Виявлено причину локального танення льодовиків в Антарктиці

Редагувати переклад

Українські вчені у співпраці з іноземними колегами виявили причину локального танення льодовиків в Антарктиці. Його може спричиняти нетипове гаряче ядро в атмосфері, що утворюється накладанням одне на одного двох потоків теплого повітря. 

Виявлено причину локального танення льодовиків в Антарктиці-Фото 1

Причиною швидкого танення деяких льодовиків в Антарктиці може бути нетипове гаряче ядро в атмосфері. Воно утворюється накладанням одне на одного двох потоків теплого повітря. Це з’ясували метеорологи Національного антарктичного наукового центру в межах проєкту «PolarRES: Дослідження майбутнього полярного клімату». Цей проєкт триває кілька років і досліджує екстремальні потепління та опади в Антарктиці.

«Ми вивчаємо фізичні механізми утворення екстремальних потеплінь у різних масштабах. А також у перспективі зміни клімату. Передусім зосереджуємося на поясненні утворень «гарячих точок» — певних районів узбережжя Антарктиди, де танення льодовиків відбувається набагато швидше, ніж у сусідніх районах», – розповів учасник проєкту, очільник відділу фізики атмосфери та геокосмосу НАНЦ Денис Пишняк. 

Результати дослідження свідчать про те, що вагомим внеском в зменшення висоти льодовикового щита є внесок атмосферних процесів. Хоча на танення впливає надзвичайно багато факторів. У ході проєкту було виявлено те, що під час потеплінь у районі льодовиків Пайн Айленд і Твайтес в атмосфері формується нетипове гаряче ядро.

«Такий результат наші вчені отримали на початку 2023 року. І припустили, що саме це ядро є основною причиною локального танення згаданих льодовиків. Тому наступні дослідження спрямували на пояснення механізму утворення гарячого ядра атмосфери та шляхів передачі тепла до поверхні льодовика», — пояснили у Національному арктичному науковому центрі. 

Виявилося, що у районах локальних потеплінь потік теплого вологого повітря з півночі накладається на теплий сухий потік зі сходу. В результаті формується товстий шар теплого повітря. А також утворюються опади у вигляді снігу. Цей рясний сніг в процесі падіння встигає розтанути. Тож він перетворюється на теплий дощ. Імовірно, опади забирають тепло з теплої частини приземної атмосфери і переносять його на поверхню льодовиків. Також від дощу сніговий покрив темнішає і поглинає більше світла та інфрачервоного випромінювання. Це прискорює його танення. 

Автор: Яна Панюшкіна

Фото: shawnanggg / Unsplash

Читайте також: УКРАЇНА ПРИЄДНАЛАСЯ ДО КЛІМАТИЧНОГО КЛУБУ

Статьи по теме