саме як союзника на шляху до досягнення оргазму. Для партнера, особливо якщо ми говоримо про чоловіка, спостереження за оргастичними переживаннями партнерки — це один із найбільш бажаних процесів. Якщо ми говоримо не про секс на одну ніч, а дійсно хороші стосунки, то партнер буде дуже хотіти побачити, як його кохана жінка переживає оргазм. І це буде для нього великим задоволенням в процесі власного статевого акту як такого, так і власного оргазму.