UA
RU

Співзалежні відносини: чому виникають та як з ними обходитися?

Редагувати переклад

Ця проблема є дуже актуальною для багатьох пар. Також вона може існувати й у відносинах між родичами. Важливо знати, чому так відбувається та що з цим можна зробити. Про природу співзалежних відносин розповість Ігор Погодін — гештальт-терапевт із 27-річним практичним досвідом роботи та засновник Академії практичної психології. 

Співзалежні відносини: чому виникають та як з ними обходитися?-Фото 1

Відносини за певним сценарієм

 

Отже, ми живемо у світі та культурі співзалежності. Можна сказати, що для більшості людей є абсолютною нормою будувати відносини на цьому. Чому так? Наприклад, у наших батьків завжди була головна ціль — подбати про дітей та їхнє майбутнє. Ви доволі часто могли чути від них, що треба жити заради сина або доньки. Зробити так, щоб діти мали кращу долю, гарну роботу та стабільний прибуток. 

 

Так, наразі, у сучасному світі, такі думки та сценарії зустрічаються все рідше. Але ми все також залишаємося спадкоємцями подібних концепцій. Живемо у культурі, яка створює всі умови для співзалежних відносин. 

Співзалежні відносини: чому виникають та як з ними обходитися?-Фото 2

Як потрапляють у пастку співзалежності? 

 

Все починається з того, що кожна людина бажає відчувати два простих почуття — кохати та бути коханими. Адже це дійсно дуже кайфові емоції. Нами править любов та саме вона є нашою первісною природою, яка розчиняє всі звичні знання про себе. 

 

Але існують два аспекти, які відштовхують нас від кохання: 

 

  1. Це почуття є дуже приємним та надихаючим. 

У ньому ми себе гарно та комфортно відчуваємо. Тому бажаємо, щоб любов ніколи не закінчувалася і тривала вічно. 

  1. При цьому, кохання може обпалювати. Воно є дуже непередбачуваним та не керованим. Немає жодної гіпотези, яке б пояснювало це відчуття. 

 

Тут і з’являються дві тенденції — ми дуже хочемо схопити кохання, щоб воно не йшло. На цьому етапі й формується прихильність. Це коли всіма можливими способами людина намагається утримати приємні відчуття.    

Але з іншого боку, нам стає страшно знаходитися у любові. Адже присутнє бажання зробити життя максимально передбачуваним. 

 

Таким чином починаються з’являються концепції. У тому числі — співзалежність. З кохання висмоктується ціла конструкція, в основі якої лежить контракт на співзалежність. Ми починаємо формувати свої потреби, відчуваємо образу та провину, та при цьому боїмося втратити людину. Чекаємо чогось від партнера, а він своєю чергою також має свої певні сподівання на вас. 

 

Якщо наразі ви переживаєте подібний етап у стосунках, дуже важливо мати знання про те, як правильно поводити себе та комфортно долати кризи. На YouTube-каналі Ігоря Погодіна ви знайдете велику кількість відео про стосунки з конкретними рекомендаціями та інструментами. Ігор має 27-річний практичний досвід роботи та 15 тис. годин терапевтичних консультацій. Тому ви точно знайдете для себе корисну інформацію та відповіді на внутрішні запити.   

Співзалежні відносини: чому виникають та як з ними обходитися?-Фото 3

Що відбувається далі? 

 

Утворюється вина та образа. Як правило, ми вдаємо, що цих почуттів немає. Як наслідок — починаємо звинувачувати та дорікати. В дусі: «ти ніколи мене не любив»‎, «завжди думав тільки про себе», «діти тебе зовсім не цікавлять». Цими докорами ховаємо образу та провину, не бажаючи їх усвідомлювати. 

Також можуть з’являтися маніпуляції. Наприклад,  у людини може трапитися щось зі здоров’ям. У цьому випадку партнер або родич буде точно робити все, що бажає інший. 

 

Цікаво, що співзалежні відносини є одними з найстабільніших. Ви можете калічити і ранити один одного, але при цьому залишатися разом. Такі відносини є дійсно складною конструкцією. Вибратися з них не просто, але можливо. 

Співзалежні відносини: чому виникають та як з ними обходитися?-Фото 4

Як це зробити? 

 

Ви повинні почати бути присутніми у своєму житті. Адже для співзалежності, присутність — це справжній яд, вона не терпить її. 

Так, процес відновлення ступеня присутності не з легких. Тому в першу чергу, коли ви відчуваєте симптоми співзалежних відносин (наприклад, закиди), усвідомте свої почуття — образу та провину. Наприклад, якщо ви скривджені, подумайте, щоб ви хотіли від партнера такого, що він не робить? Або що робить, але ви б цього не бажали? Коли вам вдасться усвідомити цю потребу, у вас з’явиться більше простору для присутності. До речі, робити це набагато комфортніше та ефективніше в особистій терапії або у групах. В Pogodin Academy ви зможете пройти навчання, яке допоможе краще пізнати себе та розібратися у своїх почуттях. 

 

Отже, як тільки ви почнете поселятися у своїх потребах, вони стануть не такими важливими. Енергія почне повертатися у кохання та відчуття, а страх втратити людину просто розсіється. 

 

Статьи по теме