UA
RU

Танатофобія: чому вона така актуальна і як з нею боротися

Редагувати переклад

Фобія, яка заполонила думки більшості українців.

Танатофобія – термін, який оселився в головах багатьох наших співвітчизників, котрі знаходяться в гарячих точках України.

Танатофобія: чому вона така актуальна і як з нею боротися-Фото 1

Страх смерті чи страх загибелі переслідує нас кожен день. Переживання за своє життя являється основним людським інстинктом, а зараз він загострився як ніколи. Якщо у вас постійний і тривалий страх смерті або занепокоєння, яке викликає переживання за власне життя, що заважає вашому повсякденному житті – у вас танатофобія. 

Що таке танатофобія?

Вперше цей термін був описаний Зигмундом Фрейдом у 1915 році. Танатофобія — це тривожний стан, що характеризується екстремальним і надмірним страхом власної смерті або її процесу. Хоча це не є визнаним розладом самим по собі, його часто спостерігають у тих, хто страждає тривожним розладом.

Симптоми танатофобії

Людина з танатофобією буде відчувати когнітивні, емоційні, фізичні та поведінкові симптоми. Загальні когнітивні симптоми включають занепокоєння про майбутнє і невідоме, втрату контролю над своїм тілом. Занепокоєння також може бути зосереджене на фізичних стражданнях, відчутті самотності та на тому, як друзі та родина впораються, якщо вас не стане. Також у вашій голові можуть з’являтися сценарії можливої загибелі, які будуть “вибивати з колії”.

Емоційні симптоми, такі як почуття страху, занепокоєння, паніка при думці про смерть або будь-що пов’язане з нею, є поширеними, як і інші емоції, такі як почуття провини, гніву або сум. 

Фізичні симптоми можуть виражатися у вигляді запаморочення, пітливості, прискореного серцебиття, нудоти та болю у шлунку. 

Поведінкові симптоми танатофобії включають уникнення тригерів, які можуть змусити вас думати про смерть, наприклад, перегляд телевізійних драм у лікарнях, прослуховування новин або розмови про загибель з іншими. Також поведінкові симптоми можуть супроводжуватися страхом перед ситуацією, людиною чи епізодом. Наприклад, страх виходити на вулицю, у світлі сьогоднішніх подій, страх польотів тощо.

Танатофобія: чому вона така актуальна і як з нею боротися-Фото 2

Методи боротьби з танатофобією

Оскільки танатофобія не є клінічно діагностованим станом, не існує клінічних тестів або офіційних рекомендацій щодо її лікування. Однак, як і інші тривожні стани, існує ряд варіантів, які допоможуть вам керувати симптомами та подолати їх, включаючи методи самодопомоги, терапію розмовами та ліки. Хоча останні іноді призначаються на короткостроковій основі, медикаментозне лікування зазвичай не рекомендується. Почасти це пов’язано з тим, що розмовна терапія виявляється також ефективним методом.

Техніки самодопомоги включають заходи, які допомагають відчувати себе спокійним та розслабленим, наприклад дихальні вправи та медитації, а також інші види діяльності, які допомагають покращити загальне психічне здоров’я, наприклад, дотримання дієти, повноцінний сон і регулярні фізичні вправи. Вони не зможуть допомогти вилікувати страхи в довгостроковій перспективі, але можуть зменшити фізичні симптоми тривоги, які супроводжуються при цьому.

Якщо ви хочете знайти спосіб подолати свою тривогу в довгостроковій перспективі, ви можете скористатися курсом консультування або терапії. Це дасть вам безпечний простір для розмови про свої страхи та занепокоєння і може допомогти, навіть якщо ви страждаєте нею протягом багатьох років.

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) є найефективнішим лікуванням багатьох тривожних станів, і якщо ви відчуваєте симптоми танатофобії, паралельно ви також можете відчувати інші тривожні розлади, такі як посттравматичний стресовий розлад, панічний розлад, генералізований тривожний розлад або інші специфічні фобії. Тому під час курсу КПТ-терапії ви та ваш терапевт працюватимете разом, щоб визначити фактори, які спричинили тривогу, а також процеси, які підтримують її щоденно.

Читайте також: Підтримати Україну через міжнародний фонд «Червоний хрест»

Щойно ви відчуваєте наближення страху перед смертю, відразу глибоко дихайте, намагайтесь заспокоїтись, а якщо не виходить стабілізувати свій стан – надішліть заяву на Tell me та отримайте безкоштовну консультацію від практикуючих психологів та психотерапевтів.

Фото: unsplash.com

Статьи по теме