10 фактів про меланому, яких ви не знали

Редагувати переклад

4 лютого у медичному співтоваристві всього світу проголошено як Міжнародний день боротьби з онкологічними захворюваннями. Найпоширенішими онкозахворюваннями протягом багатьох років залишаються рак молочної залози, рак легенів та рак кишківника. Проте, понад два роки сумне «лідерство» в Україні та у світі захопив рак шкіри, зокрема найагресивніша його форма – меланома. Що таке меланома і як їй запобігти розповість засновник проекту SkinScanАндрій Лисецький, дерматоонколог, головний лікар мережі клінік CALM.

 

10 фактів про меланому, яких ви не знали-Фото 1

 

Що таке Skin Scan?

SkinScan – це соціальний проект, орієнтований на профілактику меланоми та інших проявів шкірної онкології в Україні та ефективну боротьбу з ними.

SkinScan – це сотні унікальних тем, фото, відео, бекстейжів, інтерв’ю з профільними фахівцями, пацієнтами, лідерами думок з метою привернути увагу українців до питань здоров’я шкіри – органу, в якому людина проводить все життя.

Чому ми це робимо?

Вже два роки рак шкіри посідає перше місце в Україні та світі серед інших онкозахворювань.

Згідно зі статистикою, в Україні лише 5% людей, які ніколи не мали та не мають жодних проблем зі шкірою. Однак, більшість шкірних захворювань виліковні або є просто естетичними дефектами шкіри.

При цьому не менше 5% на 100 тисяч людей людей у світі щорічно хворіють на рак шкіри та найагресивнішу її форму – меланому. На жаль, в Україні показник хворих у середньому на 2% вищий, ніж у Європі та США.

За статистикою, у США близько 95-97% хворих на меланому повністю одужують, відновлюються і повертаються до повноцінного життя. В Україні це показник нижчий, як мінімум, удвічі! Таким чином,  понад 50% випадків захворювань на меланому в Україні закінчуються летальним кінцем.

Меланома суттєво молодшає. Якщо у віковій групі 60+ кількість щорічна кількість хворих відносно стабільна, то у віковій групі 0-30 років спостерігається зростання пацієнтів.

В Україні достатньо можливостей та кваліфікованих лікарів, щоб діагностувати меланому на ранній стадії. Однак погана поінформованість українців призводить до того, що найчастіше діагностика відбувається на стадіях, коли лікування або утруднене, або практично не дає результатів.

Рання діагностика меланоми гарантує повне лікування та повноцінне життя. Тому мережі клінік CALM проводить акції безкоштовної діагностики лікарями-дерматологами, які анонсуються попередньо. Цього року безкоштовна діагностика всіх бажаючих у рамках проекту «SkinScan: Я бережу свою шкіру» традиційно відбудеться у травні, на території ТЦ Dream.

Шкіра – це орган, у якому ми живемо все життя, це наша броня, наш захист, наш головний «одяг». Однак на одяг, за спостереженням дерматологів, середньостатистичний українець витрачає значно більше коштів та часу, ніж на свою шкіру. Давайте разом змінювати ставлення українців до себе та свого здоров’я!

 

10 фактів про меланому, яких ви не знали-Фото 2

 

 

10 фактів про меланому

  1. Меланома – найагресивніший вид раку шкіри – єдиний, що дає метастазування. Усі інші типи шкірних новоутворень не є настільки небезпечними. Але й меланому можна не допустити, якщо вчасно видалити неблагополучну родимку. Але для більшості українців меланома – це просто рідна плямка, базаліома – ранка, що незрозуміло звідки взялася, а плоскоклітинний рак – виразка або лущення. «Пройде», – думає багато хто, не сприймаючи таку «дрібницю» серйозно. На жаль, часто пацієнти звертаються до лікарів, коли ситуація стає критичною.
  2. Найпростіший метод профілактики пухлинних захворювань шкіри – щорічне відвідування дерматолога. Особливо це важливо робити після тривалого перебування на сонці чи поїздок до спекотних країн. Відносини з дерматологом повинні бути регулярними, як з іншими лікарями зі списку маст-хев. Саме надмірні контакти із сонцем, відсутність культури правильної засмаги запускає процеси перетворення родимок на небезпечні новоутворення. Дуже важливо впроваджувати та розвивати в Україні культуру усвідомленого ставлення до своєї шкіри.
  3. Меланома (рак шкіри) демонструє найвищі темпи зростання серед інших злоякісних пухлинних захворювань. І якщо в Європі та США сьогодні приріст хворих приблизно 4% на 100 000 населення, то в Україні цей показник вищий у середньому на 1-2%. У південних регіонах буває таке, що цей показник дотягує до 7%.
  4. В Україні щорічно реєструють понад 3000 нових випадків меланоми. У світі, згідно зі статистикою ВООЗ, щороку виявляють понад 132 тисячі нових випадків захворювання. На жаль, ці цифри змінюються у бік збільшення. «Всього 3000?» — Запитайте ви. Проте, в Україні навіть ця статистика далека від реальних цифр! Наприклад, мешканці сільських громад подекуди досі орієнтуються на стародавні забобони, вважаючи, що родимки це мітки долі та видаляти їх не можна! Люди затягують із діагностикою та лікуванням, гинуть від недіагностованої меланоми, не знаючи, що в них рак.
  5. Ризик захворіти на меланому шкіри вище у людей з великою кількістю родимок на тілі. А також у тих, у кого рак шкіри спостерігався в сімейному анамнезі, у пацієнтів з першим або другим фототипом шкіри (це найсвітліша шкіра), і у тих, хто переніс сонячні опіки, особливо у дитячому віці. Пам’ятаєте, як іноді засмагали до пухирів, а мами мазали вас різними народними засобами? Саме цей факт повинен стимулювати вас відповідальніше підходити до здоров’я шкіри. У жодному разі також не можна допускати травмування родимок та надмірного впливу ультрафіолету.
  6. Рак шкіри молодшає. Довгий час вважалося, що це – вікове захворювання, і дуже рідко може виникнути в людей віком до 30 років. Але сьогодні ми спостерігаємо зовсім іншу картину. Згідно зі статистикою, саме у віковій групі від 0 до 29 років спостерігається динамічний приріст хворих. Статистика свідчить, що меланома зустрічається і в людей до 30 років. На жаль, далеко не завжди людина помічає ці зміни сама. Тому не варто чекати на «дорослість» для початку профілактики. Проходити щорічне обстеження у дерматолога повинні щороку всі члени сім’ї, включно з дітьми.
  7. Родимки діагностуються за допомогою дерматоскопії. Це простий метод, добре освоєний дерматологами. Що являє собою дослідження? Лише вивчення ділянки шкіри під багаторазовим збільшенням: розглядаються структура, краї, колір. Прилад дозволяє лікареві добре розглянути поставити попередній діагноз. Адже зміни та ознаки раку досвідчений лікар побачить уже на першій стадії.
  8. Точний діагноз щодо новоутворення (злоякісне чи ні) – можна поставити тільки після його видалення та отримання патогістологічного висновку. Тому, якщо лікар вважає, що потрібно видаляти, не варто сподіватися на диво. Вчасна діагностика та видалення дають більше шансів обійтися без подальшої терапії.
  9. Самообстеження теж можна і треба проводити. Як це робити? Необхідно стежити за динамікою появи чи зміни родимок. Для самодіагностики є просте зрозуміле правило: АККОРД. Запам’ятайте його. Кожна літера у слові АККОРД – ознака переродження родимки в злоякісне новоутворення.⠀

 

А – асиметрія: якщо умовна лінія ділить родимку на дві нерівні половинки.

К – край: якщо він стає нерівним, рваним, із зазубринками.

К – кровоточивість: якщо родимка без травми раптом починає кровоточити.

О – забарвлення: змінюється колір, родимка стає темнішою або світлішою.

Р – розмір: якщо родимка більше 6 мм у діаметрі.

Д — динаміка: інтенсивне зростання, поява скоринок, тріщин, випадання волосків.⠀

 

Якщо при самостійному огляді родимки ви побачили більше трьох ознак АККОРДу — це привід негайно звернутися до лікаря для проведення професійного огляду та подальших рекомендацій.

  1. Рак шкіри на ранніх стадіях не виявляється. І в цьому його підступність, адже пацієнт не відчуває болю, сверблячки, не відчуває будь-якого дискомфорту. Самостійно, без дерматоскопії визначити рак складно.
  2. Основна причина переродження родимок у меланому – відсутність культури засмаги. Незважаючи на те, що з дитинства ми всюди чуємо, що не можна засмагати в період з 11 до 16 години, зазвичай всі пляжі в жарку пору року забиті з ранку до вечора. Особливо зловживають цим жевушки, прагнучи шоколадного засмаги, нерідко навіть топлес! А активне сонце провокує переродження родимок, передчасне старіння (фотостаріння), поява кератом і пігментацій, а також зневоднює шкіру. І те, що може бути приємним та корисним, стає справжньою зброєю масового ураження.
  3. Якщо у вашій родині були випадки меланоми, ви в групі ризику. Це не означає, що потрібно панічно боятися сонця і вимагати негайно видалити всі родимки, проте, людям із групи ризику потрібно частіше відвідувати дерматолога, регулярно проводити обстеження, виключити перебування на сонці у пікову спеку та завжди використовувати сонцезахисний крем з SPF 50+.
Photo by Bermix Studio on Unsplash
Статті на тему