UA
RU

Як війна впливає на репродуктивне здоров’я жінки

Редагувати переклад
Гормональна система жінки – дуже складний чутливий механізм, який чуйно реагує на будь-які зміни. Лікарі стверджують, що за минулі півтора роки намітилися тенденції раннього гормонального згасання, що може дуже згубно позначається на фертильності та репродуктивному здоров'ї. Як виявити порушення та підтримати свій організм розповідає Олександра Красовська, лікар-гінеколог мережі клінік.
Як війна впливає на репродуктивне здоров’я жінки-Фото 1

Олександра Красовська, лікар-гінеколог мережі клінік CALM

Війна завжди негативно впливає на всі аспекти життя та перспективи людини, але здоров’я, особливо жіноче, першим опиняється у зоні ризику. Як ми проводимо час? Впродовж дня ми засмучуємось при перегляді новин, переймаємось через невпевненість у завтрашньому дні, неможливість побудувати плани на майбутнє, ми ридаємо від болю при сповіщенні про смерть когось з близьких чи рідних. А вночі, коли нервова система мала б відпочити і відновитись, ми прокидаємось від повітряних тривог… Так чи інакше, але кожен з нас пережив стрес в лютому 2022 року  і перебуває в хронічному стресі з того часу.

Як впливає стрес на жіноче здоров’я

Саме стрес різної сили та інтенсивності – одна з основних причин гормональних порушень у жінок. Є теорія, згідно якої у жінки в нестабільному психоемоційному стані природа відбирає можливість мати потомство. Адже в такому стані жінка не зможе в повній мірі піклуватись про своїх дітей.

В часи Другої світової війни з’явився навіть термін – аменорея воєнного часу. Аменорея – це довготривала відсутність місячних у жінок репродуктивного віку. Під час Другої світової війни помітили, що в багатьох жінок припинились місячні,а відновились вони самостійно після завершення війни, тобто, після припинення впливу стресу. Механізм цього порушення полягає у зниженні функції гіпофізу(маленька, але надзвичайно потужна залоза, що знаходиться в головному мозку), який припиняє регулювати функцію яєчників.

Як війна впливає на репродуктивне здоров’я жінки-Фото 2

Як виявляються порушення?

Внаслідок такого виснаження нервової системи у жінок з’являються скарги на порушення циклу, іноді аж до зникнення місячних, болі і новоутворення в молочних залозах, появу/посилення проявів ПМС, появу/посилення симптомів гіперандрогенії (акне, посилений ріст волосся на тілі, випадіння волосся на голові). При гормональному обстеженні в таких випадках можуть виходити за межі референтних значень лютеінізуючий гормон, фолікулостимулюючий гормон, пролактин, естрадіол, прогестерон та андрогени (чоловічі статеві гормони).

Як підтримати себе?

Нам важко зараз, але ми вимушені пристосовуватись до обставин, ми маємо зробити все, щоб вплив війни на наше здоров’я був мінімальним. Що для цього робити?

Сон. За будь-яких умов треба намагатись добрати 8 годин сну за добу  (ну, добре, хоча б 7 годин). Якщо вас турбує безсоння і навіть без оголошення повітряної тривоги, ви погано спите вночі – зверніться за фаховою допомогою!

Харчування. Різноманітна їжа, побільше овочів та фруктів, молочні продукти, якісні м’ясо та риба – подбайте про збалансований раціон.

Фокус на позитиві. Як би не було складно, переключайте свою увагу на приємні речі. Поменше новин, перед сном відмовтеся від соціальних мереж, дивіться хороші фільми, обирайте комедії та мелодрами, займайтеся творчістю або хоббі.

Своєчасні консультації з лікарями. Якщо ви маєте мінімальні скарги на стан свого здоров’я – не терпіть, не відкладайте на потім, а одразу звертайтесь  до лікаря, щоб виявити проблему на ранній стадії і вчасно допомогти організму, який дуже виснажений, долаючи стрес.

Вірте в ЗСУ! Бережіть себе! Спіть! Відпочивайте! І намагайтесь знайти час на радість!

Photo by Tiko Giorgadze on Unsplash

Статьи по теме