UA
RU

Як захиститися від кліщів і що робити, якщо знайшли кліща на тілі: поради лікарів

Міністерство охорони здоров’я опублікувало поради, як захиститися від кліщів та знизити ризик укусу. І що робити, якщо знайшли кліща на тілі. 

Як захиститися від кліщів що робити, якщо знайшли кліща

З приходом теплої погоди почастішали випадки укусів кліщів. У МОЗ зазначають, що сезон активності кліщів триватиме майже до кінця осені. Пік активності припаде на травень-червень, а також вересень-жовтень. Кліщі не стрибають на людину з дерев, а можуть залізти на тіло, коли людина відпочиває на міських газонах. Вони можуть переносити збудників небезпечних захворювань, які передаються під час укусу кліщів. Найвідоміші хвороби — кліщовий енцефаліт і бореліоз (хвороба Лайма). Що довше кліщ перебуває на тілі, то вищий ризик захворіти. Під час укусу кліщі виділяють анестетик і тому часто залишаються не поміченими.

Як знизити ризик укусу кліща

  1. Утримайтеся від прогулянок лісом. Якщо гуляєте у парку, тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте у траву обабіч.

  2. Під час прогулянок на траві обирайте світлий одяг із довгими рукавами та штанинами. Штани заправляйте у шкарпетки. 

  3. Користуйтеся репелентами — засобами, що відлякують комах. Дотримуйтеся інструкції з використання та періодично поновлюйте захист. Репеленти, ефективні проти кліщів, мають містити хоча б одну з цих речовин: DEET (ДЕТА), пікарідін (KBR 3023), IR3535, OLE (ефірна олія лимонного евкаліпта), PMD (параментан-діол), 2-undecanone, перметрін.

  1. Кожні дві години оглядайте себе та своїх близьких.

  2. Вдома проведіть більш ретельний огляд під хорошим освітленням. Почніть знизу — від ступень, і поступово підіймайтеся вгору. Продивіться лінію шкарпеток, підколінні впадини, нижню лінію спідньої білизни (пах), верхню лінію, живіт, нижню лінію бюстгальтера, верхню лінію бюстгальтера, комір сорочки, лінію волосяного покриву на голові, вуха, волосся та шкіру голови.

  1. Приміть душ.  

  2. Одяг, який ви носили на прогулянці, ретельно почистьте та виперіть. Те саме зробіть із речами, якими ви користувалися, наприклад, ковдрами. 

Що робити, якщо кліщ уже присмоктався

  1. Не заливайте кліща спиртом, олією та іншими речовинами. Його потрібно якомога швидше витягнути. 

  2. Витягнути кліща зможуть у травмпункті. Якщо поблизу немає лікаря, зробіть це самостійно. Краще використовувати спеціальний пінцет, що продається в аптеках чи відділах зоотоварів. 

  3. Після видалення кліща місце укусу потрібно обробити антисептиком. Руки вимийте з милом.

  4. Якщо кліщ пробув на тілі понад 36 годин, зверніться до медиків, щоб здійснити постконтактну профілактику хвороби Лайма. Для цього знадобиться антибіотик, який призначає лише лікар.

  5. Здавати кліщів на аналіз не потрібно.

  6. Ще кілька тижнів після укусу спостерігайте за своїм станом. Якщо у вас підвищиться температура чи з’являться почервоніння на шкірі — негайно зверніться до лікаря.

Автор: Яна Панюшкіна

Фото: Bradley Brister / Unsplash

Читайте також: ЩО РОБИТИ У РАЗІ УКУСУ ТВАРИНИ: ПОРАДИ МОЗ

Статьи по теме