UA
  RU

  Знай свою Україну: назад у майбутнє

  Редагувати переклад

  Коралі, вертеп, толока, цимбали, вечорниці, Кривий танець — слова, які 80-100 років тому були у лексиконі кожного українця і кожної українки, ми сьогодні розуміємо досить приблизно.


  Знай свою Україну: назад у майбутнє-Фото 1

  Цю нехитру теорему доводили діти й підлітки у промороликах на підтримку онлайн-курсу «Знай свою Україну». І не тільки діти — шоумен, телеведучий, громадський діяч Олександр Педан і танцівниця, зіркова хореографиня Олена Шоптенко спробували тлумачити слова, що позначають поняття з традиційної української культури. Ці ролики — дзеркало нашого колективного знання  або, швидше, колективного забуття.


  Музей Івана Гончара, Благодійний фонд «Коло» та студія онлайн-освіти EdEra планують зняти онлайн-курс із традиційної української культури «Знай свою Україну», щоб у доступній формі за допомогою сучасних технологій розповісти не лише про традиційні обряди, страви, одяг, народне мистецтво, а й про символи, причини та значення традицій у повсякденному житті українців.

  Освітній онлайн-курс «Знай свою Україну»


  а) складається з чотирьох модулів, що відповідають чотирьом порам року і календарним святковим циклам — Різдвяний, Великодній, Івана Купала і Покрови;

  б) легко адаптується для використання у загальноосвітніх закладах в рамках інтегрованихуроків з історії, літератури, музики та мистецтва;

  в) зручний для персонального користування та ознайомлення у родині  Завдання курсу — не переробитисучаснихдітлахів і підлітків, озброєних планшетами й смартфонами, на героївукраїнськоїлітератури 19 століття, а додати в їхню«базову прошивку» «коди» предків. Поєднати технологічне сьогодні і архаїчне вчора у живий ланцюг, щоб прийти у завтра не з нульовим багажем, а з багатим культурним спадком, який утворився внаслідок кількасотрічних культурних нашарувань в житті народу.

  Знай свою Україну: назад у майбутнє-Фото 2


  Мирослава Вертюк, співініціаторка проєкту, заступниця генерального директора Музею Івана Гончара з питань нематеріальної культурної спадщини:

  «На ідею створення онлайн-курсу «Знай свою Україну» вплинули дві речі: перше — власний досвід і мої пережиття, отримані в дитинстві, друге — моя особиста риса: все цінне, що я знаю, хочу ним ділитися.

  Багато моїх друзів поруч зі мною почали цікавитись традиційною культурою. Традиція і життя в традиції дає мені відчуття щастя, в ній почуваю себе дуже гармонійно і цілісно.


  Мені важливо передавати це саме дітям, бо в ранньому віці такі знання залягають досить глибоко, формують світогляд і культурну матрицю особистості».

  Наразі проєкт перебуває в процесі краудфандингу на платформі Спільнокошт — за три місяці ініціатори постановили зібрати 250 000 грн, інше ймовірне джерело фінансування — грант Українського культурного фонду. Серія відео, знята за меценатської підтримки Надії Ратке, покликана сприяти пожвавленню інтересу до майбутнього онлайн-курсу та залучити якнайбільше людей до краудфандингу на Спільнокошті.

   

  Сторінка проєкту у Facebook — https://www.facebook.com/znaisvoiuukrainu

  Проєкт на Спільнокошті — http://bit.ly/3jtBXb4

   

  Виробництво відео:

  Ідея і продюсування: Валентина Клименко

  Координація: Мирослава Вертюк

  Виконавча продюсерка: Вікторія Волошина

  Режисер: Денис Шаповал

  Науковий супровід, підготовка зйомки:

  Ярослава Музиченко, Вікторія Куцурук, Олександра Сторчай, Ганна Кошманенко, Руслан Костина

  Організаційна група: Юлія Притула, Анна Опря

  Художник по світлу: Сергій Пулим

  Дизайнерка: Олена Старанчук

  Асистент дизайнера: Вікторія Федорів

  Фотографка: Юлія Остроушко

   

  Сердечна подяка співробітникам Музею Івана Гончара

  Світлини та відео для проєкту надали: Музей Івана Гончара;  фотограф Юрій Білак; фотограф Олексій Плиско; художник Михайло Онацько; Радіо Свобода; kozamedia; фотографка Оксана Сибидло, український інститут, їzhakultura

   

   

  Статьи по теме