Міністерство охорони здоров’я України опублікувало поради на випадок радіаційної аварії: що робити, де перечекати, як вберегтися.
Сьогодні Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна отримала докази того, що росія розглядає сценарій і вже підготувала все для терористичного акту з викидом радіації на ЗАЕС. Міністерство охорони здоров’я України опублікувало поради на випадок радіаційної аварії.
В МОЗ наголошують: ядерно-стратегічні об’єкти збудовані так, щоби витримувати значні фізичні пошкодження. Обласні центри контролю та профілактики МОЗ постійно здійснюють моніторинг радіаційного фону у кожному регіоні країни. У разі надзвичайної події місцеві органи влади та ДСНС надаватимуть детальніші вказівки, кому варто дотримуватися наведених нижче та інших рекомендацій. У разі радіаційної аварії найголовніше – залишатися в приміщенні або терміново у нього зайти, якщо ви перебуваєте на вулиці. Це найбезпечніша дія, яку необхідно виконати.
Укриттям може бути підвал або інше приміщення. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі. Домашніх тварин треба тримати поруч і не дозволяти їм гуляти на вулиці. За можливості краще залишатися в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, зачинити вікна та двері, ущільнити отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та вимикнути системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у будинку. Залишайтесь в укритті, допоки офіційна влада не надала інших вказівок.
Користуйтесь повідомленнями від рятувальників (ДСНС), поліції, органів місцевої влади. Увімкніть телебачення, радіо, стежте за офіційними каналами інформації. Обов’язково виконуйте вказівки, які дають місцева влада та надзвичайники.
Зніміть верхній шар одягу. Це допоможе позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер. Цей пакет тримайте якомога далі від людей і домашніх тварин.
Прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити на ньому радіоактивний матеріал. Не тріть шкіру, щоб не подряпатися, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками або вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха. Одягніть чистий одяг.
Допоможіть оточуючим виконати перераховані вище дії. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.
Автор: Яна Панюшкіна
Фото: Kilian Karger / Unsplash
Читайте також: ЯК ЗНИЗИТИ РИЗИК ЗАРАЖЕННЯ ІНФЕКЦІЙНИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ: ПОРАДИ МОЗ