Спеціально на період Pride Month ми запускаємо серію просвітницьких матеріалів.
Увесь червень у світі на вулицях майорять веселкові стяги на честь Pride Month, проходять марші та інші заходи, які мають на меті привернути увагу громадськості до проблем та потреб ЛГБТ-людей, а також відсвяткувати уже досягнене.
Спеціально для Marie Claire на цей період український кліпмейкер, автор відео для Ріаnобой, Jerry Heil, Христини Соловій та ЛГБТ-активіст Юрій Двіжон стане провідником у цю важливу тему.
Читайте також: 9 знаменитостей, которые поддерживают права ЛГБТ-сообществ
Вже 51 рік поспіль ЛГБТ+ люди та їхні союзники в червні святкують Pride Month. Протягом цього періоду вони вшановують прогрес, якого досягли в правах та свободах для себе.
У цей час відбувається безліч освітніх та розважальних івентів, міста майорять веселковими кольорами, а бренди одягу випускають ЛГБТ+ символіку, в якій люди потім приходять на сам Прайд. У 2019 H&M вперше в Україні продавав одну з таких колекцій, що було революційно та дуже сміливо.
Минулого року в рамках Pride Month я презентував свій документальний фільм про життя українських ЛГБТ-емігрантів в США “Не ховай очей-2”. Через коронавірус продовження третьої частини фільму, на жаль, довелось перенести на 2021 рік.
Як показує історія, щоб отримати бажані права та зміни, інколи потрібен насильницький спротив.
Червень для Pride Month був вибраний невипадково. 28 червня 1969 року в Нью-Йоркському гей-барі “Стоунволл-інн” стався черговий поліцейський рейд. Під час перевірки у барі запалювали світло, клієнти вишиковувалися в шеренгу й надавали посвідчення для перевірки. Клієнтів бару, у яких не було посвідчення, заарештовували, іншим дозволяли спокійно піти геть. Жінки були зобов’язані носити мінімум три елементи жіночого одягу, інакше їх забирали до відділку.
У ті часи гомосексуальні дії навіть між дорослими людьми за взаємною згодою в приватних будинках були кримінальним злочином на всій території США (за винятком Іллінойсу, що декриміналізував їх у 1961 році).
У двадцяти штатах існував закон, за яким будь-яку людину можна було затримати за підозрою в гомосексуальності. У штатах Пенсильванія і Каліфорнія осіб, яких запідозрили в цьому, могли помістити до психіатричної клініки на все життя. Після того доленосного червневого вечора спільнота почала відкрито та рішуче противитись дискримінації.
Першою, хто виступив проти, була темношкіра трансгендерна жінка. Вона кинула в поліцейського камінь. Після цього почався п’ятиденний бунт, який дуже схожий на протести у наші дні в США за права темношкірих.
Саме під час такого кривавого місива, де помирали люди, відбувся перший Прайд. Як показує історія, щоб отримати бажані права та зміни, інколи потрібен насильницький спротив. Тому серед активістів у світі є слоган: “Права не дають, права беруть!”. Ця повістка й досі актуальна в Україні.
Читайте також: Прайд-месяц: вспоминаем лучшие фильмы на ЛГБТ-тематику
Для мене різниця між прайдом в Україні та прайдом в Європі або США в тому, що там усе проходить як святкування (celebration) прав, які ЛГБТ+ люди вже здобули.
В Україні це все ж таки ще залишається більш політичним контекстом та боротьбою. Саме тому ми називаємо його також Маршем Рівності, де найактуальнішою є перш за все правова повістка. Прайд місяць — це про видимість в контексті того, що в нас досі немає жодного урівняння з правами гетеросексуальних людей. Наприклад, я, як гей та громадянин Україн, досі не можу зі своїм хлопцем узаконити права. Насправді для цього потрібен не тільки Прайд місяць, адже живемо ми протягом 365 днів в рік.
Запланований Прайд місяць мав відбутися з 17 травня по 21 червня 2020 року. Але карантинні обмеження внесли свої корективи, тому наразі місяць змінив формат та переноситься в онлайн під назвою ПрайдОнлайн.
Упродовж усього місяця, починаючи з 6 червня, щосуботи та щонеділі, в соцмережах КиївПрайду та на інших діджитал-платформах відбуватиметься серія онлайн-івентів про рух ЛГБТ+ в Україні та світі.
21 червня Марш Рівності відбудеться онлайн. Сам Прайд став хорошою традицією, коли ми можемо вийти на вулиці Києва, заявити про своє існування та зібратися всі разом, підкреслюючи нашу видимість. Але цього року Марш Рівності у форматі онлайн відбудеться вперше в історії українського прайд-руху.
Також КиївПрайд долучиться до всесвітнього GlobalPride: міжнародної події за участю найбільших світових Прайдів. Кожен Прайд матиме часовий проміжок, щоб презентувати та коротко розповісти про себе.
У програмі ПрайдОнлайн заплановано лекції про квір-мистецтво, живу бібліотеку, питання-відповіді мам ЛГБТ+ дітей, панельні дискусії про трансформацію активізму в умовах пандемії. Закінчиться ПрайдОнлайн онлайн-вечіркою PrideParty.
Фото: архів Юрія Двіжона, OREST