Як взяти мігрень під контроль: поради невролога
Відомо, що на мігрень частіше страждають жінки, що цей тип головного болю «любить» молодих, що вилікувати повністю це захворювання поки не вдається. Але взяти мігрень під контроль та зменшити її вплив на якість життя можна. На найпопулярніші питання про мігрень відповідає невролог Медичного центру Берсенєва – Прохорова Маргарита Сергіївна.
Мігрень загадкова і часом непередбачувана. Вона відома понад 3000 років, ще давні лікарі вивчали її та намагалися приборкати. Однак і сьогодні цей тип головного болю знайомий приблизно чверті людства. Що таке мігрень? Чому це захворювання – такий міцний горішок для науки? Як зробити її керованою настільки, щоб вона не заважала вам вести повноцінний спосіб життя? Давайте розбиратися.
- Чи небезпечні для життя напади мігрені?
Це так і не так одночасно. Сама по собі мігрень приносить чимало страждань, але не вважається небезпечною для життя. Однак якщо не лікувати мігрень, то існує високий ризик ускладнень, які можуть призвести до суттєвих змін у структурі мозку. Особливого підходу вимагають випадки, коли мігрень займає 15 і більше днів на місяць, це вже хронічна форма, яка, безумовно, виснажує організм. Тому головне правило – у жодному разі не терпіти біль та не займатися самолікуванням.
- Чи правда, що жінки страждають на мігрень частіше, ніж чоловіки?
Мігрені піддаються і чоловіки, і жінки, але жінки дійсно хворіют приблизно в 3-4 рази частіше, ніж чоловіки. Хоча у підлітковому віці, коли у більшості пацієнтів мігрень дає знати про себе вперше, значно частіше страждають хлопчики. Але потім їх «відпускає», а у жінок навпаки зростає інтенсивність, і пік активності мігрені припадає на 35-45 років. Велика схильність до мігрені жінок пояснюється особливостями гормональної системи. Так, наприклад, вважається, що тестостерон захищає від мігрені, тоді як жіночі гормони пролактин та естроген їй сприяють. Саме естроген вчені виділяють як ключовий фактор для розуміння причин мігрені. На нього звернули увагу тому, що в період менструації, мігрені у жінок посилюються.
- Як зрозуміти, що це мігрень, а не інший тип головного болю?
Дійсно існує багато типів головного болю, і не завжди можна зрозуміти, що стає їх причиною. Але для невролога картина мігрені зазвичай зрозуміла, діагноз ставиться на основі опитування пацієнта, огляду та спостереження. При необхідності можуть бути призначені додаткові обстеження. Тому не варто самому собі ставити діагноз, краще довіртеся фахівцю.
Ознак мігрені безліч, але найпоширеніші такі:
— як правило біль односторонній в голові;
— посилення болю при зміні положення тіла, під час рухів головою;
— пульсуючий характер болю;
— надмірна чутливість до світла, звуку, запаху, інколи дотику;
— часто біль може супроводжуватися нудотою, блювотою;
— може спостерігатись погіршення зору.
- Як відрізнити мігрень від головного болю напруги?
Цілком правильне питання, тому що саме біль напруги часто плутають з мігренню. Головний біль напруги дуже поширений в сучасному світі, повному стресів і перевантажень. І інтенсивність цих болів часто наводить на думку, а чи не мігрень це? Однак різниця все-таки є. Біль напруги, як правило, двосторонній і часто схожий на «тиски» чола, скроневої частини, іноді біль починається з потилиці. Схоже на відчуття шолому або обруча на голові. Але, на відміну від мігрені, біль напруги не супроводжується нудотою, погіршенням зору, блюванням. Також при головному болі напрузі, біль не посилюється під час фізичної роботи або зміни положення. Але треба мати на увазі, що у людей, схильний до головного болю напруги, можуть бути і мігрені. Більш точно характер вашого болю визначить лише лікар.
- Чи можуть мігрені пройти самі собою, якщо їх не лікувати?
До 55-60 років у більшості пацієнтів мігрені сходять нанівець. Але, погодьтеся, чекати до цього віку, втрачаючи багато часу та можливостей, – це дивно та не зовсім безпечно. Вище вже йшлося про те, що мігрені можуть призвести до незворотних наслідків, які будуть діагностовані як інші захворювання. Адже недарма у 2000-ому році мігрень була включена до списку захворювань, що мають глобальне значення, оскільки воно суттєво впливає на якість життя людини. Вона входить у топ-10 розладів, що спричиняють непрацездатність. ВООЗ визначає це захворювання як фактор ризику церебральних інсультів, інфарктів та ураження білої речовини головного мозку.
- Як довго триває напад мігрені та як часто це відбувається?
Це дуже індивідуально. Тривалість нападу у дорослих може коливатися від 3-4 годин до 3 діб. У середньому цей показник становить 20 годин. Якщо мігрень епізодична, то може виявлятися 1-3 рази на кілька місяців. Але буває хронічна форма, коли напади мігрені виникають більше 15 разів на місяць! Це, звичайно, суттєво змінює якість життя і потребує постійного спостереження у невролога.
- Що таке мігрень із аурою?
Існує кілька типів мігрені, але найчастіше в побуті використовується два визначення — мігрень без аури та мігрень з аурою. Що означає у неврології поняття «аура»? «Аура» — це те, що може передувати нападу мігрені. Це суб’єктивний стан, який відчуває людина, наприклад: мушки перед очима, спалахи світла, помутніння зору, певний присмак в роті, відчуття оніміння частини тіла і/або навіть язика, повзання мурашок по тілу, поколювання. Аура може тривати від декількох хвилин до години, а після починається напад мігрені. Але найчастіший тип захворювання – це мігрень без аури. Це тип мігрені, яка не супроводжується ніякими неврологічними проявами ні до, ні після нападу.
- Невже не можна вилікувати мігрень раз і назавжди?
Мігрень справді виявилася міцним горішком для лікарів багатьох поколінь, досі не знайдено методу усунути її раз і назавжди. Втім, як і будь-який інший первинний біль голови. Але сучасна неврологія цілком успішно справляється з мігренню, тобто, позбутися нападу, зробити напади слабшими і рідшими – це можливо. Вважається, що лікування сьогодні ефективно у 95% випадків, а якщо все-таки зрушень на покращення немає, то найчастіше в основі неуспіху – поведінка самого пацієнта, недисципліноване ставлення до рекомендацій лікаря.
- Чи бувають мігрені у дітей та як їх розпізнати?
На жаль, так. Більше половини дорослих пацієнтів при первинних опитуваннях говорять про те, що перший напад у них стався у 14-16 років. Але сьогодні вже цілком підтверджено випадки, коли мігрень зафіксована у дітей навіть дошкільного віку! Тому в жодному разі не ігноруйте скарги дитини на головний біль, а негайно йдіть до дитячого невропатолога. Як зрозуміти, що у дитини мігрень? Власне, ознаки ті самі, що й у дорослого:
пульсуючий біль у скроневій, лобовій частині голови – односторонній або двосторонній,
надмірна сонливість, млявість, нудота і блювання, запаморочення, блідість шкірних покривів,
холодний піт, прискорене серцебиття. Звичайно, ознаки можуть бути не всі.
- Які обстеження проводять неврологи для діагностики мігрені?
Мігрень, це той діагноз, який ставиться клінічно, тобто на основі скарг пацієнта і збору анамнезу. Важливим є також ведення щоденника головного болю самим пацієнтом. Це допомагає визначити частоту нападів, їх тривалість і інтенсивність. Також завдяки веденню щоденника, на фоні лікування і модифікації життя можна оцінити динаміку нападів. Проте можливі рекомендації щодо обстеження призначає лікар вже після проведення повноцінного неврологічного огляду.
- Як подолати мігрень у домашніх умовах?
Приступ мігрені може вас застати в будь-якому місці і в будь-якій ситуації, але головне ваше завдання при цьому забезпечити собі повний спокій і вжити заходи, яким вас навчить лікар. Тому краще все-таки дістатися додому. Важливо забезпечити собі цілковитий спокій, припинити роботу, особливо фізичну. Жодних «зараз допишу звіт» чи «мені залишилося помити одну полицю в холодильнику»! Якщо дозволяє стан, то варто випити гарячий солодкий чай і легко перекусити. Провітрити кімнату, вимкнути світло та закрити штори, якщо в кімнаті світло. Лягти зручно, знайти потрібну позу. Добре, якщо хтось допоможе вам акуратно помасажувати скроні, лоб, шию, плечі. Полегшить стан також холодний компрес. І в жодному разі не терпіть біль – прийміть ліки, які підібрав вам лікар. Вони завжди мають бути у вас про запас і в зоні доступності.
- Чи потрібний людям, схильних до мігрені, якийсь особливий спосіб життя?
Він не просто потрібний – він необхідний! Режим, розуміння, що сприяє нападам мігрені та уникнення цих факторів, здоровий спосіб життя – це те, що неодмінно покращить загальний стан пацієнта та скоротить кількість нападів! Що найчастіше призводить до мігрені? Нестача сну, стреси, незбалансовані дієти та голодування, зневоднення, вживання молока та інших продуктів, у яких велика кількість цукру, алкоголь, нікотин, робота без перерв, авіаперельоти та автомобільні поїздки на далекі відстані і багато іншого. Тому плануйте своє життя та розподіляйте навантаження. Пам’ятайте, що відпочивати та робити перерви протягом дня вам потрібно обов’язково.
Для того, щоб чітко з’ясувати саме ваші фактори, що викликають напад, лікарі радять вести щоденник. Адже фактори, що призводять до головного болю, бувають дуже різними! Наприклад, деякі не переносять певних запахів, алкоголю та тютюнового диму, задушливих приміщень, різких звуків та ін.
А ще при мігрені лікарі рекомендують меню, в якому виключені продукти, що містять тирамін: він сприяє звуженню судин та підвищенню тиску. Найбільша концентрація цієї речовини – у шоколаді, перестиглих фруктах та деяких видах сирів, таких як брі, фета, моцарела, пармезан.
Читайте також: 10 фактів про меланому, яких ви не знали
Головне фото: Andrea Piacquadio