UA
RU

Ратифікація Стамбульської конвенції – це історична перемога жінок та громадянського суспільства України

Верховна Рада ратифікувала Стамбульську конвенцію. Стамбульська конвенція – міжнародний стандарт захисту жінок від усіх форм насильства, включно із домашнім. Ратифікація цього документа є однією з умов для надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС.
Стамбульська конвенція

Фото: amnesty.org.ua

У відповідь на сьогоднішнє голосування Верховної Ради України за ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами, Оксана Покальчук, директорка Amnesty International в України зазначила:

Оксана Покальчук

«Це історична перемога жінок і громадянського суспільства України, яка допоможе змінити культуру, ставлення та поведінку до гендерно обумовленого насильства та вплине на життя кожної жінки в країні. Сьогоднішнє голосування є свідченням успіху багаторічної боротьби постраждалих від насильства, які наблизили ратифікацію Конвенції і допомогли іншим жінкам мати безпечніше майбутнє.

Ратифікація Стамбульської конвенції є найбільш рішучим кроком у боротьбі з гендерно обумовленим насильством, що гарантуватиме істотні зміни в законодавстві та роботі державних інститутів відповідно до міжнародних стандартів. Це забезпечить владі чітку дорожню карту реформ, удосконалить механізми захисту та правосуддя для постраждалих, процедуру притягнення до відповідальності кривдників, а також стимулюватиме розвиток освітніх програм для чиновників і суспільства, а також запровадить механізм урядової звітності», – зазначила Оксана Покальчук.

«Це доленосне рішення було прийнято у найбільш складні для України часи й на тлі повідомлень та звинувачень російських військових у сексуальному насильстві щодо жінок, дітей та чоловіків в Україні. І тому нині, під час війни це рішення є критично важливим і своєчасним, ніж будь-коли».

Що має змінитися після ратифікації Стамбульської конвенції?

  • удосконалено законодавство, включно із вимогою розслідувати домашнє насильство виключно як кримінальний злочин та введенням відповідальності за переслідування (сталкінг)
  • покращено роботу поліції і судових органів 
  • запроваджено єдиний державний облік випадків гендерно обумовленого насильства
  • розбудовано мережу притулків
  • запроваджено й імплементовано освітні програми для державних інституцій, відповідальних за напрямок. 

Довідка

Україна підписала Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству (Стамбульську конвенцію) ще 2011 року. Цей документ має на меті захистити жінок, чоловіків і дітей від домашнього і гендерно обумовленого насильства та його наслідків.

Статьи по теме