UA
RU

Екологічні злочини росії: які вони і чим це загрожує

Редагувати переклад

Коли не тільки знищуються людські ресурси, а й культурні та екологічні.

Вже більше місяця росія веде повномасштабне вторгнення на території України і це призвело до значних втрат. Поки більша кількість населення концентрується на новинах з поля бою, втрат ворога та пошуку житла в інших регіонах, українські екологи б’ють на сполох – катастрофа на наших землях неминуча.

Екологічні злочини росії: які вони і чим це загрожує-Фото 1

Масштаб цієї війни давно вийшов за межі Женевської конвенції, в якій чорним по білому прописані ”правила гри” і окремим пунктом визначено, яку зброю використовувати категорично заборонено. Але, по суті, всі ці пункти були порушені російською стороною і ми маємо не тільки безліч жертв, зруйновані житла та інфраструктуру, а й наближення до екологічної катастрофи.

Міністерство природи України та ГО “Екодія” з початку війни почали фіксувати екологічні злочини та закликали небайдужих так само надавати інформацію через спеціальний чат-бот. Пізніше, після закінчення військового стану, будуть проведені розслідування. Але, на превеликий жаль, екологічна ситуація погіршується з кожним днем через порушення всіх правил.

Які еко-порушення були виявлені?

  • Постійні обстріли та бомбордування промислових складів та нафтобаз;
  • Спалювання лісів;
  • Забруднення Чорного та Азовського морів (частіше через потоплення кораблів);
  • Захоплення та свавілля на атомних електростанціях;
  • Пожежі на сміттєзвалищах та АЗС;
  • Розлите паливо на грунті, розірвані ракети, знищена техніка.

Чим це може бути небезпечно?

Перелічені вище екологічні порушення надзвичайно сильно забруднюють атмосферу та екосистему загалом. Тільки уявіть, скільки чадного газу потрапляє під час пожежі житлового будинку після ракетного удару, а що казати про вогонь на нафтобазах. ДНСН не завжди встигають локалізувати пожежу чи негативний вплив на навколишнє середовище.

Окрім ядерної небезпеки, пов’язаної із захопленням Чорнобильської та Запорізької АЕС, що шокували весь світ, обстріли та окупація підвищують ризик викидів токсичних відходів із промислових об’єктів в Україні. Наразі Державний реєстр потенційно небезпечних об’єктів містить інформацію про понад 23 тис. об’єктів, зокрема 2987 складів, де зберігаються високотоксичні пестициди.

Читайте також: Сортування сміття як філософія життя у воєнний період

Так само небезпеку несуть і боєприпаси, розлите паливо та все те, що залишилось на місці бою. Хімікати та важкі метали, з яких зроблена зброя та, подекуди, техніка, потрапляють в грунт та підземні води. 

Експерти стверджують, що результат від цієї війни екологія буде “демонструвати” ще не один рік.  Тому вже зараз варто оцінювати загрозу та продумати стратегію реабілітації нашої неньки України.

Фото:Pawel Czerwinski/unsplash.com

Статьи по теме