Закрити
UA
Мода

Забудьте про покликання та шукайте «свою зграю»: 5 правил, як будувати кар’єру в епоху змін

Поділись:

У новому матеріалі від кар’єрного порталу Happy Monday
психотерапевт і фахівець із профорієнтації Ганна Різниченко розповідає про те, як утримувати професійну рівновагу в турбулентний час і як не втратити віри в себе, якщо кар’єрні сходи під вами похитнулися. 

posts-to-db-Фото 1

2020 виявився одним з найтурбулентніших за останнє десятиліття. Крім перегляду звичних моделей життя та турбот про збереження здоров’я, багато хто з нас зіштовхнувся з кар’єрними проблемами. Хтось втратив роботу і був змушений заради заробітку здати кар’єрні позиції, інші усвідомили, що настав час змінити професію. 

І якщо вчора ви керували величезною командою, а сьогодні працюєте асистентом керівника та готуєте каву, то важко зберегти віру у свої сили. Ще важче, якщо роботи взагалі немає, і вам знову потрібно визначатися, чим ви хочете займатися в майбутньому. Ось 5 правил, які допоможуть утриматися на плаву за будь-якого професійного шторму.

posts-to-db-Фото 2

Правило 1. Пам’ятайте, що робота, яку ви зараз виконуєте, не є самі.

У психології є таке поняття, як ідентичність (від англ. особистість — тотожність) — це усвідомлення своєї приналежності до тих чи інших соціальних, економічних, національних, професійних, політичних, релігійних та інших груп.

Для того щоб залишатися емоційно стабільним, розділіть поняття «професійна ідентичність» (до якої професії, до якої посади ви відносите) і ту роботу, яку ви виконуєте зараз для вирішення своїх поточних завдань. Наприклад, «я — керуючий рестораном, але зараз працюю асистентом у компанії Х. Ця робота дозволяє мені покривати мої фінансові витрати, підтримувати мою сім’ю тощо». Повернення внутрішньої ідентичності дозволяє вирівняти самооцінку та будувати плани на майбутнє.

posts-to-db-Фото 3

Правило 2. Не шукайте покликання — шукайте цінності

Якщо перед вами стоїть питання професійного самовизначення, то тут насамперед варто розвінчати міф про горезвісне покликання. Його не існує, оскільки люди надто різнопланові та різнобічно талановиті, щоб обмежувати себе лише однією професією чи напрямком. Як показала реальність, це програшна стратегія у світі. Загалом 5-6 років тому більшості професій не існувало, а нові сьогодні з’являються буквально щодня.

Читайте також: ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО РОБОТА ВАМ НЕ ПІДХОДИТЬ І ЩО З ЦИМ РОБИТИ?

Якщо ви ставите питанням призначення, то, швидше за все, шукаєте сенси всередині своєї зайнятості, відповіді на питання «чим я можу бути корисним (корисна) суспільству, яке місце в цьому світі займаю».

Відповісти на ці запитання вам допоможе тест кар’єрних якорів американського психолога Едгара Шейна. Він розробив систему із 8 цінностей, які визначають професійні сенси людини. До них відносяться: 

  • професійна компетентність;
  • менеджмент;
  • стабільність місця роботи;
  • підприємництво, бажання створювати нове;
  • автономність прийняття рішень;
  • прагнення бути корисним суспільству;
  • конкуренція, виклик, випробування сил;
  • стиль життя, баланс сфер.

Розберетеся з цінностями — зрозумієте, в якому напрямку слід рухатися. 

posts-to-db-Фото 4

Правило 3. Виберіть «свою зграю»

Ще один спосіб знайти своє місце у професійному світі — вибрати оточення, до якого ви хотіли б належати. Ми цікавимося та оточуємо себе людьми, на яких хочемо бути схожими. Британський мислитель Кен Робінсон називає це поняттям “своя зграя”. Нижче питання, які допоможуть розібратися з бажаним оточенням:

  • Хто асоціюється у вашій виставі з вашим професійним напрямком/покликанням? 
  • Що в цих людях здається особливо цікавим?
  • Ви маєте на увазі якісь певні типи особистості чи вас більшою мірою цікавить їхня діяльність?
  • Що є найважливішим для вас у будь-якій спільноті? Можливо, це наявність у представників групи почуття гумору, їхня енергійність, відсутність схиляння перед авторитетами чи інші характеристики?
  • Проаналізуйте, у яких сферах та напрямках працюють ці люди. Які завдання вони вирішують? Які цінності транслюють?

Читайте також: ЯК ЗНАЙТИ РОБОТУ В КРИЗУ: КАЖЕ ЕКСПЕРТ

posts-to-db-Фото 5

Правило 4. Рухайтесь по горизонталі

Традиційно розвиток кар’єри у нас асоціюється з вертикальним рухом нагору. Вище посада, більша влада, збільшення зарплати. Але є інші, не менш цікаві формати професійного руху.

Наприклад, горизонтальне зростання передбачає розширення знань і функціоналу у справі. Так, для фотографа, який займається весільною зйомкою, горизонтальним зростанням буде вивчення портретної, предметної зйомки. Для копірайтера – набуття навичок редактури, верстки, вивчення основ SEO-просування матеріалів.

Ще одним варіантом кар’єрного розвитку може стати зміна формату роботи. Наприклад, перехід із найму у свою справу, на фріланс або проектну роботу.

posts-to-db-Фото 6

Правило 5. Робіть те, що любите

Якщо ви зрозуміли, що готові змінити професію, тоді зараз можете зробити наступне: 

  • випишіть усі місця роботи/проекти/бізнеси, які були у вашому житті;
  • напроти кожного вкажіть ті завдання, які ви виконували з величезним задоволенням, навіть якщо робота загалом була нелюбою та нецікавою;
  • Згадайте, з яких питань до вас найчастіше зверталися колеги, і чому саме до вас.

Проаналізувавши список, ви побачите закономірності — вони допоможуть зрозуміти, які завдання та професії вам можуть бути найцікавішими. Також вибрати нову сферу діяльності допоможуть профорієнтаційні методики Галини Резапкіної та Джона Холланда.

І пам’ятайте: які б кар’єрні завдання перед вами не стояли, завжди починайте з особистих цінностей, смислів, цілей та інтересів!