Small Talk: громадська активістка Октябрина Лісовська про роботу Дитячого фонду ООН в Україні (UNICEF)
Дитячий фонд ООН в Україні (UNICEF) разом із ГО «Центр соціального лідерства» на чолі з громадською діячкою, соціальною новаторкою та Президенткою ГО «Центр соціального лідерства» Октябриною Лісовською створили проєкт КОЛО ТУРБОТИ, щоб реалізувати психологічну допомогу дітям від 0-6 років та їхнім батькам, які пережили гостру травму під час війни. Проєкт реалізовується під патронатом НДСЛ «ОХМАТДИТ» МОЗ України. Про проєкт ми поговорили з Октябриною Лісовською.
Як виникла ідея створення ініціативи. Чому ви обрали саме цей напрямок, далеко не найпростіший?
«КОЛО ТУРБОТИ», насправді має історію в 8 років. В 2014 році через наше ГО почало програму Сонячні листи – програму соціально-психологічної реабілітації для дітей, які втратили батьків підчас неоголошеної війни на сході України. Ми почали вивчення методики зцілення, роботи із гострим стресом в дітей та дорослих. Це не простий напрямок, але єдиний з можливий в наших реаліях.
Як підбирається команда фахівців? До них висуваються особливі вимоги?
«КОЛО ТУРБОТИ» – мультидисціплінарний проєкт, який ми реалізуємо разом із Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) тому, безумовно, вимоги до учасників команди високі. Кожен член команди – найкращий фахівець у своєму напрямку. Ми в чомусь схожі на спецназ: тренуємо психологів, формуємо мобільні команди психологів, працюємо над трансформацією медичних просторів у дружні до дітей – кожен з нас на 100% заряджений всіляко підтримувати та захистити дітей від війни. Відбір переважно відбувався по особистим рекомендаціям. Фахівці, яких ми пробували відібрати на спеціалізованих порталах не витримували темпу та навантаження: це не стільки про роботу, скільки про місію.
Скільки людей вже звернулось по допомогу?
В нас вже працює Центральний регіон (Київ, підключається область) Південний (Умань) Східний (Дніпро та Запоріжжя) Західний (місто Лева) Кожний день одна мобільна бригада приймає щонайменше 12-15 людей. Це мами із дітьми 0-6 років. Найчастіше дорослі звертаються зі скаргами на втому, безпорадність. Якщо ми говоримо про дітей, то в дітей спостерігаються соматичні труднощі: діти погано їдять, погано сплять, стають дратівливі, у них часто змінюється настрій.
Як відбуваються сесії?
Зауважу, що наші мобільні бригади надають кризове консультування. Зазвичай план по сесії – це встановлення контакту, стабілізація пацієнта та надання рекомендацій щодо покращенню стану.
Часом люди не розуміють, що мають проблему з вирішенням якої ви можете допомогти. Можете написати ознаки «наближення критичного стану», з яким варто до вас звернутися і малечі, і дорослим?
Варто звернутися до психолога одразу, коли починаєш відчувати себе й поводитися не так, як зазвичай, відбуваються зміни в повсякденній поведінці: важко концентруватися, щось пригадати, часто втомлюєшся, почуваєшся виснаженим. З дітьми ще простіше: дитина, як дзеркало – одразу видно, що не так, : змінилися емоції, сон, фізичний стан.
Чи можете ви вже зараз спостерігати результати вашої роботи?
Всі мріють про чарівну пігулку: на сесії, при застосуванні шкали суб’єктивного оцінювання психологи бачать чи є зміна наприкінці консультування порівняно з початком – якщо шкала показує зміну хоча б на одиницю – це вже успіх. Але ж зміни в поведінці, терапія гострих станів стресу, і тим більше ПТСР – це довгий процес відновлення та зцілення, який може тривати 6 місяців а може більше року чи навіть двох.
Понад 10 років засновники ініціативи «КОЛО ТУРБОТИ» займаються соціально важливими проєктами, спрямованими на розвиток та покращення життя в суспільстві.
ГРУДНЕ ГОДУВАННЯ
У 2018 році за ініціативою ГО «Центр соціального лідерства» та при підтримці ЮНІСЕФ, в Україні було облаштовано спеціальні модулі для годування дітей в громадських місцях — Babyss.
СОНЯЧНІ ЛИСТИ
Проєкт «Сонячні листи» створено за ініціативою Громадської організації «Центру соціального лідерства» в листопаді 2014 року. Від початку команда проекту ставила собі на меті сформувати систематичну психологічну допомогу, підтримку в листуванні з дітьми, родинами, які втратили своїх рідних протягом неоголошеної війни на Сході України та родинами волонтерів програми.
ГУМАНІТАРНА ДОПОМОГА
24 лютого медики, консультанти, психологи та менеджери об’єднали свої зусилля, досвід та вміння в гуманітарній ініціативі «Дитинство — територія безпеки», щоб забезпечити базові потреби батьків у памперсах, дитячому харчуванні, засобах особистої гігієни, воді, теплих ковдрах та іншому.
Проєкт гуманітарної допомоги медичним закладам покликаний задля організації життєдіяльності та комфорту родин із дітьми 0-3 років.
Читайте також: INSTAGRAM ЗАПУСТИВ НОВУ ФУНКЦІЮ ПОШУКУ ЗНИКЛИХ ДІТЕЙ