UA
RU

Small Talk: Катерина Осадча про діяльність телеграм-каналу «Пошук зниклих»

Ще на початку березня Катерина Осадча та команда "Світського життя" створили важливий телеграм-канал "Пошук зниклих", щоб допомогти українцям у пошуках близьких та рідних, які зникли під час війни. Про діяльність каналу та дотичні до нього важливі проєкти телеведуча розповіла в інтерв'ю Marie Claire Ukraine. 
Катерина Осадча 3

SONY DSC

Розкажіть про діяльність каналу «Пошук зниклих» та його результати.

Так, я була ініціатором створення телеграм-каналу “Пошук зниклих”. Згодом до нашого проєкту долучилася команда “Світського життя”, “1+1”, “Сніданку з 1+1” та велика кількість волонтерів і людей абсолютно різних професій. Діяльність телеграм-каналу та соціального проєкту “Знайти своїх” за три з половиною місяці дуже масштабувалась, адже ми почали співпрацювати з Національною поліцією України і Національним інформаційним бюро, запущеним Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Кожного дня ми розширюємо базу волонтерів, їх допомога надзвичайно важлива в нашій справі. 

Проєкт “Знайти своїх” масштабувався не тільки в онлайні, але і на ТБ: щопонеділка о 21:00 у марафоні Єдині новини виходить телевізійний випуск проєкту, де ми розповідатимемо історії тих, кого шукають у кого вже знайшли. Окрім того, щодня у “Сніданку з 1+1” виходить рубрика, де глядачі можуть дізнаватись актуальну інформацію та долучатись до пошуку.

Зараз у проєкті задіяні більше 100 волонтерів, які працюють як онлайн, так і по всій Україні. Результати пошуку не можуть нас не тішити. Ми докладаємо максимальну кількість зусиль, щоб робити пошук ще більш дієвим і результативним. Можу сказати, що ми не зупиняємось та кожень день стараємося розширювати наші пошукові можливості.

Скількох людей вже вдалося знайти, зконектити?

Зараз вже ми наближаємося до 2 000 знайдених людей. Нам важко вести детальний облік, через тяжку комунікацію з деякими територіями. Дехто з тих, кого розшукують, іноді виходить на зв’язок з рідними, потім цей зв’язок може обірватися і пошук починається знову. Особливо це відчутно на тлі примусової депортації українців на територію росії. Тому ми надаємо перевагу тому, щоб називати приблизні цифри знайдених людей.

Яку участь у роботі каналу берете безпосередньо ви?

В нас величезна команда, яка росте з кожним днем. Я спілкуюсь з волонтерами, керую та спрямовую їхні сили у той чи інший бік, де “руки” потрібні найбільше. Днями ми запустили сайт проєкту https://poshuk.1plus1.ua/ . Відтепер кожен, хто втратив зв’язок з близькими через російську агресію, зможе подати заявку на пошук, переглянути списки евакуйованих або через зручний сайт надати інформацію про людину, яку розшукують. Ми декілька разів на день оновлюємо інформацію, щоб українці оперативно могли отримувати звісткі про рідних, яких шукають. Щотижня ми проводимо великий зум з усіма волонтерами. Мої дії спрямовані на те, щоб поліпшувати пошук, зв’язуватися з людьми та залучати нових волонтерів до проєкту. Кожен день я обдзвонюю волонтерів, з якими ми ще не співпрацюємо, та проговорюю, чим ми можемо бути корисні один для одного. Також я веду спілкування з Міністерством реінтеграції, ДСНС. Ми з командою весь час налагоджуємо такі зв’язки. 

Нам потрібно зрозуміти, що українці, яких вивезли до росії, останні місяці не знали, що відбувається у країні. До них доносили інформацію, яка вигідна рф. Найгірше, що їм кажуть — це те, що ваша держава вас покинула. Це не є правдою, адже за кожен клаптик України ведуться запеклі бої. Ми зі свого боку не кидаємо таких людей, не відвертаємось від них, а доносимо аргументи.

Катерина Осадча 2

SONY DSC

Як знайти людей, які могли бути вивезені до росії чи потрапити до фільтраційного табору?

Ця важлива інформація вже є на нашій сторінці в інстаграм та у телеграм каналі проєкту “Пошук зниклих”. Там кожна людина зможе побачити всю потрібну інформацію. Ми консультуємось з тими, хто був примусово депортований, щоб ця пам’ятка допомогла усім, хто теоретично міг потрапити у таку ж ситуацію. Стосовно так званої фільтрації — існують вже цілі посібники по тому, як пройти фільтрацію. Найперше, важливо видалити з телефона будь що, що може хоч якось завадити перетину блокпосту. Найголовніше над чим ми зараз працюємо — це повернення людей, які були депортовані до рф без документів. На жаль, це складний процес і їм потрібно бути готовими до дуже довгої дороги додому. Опинитися без грошей і документів у країні ворога — це надзвичайно складна ситуація.

З людьми, яких примусово депортують до росії пропагандисти проводять розмови, просуваючи наративи кремля. На жаль, дехто з людей переходить на сторону окупантів. Чи вступаєте ви чи ваша команда з ними в дискусію? Чи варто це робити? 

У нас були випадки, коли нам знайдені люди писали, що ми в омані, все не так, як нам показують. З ними проводять пропагандистську роботу і, на жаль, на деяких людей це діє. Нам потрібно зрозуміти, що українці, яких вивезли, наприклад з Маріуполя, останні місяці не знали, що відбувається у країні. До них доносили інформацію, яка вигідна рф. Їм говорили, що Харків вже взятий, пів України окуповано і найгірше, що їм кажуть — це те, що ваша держава вас покинула. Це не є правдою, адже за кожен клаптик України ведуться запеклі бої. Ми зі свого боку не кидаємо таких людей, не відвертаємось від них, а доносимо аргументи. Це варто і важливо робити, адже кожна пропаганда ламається під впливом правдивих аргументів, які має наша країна. Будь-яка пропаганда крихка, вона побудована на брехні і її легко можна зламати. 

Ви говорили про те що серед напрямків, якими буде займатися ваш телеграм-канал – усиновлення. Це не просто процедура, яка включає багато юридичних тонкощів. Що вже зроблено в цьому напрямку?

З моменту, коли ми створили телеграм-канал “Пошук зниклих”, до мене почали звертатися багато людей з приводу  усиновлення. Враховуючи такий великий запит, я вирішила, що потрібно включитися у цю тему. Зараз ми з командою займаємося тим, що шукаємо відповіді на питання, які турбують людей, що хочуть усиновити дитину. Я хочу зробити це питання доступним для українців. Щоб ніхто не ставився до нього інфантильно. Усиновлення — це важкий процес і потрібно бути до нього готовим. Багато чого вже зроблено державою. Наприклад, в Дії вже зараз можна записатися на попередню консультацію з усиновлення. Ми за всім цим стежимо і я сподіваюсь, що можу стати тією людиною, яка буде розповідати про зміни у законодавстві та шлях, який повинна пройти людина, якщо хоче усиновити дитину. 

Як кожен з українців може допомогти діяльності вашої ініціативи?

Кожен може допомогти у пошуку зниклих, якщо доєднається до нашої інстаграм-сторінки, телеграм-каналу та до сайту. Іноді нам потрібно, щоб хтось просто відвідав той чи інший будинок та подивився: можливо людина, яку шукають, знаходиться вдома і з нею просто немає зв’язку. Тому нам важливий абсолютно кожен, адже просто переглядаючи стрічку наших ресурсів ви можете когось впізнати або якось допомогти у пошуку. 

Усиновлення — це важкий процес і потрібно бути до нього готовим. Багато чого вже зроблено державою. Наприклад, в Дії вже зараз можна записатися на попередню консультацію з усиновлення.

Катерина Осадча

SONY DSC

З самого початку війни ви зверталися до багатьох зірок російського шоу-бізнесу з закликом «не мовчати». До кого вам вдалося «достукатися» та коли ви зрозуміли, що на них не варто витрачати час?

Я вже казала і повторю це знову, що для українців російських зірок не повинно існувати взагалі. Я більше не буду згадувати прізвища російських зірок та звертатися до них. Ми маємо перестати жити у одному інформаційному просторі з ними, адже тим, що ми згадуємо їх, ми додаємо ще більше популярності цим зіркам. Вони мають жити своїм життям, у своїй закритій від усього світу країні. Закликаю всіх долучатися до цієї ініціативи. Вважаю, це гарна відплата за те, що вони мовчать про війну в Україні. 

Війна триває. Перед українським суспільством постають нові проблеми, до яких ми не були готові, про які ми не думали, навіть не здогадувалися. Які нові задачі ви вже сьогодні ставите перед собою?

Зараз наша основна діяльність — це пошук зниклих. Ми вже показали перший епізод телевізійної версії проєкту “Знайти своїх”, який буде виходити щопонеділка о 21:30 у загальнонаціональному марафоні “Єдині новини”. Там ми будемо показувати як щасливі історії, так і людей, які ще знаходяться у пошуку близьких. Тому ми ставимо перед собою задачі не здаватися, а допомагати тим, хто цього потребує. Я намагаюся відгукуватися на всі запити, які я бачу в інстаграмі або у фейсбуці, тому що це саме той час, коли ми повинні бути якомога чуйнішими. Ми шукаємо нові форми пошуку зниклих. У мирні часи у нашій країні також був рух людей, які шукали зниклих. Я з усіма ними спілкуюся і дуже вдячна, що вони відгукуються на наші запити і розповідають про свій досвід. Якщо за день ми з командою змогли об’єднати хоча б одну родину, то цей день був прожитий не дарма.

Яка з останніх новин вас потішила?

Зараз для випусків проєкту у загальнонаціональному марафоні “Єдині новини” я беру інтерв’ю у людей, які знайшли один одного, і мене дуже тішить об’єднання родин. Ми спілкуємось з ними через відеозв’язок і коли ти бачиш цих людей разом, то не можеш стримати емоцій. Вони обіймаються, часто плачуть та розповідають про те, як вони зустрілися — це дає сили і надію на те, що всі зниклі українці знайдуться і будуть такі ж щасливі. Ще мене потішила новина про те, що з Сєвєродонецьку до мирних територій вивезли багато людей. Так, вони поранені, деякі у тяжкому стані і будуть проходити лікування, але їх евакуювали у Покровськ. Зараз наш волонтер вже їде туди, аби дізнатися, кого саме привезли і чи є серед них люди, яких ми шукаємо.

Фото надала пресслужба

Читайте також: ​ЛАРИСА ДЕНИСЕНКО, ПИСЬМЕННИЦЯ ТА ГРОМАДСЬКА АКТИВІСТКА: «НАСИЛЬНИЦЬКА ДЕПОРТАЦІЯ ДОРОСЛИХ І ДІТЕЙ НА ТЕРИТОРІЮ РФ, НАСИЛЬНИЦЬКА РУСИФІКАЦІЯ — ЦЕ ЗГВАЛТУВАННЯ ІДЕНТИЧНОСТІ».

Статьи по теме