UA
RU

Все ок: чи нормально почувати себе нормально в стресовій ситуації

Редагувати переклад

Пояснюють експерти з Інститут когнітивного моделювання.

Під час війни всі ми відчуваємо різні емоції, але, в той же час, однакові. Страх, паніку, відчай, відчуття провини вцілілого, прийняття, повернення до нормального стану.

Все ок: чи нормально почувати себе нормально в стресовій ситуації-Фото 1

Але багато, хто відчув на собі те саме почуття провини вцілілого, починають поступово повертатися до свого нормального життя і тут постає нове протиріччя: “А це нормально, що я відчуваю себе нормально?” Насправді, повертатися до свого “до” потрібно, щоб не тільки підтримувати власне ментальне та фізичне здоров’я, але й бути прикладом для інших співвітчизників. На офіційному Телеграм-каналі Інституту когнітивного моделювання експерти пояснюють, чому почувати себе нормально – це нормально.

Психологиня, практик транзакційного аналізу в області психотерапії Анна Андрєєва говорить, що існує три стадії реакції організму на стресову ситуацію: тривога — опір — виснаження. На останньому етапі організм втрачає свої здібності до опору, порушуються фізичні процеси всередині, він перестає адаптуватися до надзвичайних ситуацій. Це спричиняє глобальні проблеми не тільки із здоров’ям, а й у сприйнятті світу в цілому. Тому почуття нормальності – це той самий баланс, який організм намагається знайти в стресових ситуаціях. Це означає, що вам вдалося побороти внутрішні негативні емоції та почати відновлюватись.

Все ок: чи нормально почувати себе нормально в стресовій ситуації-Фото 2

Чи може почуття спокою перерости знову в виснаження?

Анна Андрєєва пояснює, що повернутись до стану виснаження тільки в тому випадку, якщо матимуть місце фактори, що посилюють травматичний стрес. Серед них: пасивність у поведінці: цілковита неспроможність/неможливість хоч якось протидіяти ситуації, фізична перевтома, відсутність підтримки.

Також існує така захисна функція організму, як відстрочення реакції на стрес – дисоціація. Це явище має як позитивну, так і негативну сторону. Дисоціація допомагає фрагментувати травматичний досвід, видавати стресові спогади порційно. Це допомагає раціонально мислити, ігноруючи психотравматичний стан. Але інша сторона медалі – це розвиток таких симптомів, як нав’язливі спогади, жахливі сновидіння та раптові травматичні спогади.

Експертка Інститут когнітивного моделювання пропонує звертатися за допомогою до спеціалістів. Як тільки ви відчули, що ваш нормальний стан порушується через поганий сон, постійні думки про ситуацію, що склалася – залиште свою заявку на сайті Tell me та отримайте безкоштовну онлайн-консультацію від фахівців у сфері психології та психотерапії. 

Згідно інформації з Телеграм-каналу Інституту когнітивного моделювання

Фото:@calicadoo/unsplash.com

Статьи по теме