Талановита, прогресивна, незламна
25 лютого Україна святкуватиме 150-річчя із дня народження поетеси Лесі Українки. Її твори, глибокі переконання та погляди на життя актуальні й сьогодні. Не дарма Лесю інколи називали Донькою Прометея: вона несла світло мудрості, жіночності і сили духу, який залишив своє сяйво до сьогоднішнього дня.
З нагоди свята пропонуємо замислитися над тим, яких уроків навчила кожну українку наша Леся. Адже її життя пройшло у боротьбі за власне щастя і їй вдалося не втратити оптимізм, незважаючи на всі перешкоди. А ще – відвідати мистецький проєкт «Леся Українка: 150 імен», що триватиме в Українському домі з 26 лютого до 8 березня.
Якраз наприкінці ХІХ століття, в активний період творчості Лесі Українки, в українському фемінізмі відбувався перехід до нової стадії, до активного протесту й боротьби за жіночі права. Леся Українка була «інопланетянкою» свого часу. Вона мала революційні ідеї, ціллю яких було розширити поле діяльності жінок за межі дітей, церкви та кухні.
У цих переконаннях Лесю завжди підтримувала її близька подруга, письменниця Ольга Кобилянська. До речі, жінкам навіть приписували роман (уперше натякнула на це літературознавиця Соломія Павличко, а пізніше розвинув тему і навіть надрукував у бульварній пресі український письменник Олесь Бузина). Та все ж більшість літературних експертів вважають, що вони були подругами: їх об’єднувала схожа доля, любовні переживання. У ті часи Леся Українка поховала коханого Сергія Мержинського, а Ользі Кобилянській розбив серце Осип Маковей, за якого вона збиралася заміж.
Леся Українка виховувалася у високоосвіченій дворянській родині, та все ж жила у патріархальному суспільстві, яке тиснуло на неї. Можливо, саме знайомство і дружба з Ольгою Кобилянською, яка тоді вже була авторкою двох феміністичних повістей і ряду оповідань, вплинули на феміністичний бік творчості поетеси. Пізніше фемінізм став для неї однією з найважливіших рис модерної культури і простежувався у великій кількості її творів: оповіданнях «Пізно», «Ненатуральна мати», «Враги», «Розмова», драматичних творах «Кассандра», «Камінний господар», «На руїнах», «Одержима», поезіях «Єврейські мелодії», «О знаю я багато ще промчить…», «Не дорікати слово я дала».
Твори Лесі Українки також відкрили дорогу в українську літературу жіночим дійовим особам, які, будучи складними особистостями, залишалися водночас жінками з тіла і крові — людьми з інтелектуальними та емоційними потребами. Авторка досягає багатогранних зображень жінок за допомогою різних художніх засобів. На тлі сучасних рухів за права жінок її слова є особливо актуальними.
Не тіло ти, а душу продала,
свій хист і розум віддала в неволю,
у каторгу довічну завдала, —
і гірко, й солодко тобі до болю.
(Із віршу «Жіночий портрет»)
Через свої феміністичні погляди Леся Українка мала непорозуміння з батьками. Наприклад, виник конфлікт, коли вона та її молодша сестра Ольга не хотіли брати церковний шлюб. Вони вважали принизливим для жінки вінчальний обряд, який передбачав цілковиту покору чоловікові і довічне йому служіння.
Правоту своїх переконань Леся намагалася відстояти в бесідах з мамою, яка ніяк не погоджувалася прийняти факт неформального шлюбу доньки Ольги. І це їй, деякою мірою, вдалося. Проте згодом, під тиском часу й умовностей, самій Лесі довелося поступитися. Вона повінчалася зі своїм чоловіком Климентом Квіткою. Свою поступливість вона пояснила лише турботою про нього:
«Справді, стільки вимучившись, як я за сей рік, може, навіть Галілеєве одречення можна зробити, бо таки людина більше не видержить, ніж її сила дозволяє, та й то, якби річ була тільки в мені, то може б, я й видержала ще, але наражати Кльоню на дальшу турботу я вже не могла, се занадто страшно. Сподіваюсь, що тепер матимем спокій хоч від людей, коли не від іншого чого».
У багатьох творах Леся Українка підіймає теми, які були табу для тогочасного суспільства. Проте поетеса була сильною духом і не боялася говорити власну думку всьому світу. Письменниця впевнено і сміливо писала про любов до Батьківщини, про кривди рідного краю всупереч тиску російської влади: «І все-таки до тебе думка лине, мій занапащений, нещасний краю…».
Іншим прикладом може слугувати поетична драма «Камінний господар», де Леся була першою в українській літературі, хто змалював образ чоловіка-спокусника. Та й загалом поетеса була першою жінкою у європейській літературі, яка описала історію Дон Жуана.
Життя ще у ранньому віці навчило Лесю Українку бути сильною. Через важку хворобу, туберкульоз, яка вразила її ще в дитинстві, вона була змушена залишатися мужньою і берегти в серці надію. У тендітному втомленому тілі жив неймовірно хоробрий дух.
Хто вам сказав, що я слабка,
Що я корюся долі?
Хіба тремтить моя рука?
Чи пісня й думка кволі?
(із віршу «Хто вам сказав, що я слабка…»)
Незважаючи на сильний фізичний біль і слабкість, які Леся відчувала майже щодня, її творчість звучить оптимістично, у ній лунають життєрадісні мотиви, сповнені віри у краще. І такому життєвому креду вона залишається вірною до останніх днів. Не дарма Іван Франко захоплено відгукнувся про її незламність і назвав Українку: «…трохи чи не одиноким мужчиною на всю нашу сьогочасну Європу». Дуже влучна оцінка!
Звісно, за зачиненими дверима Леся Українка відчувала біль, інколи почувалася розбитою і знесиленою. На такі емоції має право кожна з нас. Не забуваймо, що наша Леся — жінка із вразливою тонкою душею. У її житті були особливо прикрі падіння і болісні втрати.
До прикладу, втрата її найбільшого кохання — Сергія Мержинського. У ніч його смерті Леся відчувала творчий вибух. На одному подиху вона написала глибоку драматичну поему «Одержима». Пізніше вона згадуватиме, що якби в ту страшну ніч не вилила свій біль у слові, то, мабуть, могла би збожеволіти.
Приклад поетеси вчить не тримати біль у собі, виплескувати його у творчість та улюблену справу або ділитися із близькими. Її життєве кредо надихає — сміливо творити свій шлях серед будь-яких незгод, змагатися з долею, не впадати у відчай під її ударами.
Так! Я буду крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні.
Без надії таки сподіватись.
Буду жити — геть думи сумні!
(Із віршу «Contra spem spera»)
Більше цікавої інформації про святкування Дня народження Лесі Українки можна знайти на офіційному сайті: 150imenlesi.org.