Сказати запустила українська активістка Анастасія Мельниченко, опублікувавши у своєму профілі Фейсбук відверте визнання про скоєні проти неї акти насильства. Ідея акції Мельниченка полягає в тому, щоб допомогти жінкам, які пережили напад чи загрози ґвалтівника, набути моральної стійкості до громадських засудів, подолати свій страх і сміливо розповісти про це.
«Я хочу, щоб ми не виправдовувалися, що «я йшла у треніках, але мене все одно схопили». Ми не винні. Винен завжди ґвалтівник», — каже Мельниченко.
Посаду дівчини викликав серйозний резонанс серед українців. Під хештегом #яНеБоюсьСказати і #яНеБоюсьСказати з’явилися сотні публікацій, а реакція громадськості на цю низку зізнань виявилася дуже різною. Одні підтримують акцію та вважають її відображенням реальної картини того, що відбувається. Інші ж висміяли і перетворили на фарс стрічку записів у Фейсбуці. Більше того, з’явилася думка про те, що флешмоб є проявом феміністичних настроїв, що підтримується певними політичними колами.
Багато хто розкритикував авторів історій за те, що вони не вірно трактують поняття сексуального насильства і розповідають про те, що сталося з перебільшенням. Особливо винахідливі користувачі мережі жартома стали виводити в топ інші хештеги на кшталт #яНеБоюсьСкакати. Частина коментаторів навіть звинуватила дівчат у спробі привернути до себе увагу та порекомендувала звернутися до психотерапевта, а не розповідати про подібні досліди у Фейсбуці.
У той час, як у мережі з’являються нові історії жінок, профіль Анастасії Мельниченко заблокували за численними скаргами користувачів Фейсбуку. Наразі журналістка листується з керівництвом соцмережі про розблокування свого облікового запису.
Статті по темі:
Рот на замок: як не заїдати проблеми?
Чи потрібно боротися із емоційною їжею?
Без паніки: як упоратися зі стресом