Ось уже кілька років усім не дає спокою раптове перетворення вітчима Кім Кардаш’ян на жінку. Роман Щербаков отримав завдання копнути глибше.
“До зміни статі я був нещасним чоловіком, а тепер я – нещасна жінка”. Цей старий анекдот втратив актуальність, тому що сьогодні люди, які вирішуються на подібний крок, відкривають собі світ, повний можливостей. Ще якихось півстоліття тому багато лікарів вважали, що трансгендерів (людей, у яких гендерна ідентичність не співпадає з біологічною) потрібно примусово лікувати. Наприклад, чоловіка, який думав, що він жінка, могли запросто напихати психотропними речовинами, а потім відправити на електрошок і лоботомію – щоб знав своє місце і більше не крав у родичок помаду, туш та мереживні трусики. Проте часи змінилися: сьогодні людей із гендерними проблемами ставлять не на облік у психлікарнях, а на обкладинки глянсових видань.
Колишній олімпійський чемпіон у десятиборстві (і вітчим Кім Кардаш’ян) Брюс Дженнер раптово став селебриті світового масштабу, коли журнал Vanity Fair опублікував його перші фото в жіночому одязі та скандальне звернення: «Назвіть мене Кейтлін». Вже як жінка Дженнер створила аккаунт у Twitter, який побив рекорд Барака Обами за швидкістю досягнення мільйона передплатників: їй для цього знадобилося лише 4 години та 4 хвилини. Тепер 65-річна Кейтлін Дженнер – трансгендер №1 у світі.
Читайте також: ВПЕРШЕ ДІВЧИНОЮ МІСЯЦЯ PLAYBOY СТАЛА ТРАНСГЕНДЕРНА МОДЕЛЬ
Кажуть, немає нічого гіршого, ніж прикидатися тим, ким ти не є. У 1975 році Брюс Дженнер став взірцем мужності, встановивши світовий рекорд у десятиборстві. Ніхто й подумати не міг, що на всі офіційні прийоми з нагоди перемоги цей могутній атлет із косою сажнем у плечах приходив у штанях, під якими були… колготки. Наприкінці 1980-х Брюс почав таємно приймати жіночі гормони, проте пригальмував, зустрівши Кріс Кардаш’ян, яка стала його третьою дружиною майже на чверть століття.
І лише після розлучення з нею навесні 2015 року він зробив камінг-аут як трансгендерна жінка (з урахуванням віку – швидше, бабуся). Після пластики обличчя та грудей нове життя ця дамочка почала, зрозуміло, з оновлення гардеробу. Тепер світські хроніки рясніють знімками Кейтлін у міні-спідницях, сукнях у декольті та із запахом – деякі натякають, що вона намагається переплюнути Кейт Міддлтон в елегантності. Близькі підтримали Дженнер, проте син від другого шлюбу Брендон зазнав шоку, коли батько після операції задер блузку і попросив оцінити свої груди. «Гей, пригальмуй! – Прикрив очі рукою 33-річний Брендон, – Я все ще твій син … »
Історія з Кейтлін Дженнер, звичайно, не викликала б такого резонансу в суспільстві, якби трансгендерність не стала світовим трендом останніх років. Австралійський манекенник Андрій Пежич зробив кар’єру завдяки андрогінній зовнішності. Британські сноби досі трясе від історії, коли він з’явився на офіційний прийом королеви Єлизавети II у спідниці від Versace. З приводу зміни статі Пежич жартував, що зробить це лише тоді, коли Victoria’s Secret запропонують йому контракт.
Однією з головних якостей справжнього чоловіка є вміння тримати слово. А ось на трансгендерів це, схоже, не поширюється, тому що у 2014 році Пежич без жодного контракту здійснив перехід у жінку та попросив надалі називати його Андреа.
Читайте також: Андреа Пежіч стала обличчям Make Up For Ever
Від світу моди не відстає світ кіно. Коли нікому не відомі брати Вачовські намагалися вибити у продюсерів гроші на «Матрицю», їм запропонували спершу зняти щось камерне і не таке дороге. У результаті їх першим фільмом став культовий лесбійський трилер «Зв’язок», який починається з плану «під Хічкока»: обертаючись по колу, камера показує пов’язану та зачинену в шафі жінку.
Пізніше один із братів – Ларрі Вачовський – пояснив, що сцена символізує ідею про те, що всі люди перебувають за зачиненими дверима і потрібно просто набратися сміливості, щоб розкрити її та вийти назовні. Сам режисер тягнув довгих 43 роки – саме в цьому віці він перефарбував волосся в кислотно-рожевий колір, одягнув спідницю і закінчив перехід у жінку, став називати себе не Ларрі, а Ланою Вачовскі.
Фанати «Матриці» влаштували холівар, але для самої Лани панічний страх камінг-ауту, коли вона довго плавала в океані, сподіваючись, що її – ізгоя – з’їсть акула, залишився позаду. Трансгендерна жінка стала часто посміхатися на публіці та уклала щасливий шлюб із відомою у БДСМ-колах домінатрікс Ільзою Стрікс.
До переходу хотіла накласти на себе руки і актриса Лаверна Кокс – її частенько лупцювали однокласники за кокетливі погляди у їхній бік. А в 2014 році Лаверна стала першою трансгендерною жінкою, яка номінована на «Еммі» за роль у серіалі «Помаранчевий – хіт сезону». Журнал Time включив її в сотню найбільш впливових людей року, а журнал People взагалі поставив на п’яте місце у списку найкрасивіших жінок планети. Тепер про Лаверна говорять як про людину, яка пробила скляну стелю для трансгендерів на ТБ.
Можна подумати, що повальне бажання змінити стать – це побічний ефект шоу-бізнесу, який прагне постійно дивувати та шокувати. Проте зараз визнання у трансгендерності серйозно лякають хіба що російських депутатів. З того часу, як рівно 20 років тому мером новозеландського містечка Картертон стала Джорджина Бейєр (Уроджений Джордж Бертранд), трансгендери раз у раз пробиваються в політику по всьому світу.
А у 2015 році прийшла фантастична новина з Індії, де мером обрали якусь Мадху Кіннар – мало того, що трансгендера, так ще й вихідця з касти недоторканних. До того як індійська влада офіційно визнала третю стать, Мадху заробляла на життя танцями та співом у поїздах. З цих грошей вона потім спонсорувала свою виборчу кампанію. У чесній гонці Мадху обійшла кандидата від правлячої партії та стала мером міста Райгарх із населенням у 150 тисяч людей. «Немає долі, яку ми обираємо», – заповіла незабутня Сара Коннор із «Термінатора», але Мадху Кіннар довела протилежне.
Читайте також: Позакласне читання: підручник для трансгендерів
Про причини сплеску трансгендерної активності люто сперечаються. Одні кажуть, що це наслідок еволюції людської толерантності, інші – це новий етап саморозвитку людини. І все-таки, напевно, головна причина полягає у досягненнях сучасної медицини. Наприклад, у 1930 році данець Ейнар Вегенер пройшов першу відому операцію зі зміни статі, але, ставши жінкою Лілі Ельбе, помер від ускладнень – його тіло відкинуло трансплантовану матку. Ким би людина себе не відчувала – чоловіком чи жінкою – тягатися з природою було просто безглуздо. А тепер змінити стать у більш-менш пристойній тайській клініці можна лише за $10 тисяч. Однак тут є нюанси.
Трансгендери поділяються на два типи: MtF (male to female) та FtM (female to male). Якщо MtF соціологи нараховують десь одного на 15 тисяч чоловіків, FtM набагато менше – одну на 50 тисяч жінок. Стримуючим фактом для FtM є те, що поки що не можна повноцінно замінити жіночі статеві органи на чоловічі. А ось піхву замість пеніса – будь ласка.
Не будемо вдаватися у фізіологічні подробиці, але результат виглядає так правдоподібно, що не всі відчують каверзу: три роки тому світ облетіла новина про жертву трансгендерної брехні. 64-річний бельгієць на ім’я Ян (своє прізвище він не розголошує) лише через 20 років шлюбу випадково дізнався, що його витончена дружина з Індонезії насправді народилася хлопчиком. «Мій світ завалився за кілька секунд, – зізнається чоловік. – Я був у жаху. Почуваюся так, ніби протягом усіх цих років наді мною жорстоко знущалися».