Розбирався Роман Щербаков.
Рух Black Lives Matter тріумфально влився у русло лівої культурної революції у США, що призвело до встановлення нової етики серед американських мільйонів. Але далеко не всі їхні норми поведінки – це про справедливість та здоровий глузд.
У «Фієсті» – першому і кращому романі Ернеста Хемінгуея – головний герой Джейкоб Барнс так описує свого приятеля Роберта Кона: «Бокс нехтував йому, але він старанно і не шкодуючи себе вчився боксувати, щоб позбутися боязкості і почуття власної неповноцінності, яке він випробував у Прінстоні, де до нього як до єврея ставилися зверхньо. Він відчував себе впевненіше, знаючи, що може збити з ніг кожного, хто образить його…» Виникає відчуття, що Прінстонський коледж був моторошним антисемітським табором. Проте Барнс повідомляє про свого друга ще одну важливу деталь: «Ніхто з однокурсників не пам’ятав його. Вони навіть не пам’ятали, що він був чемпіоном боксу… І стає зрозуміло, що ворожість до Роберта Кона як до єврея існувала виключно в його голові.
Гріхи предків
Залишимо на якийсь час Роберта Кона і перейдемо до іншої расової проблеми. Наприкінці травня США охопили протести у зв’язку із загибеллю під час жорсткого затримання афроамериканця Джорджа Флойда. Щоб відновити справедливість, учасники Black Lives Matter почали ночами грабувати модні бутіки, салони з комп’ютерною та побутовою технікою, ювелірні лавки та, звичайно, алкомаркети. Здавалося б, логіка в такому протесті відсутня, але за «ящиком» американцям, які спішно забивали вітрини своїх магазинів, дохідливо пояснили: ви – порочна біла раса, ви – нащадки рабовласників, на вас усіх колективний гріх предків, і настав час за нього розплачуватися . А те, що ваші магазини грабують, – ну так це взагалі мінімальні репарації, якими ви можете відбутися. Канадський інтелектуал Джордан Пітерсон застерігає закидати будь-якій етнічній групі колективну провину, пояснюючи, що це і є найогидніший расизм: «Вам слід почитати про куркулів. Вони були найпродуктивнішими в агрокультурному шарі СРСР. Всі вони були вбиті, згвалтовані та пограбовані колективістами, які оголосили куркулів злочинцями просто тому, що ті були багатими».
Свобода по-чорному
Від мародерства BLM перейшли до повалення пам’ятників та створення сепаратистських зон у містах, а також пред’явленню владі недоумкуватих вимог: наприклад, скасувати поліцію та в’язниці. Але головний удар припав по найціннішому, чим завжди славилася американська демократія – по свободі слова. Багато критиків BLM після смерті Флойда доля складається сумно однаково: або громадське цькування, або звільнення. І не потрібно бути членом ку-клукс-клану, що поїдає на вечерю чорношкірих немовлят. Можна взагалі не бути расистом. Досить просто написати в Твіттері не Black Lives Matter, а All Lives Matter – і тебе розіпнуть.
Дивіться також: Повернення до витоків: Інтерв’ю із засновницями Gunia Project Наталією Каменською та Марією Гаврилюк