Як світова кліматична криза ставить під загрозу здоров’я майбутніх матерів

Хвилі спеки, рекордно високі температури, посухи, повені, екстремальні метеорологічні явища негативно впливають на життя людей майже у всіх країнах світу. І першими, хто платить ціною свого здоров’я, – маргіналізовані, вразливі групи населення.

Найбідніші країни, знедолені, хворі люди чи особи похилого віку є одними з тих, хто найбільше страждає від кліматичних змін, спричинених негативною екологічною людською діяльністю. До таких вразливих груп людей належать, зокрема, і жінки, бо давно встановлено, що кліматична криза фактично сприяє збільшенню гендерної нерівності в різних формах – від зростання випадків домашнього насильства до повернення до традиційних і патріархальних гендерних ролей. Серед аспектів, про які досі мало говорять, але на яких наука зосереджується багатьох років поспіль, є вплив наслідків кліматичної кризи на здоров’я вагітних жінок. Насправді все більше досліджень демонструють зв’язок між кліматом і перинатальними ускладненнями, дію кліматичних змін на психофізичне благополуччя майбутніх матерів як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.

Як світова кліматична криза ставить під загрозу здоров’я майбутніх матерів-Фото 1

зображення Pexels

Згідно кількох досліджень, дуже високі температури повітря можуть бути пов’язані з підвищенням ризику розвитку гестаційного діабету та гіпертонічних розладів під час вагітності та, як результат, призводять до викидня. Глобальне потепління сприяє поширенню і таких захворювань, як холера, малярія та гарячка денге, котрі також можуть бути особливо небезпечними для вагітних жінок. 

Дослідження, проведене в 16 округах Каліфорнії, показало, що існує кореляція між високими температурами та передчасними пологами.

Як світова кліматична криза ставить під загрозу здоров’я майбутніх матерів-Фото 2

зображення Linkedin

Дослідниця Рупа Басу. яка брала участь у цьому дослідженні та протягом багатьох років вивчає дію високих температур на здоров’я людини, пояснила, як у поєднання з вологістю вони можуть вплинути на передчасні пологи: 

«Вагітні жінки можуть бути нездатними до ефективної терморегуляції (контролю внутрішньої температури тіла), знижуючи температуру, коли це необхідно, через потовиділення. За вищої температури рух крові зміщується від серця та плоду, що розвивається, до нижнього шару шкіри, намагаючись охолодити її, а це може позбавити плаценту поживних речовин, вивільнити окситоцин і викликати пологи. Симптоми зневоднення, що включають блювоту та нудоту, запускають цю реакцію, але часто залишаються непоміченими та не пов’язуються з впливом тепла, оскільки є типовими симптомами вагітності». 

Кліматична криза впливає не лише на фізичне, а й на психічне здоров’я: починаючи від страху та занепокоєння щодо майбутнього планети до розвитку ознак депресії та тривоги після стихійних лих. Молодь і жінки особливо страждають від пов’язаних із кліматом психологічних розладів. У деяких випадках це призводить до сумнівів й небажання стати батьками: невпевненість щодо майбутнього та якості життя, яке може мати майбутня дитина у світі, який постраждав від кліматичної кризи, є однією з причин, що схиляє не народжувати дітей або народжувати менше, ніж хотілося б. 

 

Як пояснює Рупа Басу, насправді 

«деякі люди відчувають занепокоєння, пов’язане з кліматом, оскільки бачать, як швидко він змінюється навіть протягом їхнього життя. Незалежно від того, де ви живете, ви відчуваєте вплив клімату, будь-то спека, дим від лісових пожеж, посухи, урагани тощо». 

Вже сьогодні кліматична криза може становити реальну загрозу не лише здоров’ю, а й самому життю немовлят і дітей. Насамперед короткочасна та тривала дія теплових хвиль, а також забруднення повітря пов’язані з негативним впливом на розвиток мозку та легенів плоду, зі збільшенням ризику мертвонародження. Труднощі немовлят (особливо недоношених) у регуляції температури тіла роблять їх надто вразливими до впливу теплових хвиль. Респіраторні розлади, уповільнений ріст, порушення розвитку нервової системи та низька вага при народженні – ось деякі з ризиків, які згідно кількох досліджень можуть бути пов’язані з впливом дуже високих температур та забрудненням повітря.

зображення Pexels

зображення Pexels

Однак, попри наукові докази, ризики, з якими стикаються жінки, немовлята та діти через кліматичну кризу, залишаються недооціненими. За словами докторки Рупи Басу,

«На жаль вагітні жінки часто є останньою дослідженою групою і, дарма що достатньо доказів, які демонструють зв’язок між кліматом / спекою та результатами пологів, досі існує скептицизм щодо їх пріоритетності»

На думку докторки, завдяки ініціативам у сфері охорони здоров’я, знаючи «про потенційний вплив спеки на вагітних жінок можна запобігти значній частині негативних наслідків пологів. Однак жінки часто не отримують попереджень про спеку й тому не знають, яких необхідно вжити заходів задля безпеки здоров’я власного й майбутньої дитини. а».

І якщо, з одного боку, необхідно робити все, щоб пом’якшити наслідки кліматичної кризи, спричиненої діями людини, то й інформування вагітних жінок про потенційну небезпеку та відповідну поведінку також є надзвичайно важливим.

 

Оригінал статті 

Авторка статті: Ді Алессандра Вескіо

Українська адаптація: Фастовець Катерина 

Статьи по теме