Сьогодні стартує виставка Future Generation Art Prize, що відбувається в PinchukArtCentre. Виставка зосередиться на представленні нових робіт, які демонструватимуть найактуальніші творчі тенденції нового покоління художниць та художників. Про головні теми та авторів виставки говоримо з її куратором.
Чи змінюються теми, на які висловлюються автори?
Цього року митці зосередили свою увагу на темі екології, квіру та утопії.
Читай также: Про що мовчить жінка: Письменниця Галина Крук
В чому полягає місія сучасного мистецтва?
Мистецтво насамперед має бути вільним. Наділення його певною місією призвело б до обмеження цієї свободи й, як наслідок, до зменшення того впливу мистецтва, на яке воно здатне в нашому житті. Це не означає, що мистецтво не може бути освітнім або розважальним. Просто воно не зобов’язане бути таким. Мистецтво має право бути яким завгодно, включаючи право бути відверто марним. Саме в межах цієї радикальної свободи мистецтва вдається уявити світ майбутнього й водночас змінити наше мислення, впливаючи на наше теперішнє.
Кому з авторів вдається випереджати час?
Серед українських художників я б відзначив Павла Макова з його довгостроковим проєктом «UtiopiA» і Федора Тетянича, також відомого як Фрипулья. Ще в 1980-90-х роках він створював так звані «біотехносфери», футуристичні модулі, призначені для емансипації людини. У міжнародному контексті ця тема залишається широко поширеною. Її яскравим прикладом є практики Якоба Стеенсена (Данія) та Маргеріт Юмо (Франція), номінантів Future Generation Art Prize 2019. У своїх художніх практиках ці митці досліджують різні сценарії майбутнього, працюючи на перетині мистецтва, науки та технологій.
Чи потрібно готуватися до відвідин виставки номінантів на Премію Future Generation Art Prize, щоб все правильно зрозуміти? Та що для цього потрібно робити?
На виставку необхідно приходити, позбувшись будь-яких упереджень. Звільніть свій розум від очікувань та вирушайте у подорож крізь 21 окремий всесвіт про виклики сьогодення та про майбутнє. Якщо у вас виникатимуть запитання, ви завжди можете обговорити їх з співробітниками арт-центра або послухати аудіогід.
Фото надрала прес-служба PinchukArtCentre