Головна/Мода/Sustainability Guide: Як використовувати менше електроенергії – 20 ефективних способів Для українців це дуже актуальна тема, дивлячись на те, що країна-агресор поставила собі за мету позбавити нас тепла та електрики.
Напередодні опалювального сезону росія вирішила вдарити по українських ТЕЦ, щоб позбавити нас основного джерела тепла та світла, але нас це не налякало, просто внесло деякі корективи щодо використання електроенергії.
Українська влада прийняла рішення відключати світло за графіком у різних областях, щоб зменшити навантаження на теплоелектростанції. Згодні, для нас це трохи незручний та незвичний графік, але до всього можна звикнути та обіграти собі на руку.
Щоб станції могли швидше впоратися з виробленням потрібної електроенергії, а ми як законослухняні громадяни (читайте свідомі) повинні допомогти скоротити споживання світла та енергії. Редакція Marie Claire знайшла 20 ефективних способів, як можна привчити себе вживати менше електрики, при цьому скоротити суму за комунальні послуги, стати відповідальнішим споживачем і відновити подачу електроенергії в кожен будинок.
Ноутбуки та комп’ютери
Почнемо із вашого робочого місця. Якщо ви працюєте віддалено, тоді ось вам кілька практичних порад, як зберегти електроенергію під час робочого процесу.
- Використовуйте для роботи ноутбук, а не стаціонарний комп’ютер. Все тому, що лептоп використовує в середньому від 20 до 50 Вт енергії, а ПК – від 60 до 200 Вт. Різниця відчутна! Це залежить від споживання енергії пристроєм: ноутбук заповнює свою батарею та живиться від неї, а комп’ютер постійно бере енергію у розетки.
- Відключайте ноутбук від живлення, якщо батарея повністю зарядилася. Це допоможе не використовувати електрику просто так і блок живлення вашого лептопа буде справно працювати, оскільки йому потрібен повна розрядка і повна зарядка.
- Використовуйте налаштування енергозбереження: комп’ютери споживають майже однакову кількість енергії незалежно від того, активні вони або в режимі сну, енергозберігаючий режим допоможе заощаджувати енергію, поки ноутбук не використовується.
- Намагайтеся не використовувати принтери, якщо в цьому немає потреби. По-перше, цей пристрій поглинає електроенергію, по-друге, ви зможете скоротити використання паперу. Якщо є можливість показати квиток на потяг у цифровому форматі або за допомогою QR-коду, навіщо його роздруковувати?
Телевізор
Якщо у вашому будинку є телевізор і ви використовуєте його, тоді ось кілька порад, як скоротити непотрібне енергопоглинання.
- У пріоритеті, придбати телевізор, який передбачає енергозберігаючий режим, але якщо такої можливості немає, тоді зменшіть його яскравість, оскільки заводські налаштування зазвичай яскравіші, ніж необхідно для домашнього перегляду. Ви також повинні увімкнути датчик зовнішнього освітлення — якщо ви дивитеся телевізор у темній кімнаті з увімкненим датчиком, він може знизити енергоспоживання, автоматично регулюючи контрастність зображення.
- Завжди повністю вимикайте телевізор, коли його ніхто не дивиться. А якщо у вас є звичка засинати під телевізор, то радимо скоріше її позбутися. Увімкнений телевізор, коли ви спите, не тільки витрачає енергію марно, але й шкодить вашому здоров’ю.
Читайте також: Sustainability Guide: 9 корисних звичок, щоб зробити приготування їжі більш zero waste
Кухня
На кухні, за статистикою, використовується набагато більше електроенергії, ніж у інших кімнатах. Особливо якщо ваша кухня повністю оснащена електроприладами. Дізнайтеся, як і тут можна скоротити використання.
- Замість того, щоб кип’ятити воду прямо на плиті, швидше і енергоефективніше використовувати чайник, щоб закип’ятити воду і перелити її в каструлю на плиті для приготування на пару і кип’ятіння. Також переконайтеся, що ви використовуєте лише необхідну кількість води для приготування. Нема чого витрачати енергію на кип’ятіння води, яку потім доведеться вилити.
- Мультиварки також є енергозберігаючими приладами для приготування їжі, а також вони ідеально підходять для тих, хто любить готувати їжу та паралельно займатися іншими справами – вони споживають трохи більше енергії, ніж традиційна лампочка. Мультиварка стане чудовим енергозберігаючим доповненням до будь-якої кухні.
- Частіше розморожуйте свій холодильник та морозильну камеру, щоб він не споживав більше енергії, ніж потрібно.
- Інвестуйте в духовку з вентилятором або конвекційну піч, яка використовує вентилятори для циркуляції тепла навколо їжі під час її приготування. Це більш енергоефективно, тому що означає, що вам не потрібно збільшувати нагрівання до такої високої температури, як у звичайній духовці.
- І навпаки, якщо ви використовуєте електричну духовку, вимкніть її за десять хвилин до того, як їжа буде готова. Температура всередині духової шафи залишиться незмінною, тому їжа готуватиметься до кінця без необхідності використання духовки.
- Якщо ви користуєтеся посудомийною машиною, запускайте її лише тоді, коли вона повністю заповнена. При половинному завантаженні використовується така сама кількість електроенергії та гарячої води, як і при повному завантаженні, тому очікування повного завантаження означає, що ви заощадите більше енергії. Однак будьте обережні, щоб не перевантажити її, тому що машина не зможе ефективно помити все.
Сушіння речей
- Сушіння речей природним шляхом скорочує використання електроенергії. По-перше, ви не використовуєте автоматичне сушіння, яке споживає електроенергію, причому вона використовує її як холодильник, пральна та посудомийна машина все разом.
Ванна кімната
Тут йтиметься про раціональне використання води, але варто пам’ятати, що гаряча вода нагрівається за допомогою електроенергії. Тому спробуйте впровадити у свою рутину такі звички:
- Скоротіть час прийняття душу, щоб заощадити воду та гроші. Також завжди вимикайте воду, під час чищення зубів, миття тіла та голови, щоб даремно не випускати її.
- Усуньте будь-які протікання, які можуть призвести до втрати великої кількості води протягом тривалого періоду часу. І спробуйте трохи зменшити натиск вашого душа. Душ із сильним натиском води може використовувати більше води, ніж ванна.
Ще кілька загальних практичних порад
- Завжди діставайте з розетки всі зарядки та блоки живлення, якщо ви не використовуєте їх. Фантомне навантаження або “вампірська енергія” – електроенергія, яка споживається, коли прилад вимкнений або перебуває в режимі сну. При виході з дому також вимикайте всі прилади, яким не потрібне постійне живлення.
- Використання світлодіодних (LED) ламп зберігає електроенергію та прослужить довше.
- Заряджайте телефон в авіарежимі або під час сну. Авіарежим дозволить швидше зарядити телефон, оскільки енергія, що отримується, надходитиме безпосередньо в батарею і не використовуватися для інших функцій телефону. А зарядка під час сну також дозволить заощадити енергію, оскільки ви не використовуватимете гаджет у цей час.
- Завжди вимикайте світло у кімнатах, де вас немає. Це “золоте правило” енергозбереження, якого ви повинні завжди дотримуватись. Можна також використовувати датчики руху, особливо в приватних будинках із зовнішнім освітленням, вони також скоротять споживання енергії.
- Організуйте свою кімнату так, щоб природне світло проникало через вікна, і використовуйте дзеркала, щоб відбивати це світло, щоб зробити кімнату світлою. І доки сонце дає своє тепло, використовуйте його для нагрівання своєї кімнати.
Будьте ощадливими та усвідомленими, щоб допомогти Україні відновити свої енергоресурси.
Фото:unsplash.com