Засіб для зростання вій, крем для обличчя, шампунь, маска для шкіри, лосьйон – на будь-якому з цих коштів все частіше можна побачити позначку «с факторами зростання».
Що це за чудодійні фактори і чи вони допомагають користувачам досягати своїх цілей – поговоримо з лікарем–дерматокосметологом, генеральним менеджером із впровадження інновацій у косметології та засновницею клініки естетичної медициниы AB Клініка, Оленою Богославець.
Навіщо в косметології використовують фактори зростання? Як вони працюють?
Перша речовина, названа фактором зростання, була відкрита біологами Стенлі Коеном і Ритою Леві-Монтальчині 1952 року. Через десятки років за свою знахідку вченийе отримали Нобелівську премію в галузі медицини та фізіології. З того часу вивчення факторів зростання триває, вже відкрито десятки їх різновидів, і їхня кількість зростає.
Чинники зростання – це сигнальні молекули. Подібно до гормонів і цитокінів, вони передють клітинам «накази». У випадку з факторами зростання, це три типи повідомлень: родись, поділися чи помри. Тобто, вони запускають диференціацію клітин, в результаті якої неспецифічна стовбурова клітина перетворюється на специфічну, наприклад, на фібробласт. Також вони «включають» процеси клітинного розмноження та апоптозу, Так зване «клітинне самогубство» Завдяки їхній правильній, злагодженій роботі підтримується здоровий стан та функціонування всіх органів та тканин.
При цьому, різним клітинам відповідають різні чинники зростання. Наприклад, клітини епідермісу (кератиноцити), клітини дерми (фібробласти) та пігментні клітини (меланоцити) реагують на різні фактори росту, які активізують біохімічні процеси, збільшують обсяг синтезу колагену та еластину, что сприяє відновленню пружності та щільності шкіри.
У яких ситуаціях показано застосування препаратів із факторами зростання?
Чинники зростання зменшують прояви старіння. З їхньою допомогою можна змінити «запрограмовану тенденцію» клітин припиняти деленіє. Після 25 років кількість власних факторів зростання у шкірі починає скорочуватися. А з ним падає здатність клітин розмножуватись, виробляти колаген, еластин. Використання коштів із факторами зростання допомагає компенсувати віковий дефіцит там, де це необхідно. При цьому окремі фактори росту працюють з різними клітинами та над різними проблемами. Трансформуючий фактор зростання посилює синтез нового колагену. Кератиноцитарний – Прискорює розподіл клітин епідермісу. Інсуліноподібний та тромбоцитарнийрегулюють і прискорюють ріст та поділ клітин шкіри. Гепатоцитарний та судинні фактори росту стимулюють зростання нових судин у шкірі. Їх застосовують при лікуванні облисіння та інших проблем, пов’язаних із волоссям. Чинник росту фібробластів використовується для стимулції зростання вій.
Епідермальний фактор росту (EGF) має досить широкий спектр впливу: він стимулює ріст і поділ клітин, оновлення епідермісу. При використанні засобів, що містять EGF, спостерігається поступове посилення синтезу ДНК, РНК, гіалуроновакислоти, колагену, еластину. В результаті вони здатні швидко покращити зовнішній вигляд шкіри. Також вони важливі для лікування акне и ранозагоювання, у тому числі, при хронічних та опікових ранах.
Як довго триває дія препарату?
Препарати з факторами зростання не призначені для регулярного використання. В проти старіння їх терапії призначають циклами по 2-3 тижнів де–то раз на півроку–рік. У разі лікування тяжких ушкоджень шкіри – до досягнення ранозагоювального ефекту. У таких випадках повторювати курс не потрібно.
Скільки потрібно часу, щоб діяв препарат?
Препарат починає діяти протягом години. Але ефект його дії буде помітний не відразу. Як швидко стане помітно, що препарат спрацював, залежить від того, для яких цілейй і яким чином він використовується, від тяжкості проблеми та анамнезу пацієнта. Для омолоджувального ефекту використовується ін’єкційна технологія або мікронідлінг. Для загоєння ран – зовнішні аплікації.
Зазвичай препарату потрібно кілька днів., щоб став заметен перший ефект, а далі – все залежить від індивідуальних особливостей. Але в середньому, за 3-6 тижнів буде відчутний результат навіть на поверхні рани. Наведу приклад дуже тяжких випадків, з якими довелося стикатися. Через 6 тижнів використанняя препаратів з факторами росту повністю зникли сліди тяжкого перебігу акне. Не залишалося навіть видимих рубців – просто чиста шкіра там, де півтора місяці тому були суцільні запалені папули. Препарати з факторами росту допомогли загоєнню рани післяпереції у 65-літнього пацієнта з діабетом II типу. Зазвичай рани у таких пацієнтів не гояться роками., а у цього пацієнта через три місяці залишився лише тонкий шрам, як у Гаррі Поттера. Також я бачила, як опік III ступеня у піврічної дитини повністю зажила через 21 день використання препарату – при тому без зайвого рубцювання.
Для лікування алопеції та омолодження шкіри дія препарату з факторами росту стає помітною вже через три тижні. Підвищується упрвугість та еластичність шкіри, вирівнюється колір, помітно освітлення, розгладжуються зморшки. Серйозні заломи таким чином повністю усунути не вдасться, не варто на це розраховувати, але вони стануть менш помітними.
З чим можна поєднувати?
Насправді, у факторів зростання немає протипоказань щодо сумісності. Більш того, однокомпонентні препарати з конкретним фактором росту рідко зустрічаються. Зазвичай, в одному препараті поєднують різні фактори росту з цитокінами та антиоксидантами – разом вони добре працюют. Також синергетично працюють препарати факторів зростання з фракційним СО2 лазером при відновленні шкіри після опіків та лікування алопеції.
Чи є протипоказання?
З приводу факторів зростання є багато страшилок та міфів. Що треба розуміти – це дуже ніжной пептид, який легко руйнується. У нього немає можливості накопичуватися в тканинах. Тому якщо він не досягає своєї мети протягом півгодини або його ввели з надлишком – він буде просто розщеплений до амінокислот та утилізований іншими клітинами. З нього побудують білки, які потрібні клітині у конкретний момент. Також варто пам’ятати, що, як я сказала раніше, фактори зростання – специфічні. Тобто, конкретний чинник зростання впливає конкретний тип клітини. EGP подіє на клітини епідермісу і ніяк не сможет взаємодіяти з нервовими клітинами або клітинами печінки, наприклад. Тому він або швидко потрапить у ціль і активує такі процеси в клітинах шкіри, як поділ, вироблення колагену, еластину; або буде «розібраний на запчастини» і використаний на благо найближчій клітці.
У будь-якому випадку, я б рекомендувала звернутися до фахівця, який продіагностує поточний стан та складе індивідуальну програму догляду та корекції, у якій розпише необхідні процедури естетичної косметології, їх періодичність, а також зміна способу життя, дієти, нормалізації дисбалансу вітамінів, мікроелементів і т.д.
Моя порада всім, хто тільки замислюється стати на шлях омолодження – не призначайте собі самі процедури та препарати. Світ сучасної косметології динамічнийпро змінюється. І він давно не має нічого спільного з масками з огірка, які можна робити вдома. У ньому щорічно з’являються нові технології., препарати та апарати, засновані на новітніх наукових розробках та дослідженнях. Експерти–лікарі змушені регулярно таІнвестувати дуже багато часу і грошей на те, щоб поглиблювати свою експертизу та знати новинки. І навіть для нас, професійних медиків, складання індивідуальної комплексної програми є нетривіальним завданням. Адже треба зважити різні чинники, врахувати анамнез пацієнта, протипоказання, особливості поєднання препаратів, щоб уникнути небажаних перехресних реакцій. Тому, щоб не нашкодити собі і отримати задоволення від результату – знайдіть лікаря, якому довіряєте, и дотримуйтесь його рекомендацій.