UA
RU

Скарлатина: які симптоми і що робити при підозрі на скарлатину

Редагувати переклад

Міністерство охорони здоров’я опублікувало поради, як розпізнати скарлатину і що робити при підозрі на це захворювання. 

Скарлатина: які симптоми і що робити

В МОЗ повідомили, що за 10 місяців цього року у столиці було зареєстровано 375 випадків скарлатини. З них 372 випадки — серед дітей до 17 років. Найбільше — серед дітей, які відвідують дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. У школах було посилено протиепідемічні заходи. 

Наразі динаміка захворювання не вказує на спалах. Як зазаначають у МОЗ, у країнах з помірно холодним і вологим кліматом, як в Україні, випадки захворювання здебільшого реєструють восени і взимку. Так, у 2019 році у Києві було зафіксовано 1996 випадків скарлатини. У 2020-му — 656 випадків.  

Симптоми скарлатини

Скарлатина — гостре інфекційне захворювання. Воно проявляється ураженням мигдаликів ротоглотки та характерним висипом. У більшості випадків скарлатина починається раптово. Розвивається ангіна. Язик спершу стає білим і до 4-го дня захворювання — яскраво-червоним. А на шкірі з’являється характерний висип. Це дрібні яскраво-рожеві або червоні цятки, які часто сверблять. 

Скарлатина може мати легкий, середній чи важкий перебіг. За легкої форми симптоми інтоксикації організму слабо виражені. У разі важкої форми початок хвороби супроводжує висока температура, блювота, інколи діарея. Можливі запаморочення, набряк мозку і навіть розвиток коми.

Профілактика поширення скарлатини

На скарлатину найчастіше хворіють діти віком 1-9 років. Шлях інфікування — повітряно-краплинний. Заразитися можна під час кашлю, чхання і навіть розмови хворого. Профілактика поширення скралатини полягає у ранньому виявленні та ізоляції хворого. Пацієнтам призначають курс антибіотиків. Якщо антибіотик не призначався, ізоляція має тривати протягом 21 дня. Щеплення проти скарлатини немає. У людини, яка перехворіла на скарлатину, виробляється імунітет.

Скарлатина: які симптоми і що робити

Що робити при підозрі на скарлатину

При підозрі на скарлатину необхідно звернутися до лікаря. Він поставить діагноз і при підтвердженні скарлатини призначить антибіотикі. Треба уникати контактів з іншими людьми, щоб їх не заразити. При появі симптомів рекомендується прийняти жарознижувальний препарат на основі ібупрофену або парацетамолу. Пийте більше рідини та відмовтеся від продуктів, які подразнюють горло. 

Автор: Яна Панюшкіна

Фото: Markus Spiske / Unsplash, Міністерство охорони здоров’я

Читайте також: ЩО РОБИТИ У РАЗІ ПІДОЗРИ НА COVID-19: ПОРАДИ МОЗ

Статьи по теме