UA
RU

Як діяти свідкам домашнього насильства? Amnesty International презентувала інтерактивну платформу «Гаджети бачать»

Редагувати переклад
Свідки домашнього насильства в Україні здебільшого вибирають ігнорувати конфліктні випадки інших, адже вважають це “приватною справою” або ж не знають, як реагувати.

Як діяти свідкам домашнього насильства? Amnesty International презентувала інтерактивну платформу «Гаджети бачать»-Фото 1

Amnesty International презентувала інтерактивну платформу «Гаджети бачать», яка навчає правильній послідовності дій потенційних свідків домашнього насильства. Користувачів платформи занурюють у типові ситуації насильства у житловому будинку та на вулиці, і пропонують їм обрати варіанти можливих реакцій. Залежно від того, які реакції були обрані, на сайті роз’яснюють, чи була поведінка свідків коректною. Насамкінець — усі користувачі мають змогу ознайомитися із найбільш ефективним і правильним алгоритмом дій, який у безпечний спосіб може допомогти постраждалій від насильства людині.

Попри високий рівень домашнього насильства в Україні й масштабні інформаційні кампанії для розголосу цієї проблеми, більшість українців і українок все ще не знають, як реагувати, якщо вони стали свідками насильства. Тому найчастіше сусіди або перехожі не втручаються в конфлікти між партнерами або родичами, відтак постраждалі особи втрачають можливість отримати допомогу і залишаються сам на сам із проблемою. Нам важливо достукатися до кожного і кожної й донести думку, що насильство — це не приватна справа, а проблема цілої країни. І поки ми будемо мовчати й ігнорувати її – зміни не відбудуться. Насправді ж кожна та кожен з нас може зробити простий крок, аби зробити життя в нашій країні безпечнішим,

— зазначила Оксана Покальчук, директорка Amnesty International в Україні.

Що робити, якщо ви стали свідками насильства?

  1. Спробувати втрутитися у конфліктну ситуацію без ризиків для свого здоров’я. Говорити спокійно, але твердо й голосно (якщо навколо є люди, це також приверне їхню увагу).
  2. Зателефонувати на 102. Це єдиний надійний номер для виклику поліції. Телефоном необхідно надати чітку інформацію про ситуацію, точну адресу або точний орієнтир, де відбувається насильство, та згодом зустріти екіпаж поліції на місці (якщо на вашому смартфоні завантажений мобільний застосунок MyPol – натисніть на червону кнопку для виклику поліції).
  3. Не залишати постраждалу людину навіть після того, як викликали поліцію. Спробувати допомогти постраждалій людині, запитати, як вона почувається через певний час.
  4. Викликати швидку, якщо постраждала особа потребує допомоги медиків.
  5. Задокументувати за можливості насильницькі дії на фото або відео, що згодом може стати доказом у кримінальній справі. При цьому враховувати, що фото- та відеофіксація випадків правопорушень є законною дією.
  6. Контролювати дії поліцейських. Записати ім’я та номер жетону правоохоронців, які прибули на виклик. Поліцейські мають провести перевірку, а за наявності доказів оформити адміністративний протокол. Пам’ятайте, співробітник поліції на місці має змогу виписати терміновий заборонний припис кривднику, якого змусять до 10 днів залишити помешкання або контактувати з постраждалою особою.
  7. Зателефонувати на 116 123 — цілодобову національну гарячу лінію із запобігання домашнього насильства, якщо поліція відмовляється проникати в помешкання постраждалих, документувати насильство або виписувати заборонний припис.
  8. Якщо постраждалою є дитина, окрім поліції, слід звернутися до органу опіки та піклування або управління у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини. Допоможіть постраждалій знайти контакти служб у справах дітей вашого міста, які займаються захистом прав дітей або служби у справах дітей вашого міста.

Читайте також: НЕМОВЧИ: Спецпроєкт зимового номера Marie Claire

Довідка

«Гаджети бачать» — інтерактивна онлайн платформа для свідків домашнього насильства, створена рекламною агенцією «R agency» у співпраці з правозахисною організацією Amnesty International.

Amnesty International — всесвітній рух, що об’єднує близько 10 мільйонів людей із більш ніж 150 країн і регіонів, які виступають за припинення грубих порушень прав людини. Amnesty International прагне забезпечити кожній людині можливість користуватися всіма правами, проголошеними у Загальній декларації прав людини та інших міжнародних правозахисних документах.

Контакти для ЗМІ: 

Катерина Мітєва 

Спеціалістка з медіа та комунікацій

Amnesty International Україна 

k.mitieva@amnesty.org.ua  

+380674428906

Статьи по теме