UA
RU

Здоровий відпочинок: як не захворіти у відпустці

Редагувати переклад
Осінь – ще період відпусток. Розбираємось, як не захворіти. 

як не захворіти у відпустці

Захворювання або погане самопочуття під час подорожі в інші країни можуть зробити поїздку «незабутньою» у найгіршому розумінні цього слова. Розбираємось, як не перетворити довгоочікувану відпустку на кошмар і повернутися додому лише з приємними враженнями.

Як же неприємно захворіти під час подорожі! А таке, як показує досвід, трапляється часто. І навіть якщо ми не зляжемо від якоїсь екзотичної лихоманки чи банальної застуди, завжди є небезпека промучитися кілька ночей з безсонням, викликаним джетлагом, або проблемами травної системи, яка не впоралася зі засвоєнням екзотичних страв. Як же убезпечити себе від неприємних відчуттів та зайвих витрат на лікування? Давайте по порядку.

Читайте також: Особистий досвід: як прискорити метаболізм

Базові правила

Так, відпочинок - чудовий час, щоб відчути смак життя і насолодитися ним на повну. Але правила гігієни при цьому ніхто не скасовував. Факт залишається фактом: більшість хвороб, що здобуваються в подорожах, заносяться в наш організм ззовні. Тому візьміть за правило, починаючи з перельоту, кожні кілька годин мити руки або хоча б протирати їх антибактеріальними серветками - інфекція може лежати на будь-яких поверхнях і швидко перекочувати в наше тіло через слизові оболонки або з їжею.

Ми зовсім не любителі розводити параною, та й, що гріха таїти, самі обожнюємо веселощі та нові знайомства, але в поїздках, особливо в екзотичні країни, рекомендуємо звернути особливу увагу на контакти з людьми. Все просто: чим менше їх буде, тим нижче і можливість захворіти. Особливо це стосується мандрівників із зниженим імунітетом. Це ж правило застосовується до місцевих жителів фауни: бажання потріпати за холку милу мавпочку, єнота або варана часом складно стримати, але ви все ж таки постарайтеся.

Список захворювань, якими людина може заразитися від тварин, вражає: найнебезпечніша лихоманка Ебола, жовта лихоманка, лептоспіроз, токсоплазмоз, віспа та неприємні лишай та гельмінтоз. Комах це, звичайно, теж стосується, тому з метою захисту від їх укусів рекомендується застосовувати репеленти та інсектициди, а також жити в приміщеннях, де вікна та дверні отвори захищені антимоскітними сітками.

Woman holding lion cub and setting on stool in steppe

Переведення годинника

Про підступність джетлага знають усі, хто хоч раз літав на далекі відстані: зміна часових поясів і, відповідно, звичного тимчасового розкладу нерідко супроводжуються втомою, безсонням, головним болем, втратою апетиту та іншими проявами дискомфорту. Цей стан зазвичай продовжується кілька днів, але потім організм адаптується. У середньому період відновлення нормального ритму займає від дня до тижня залежно від різниці часових поясів.

Найпростіший і надійніший спосіб впоратися з цією напастю – медикаментозний препарат, що містить мелатонін, – гормон, здатний регулювати наші біоритми. Він гармонізує наш внутрішній годинник із зовнішніми, позбавляючи людини від безсоння та інших симп-томів. Зменшити прояви джетлага можна і самостійно: для цього постарайтеся почати потихеньку зрушувати свій графік, особливо час сну та їди, ще за кілька днів до передбачуваної подорожі, наближаючи їх до часу того часового поясу, який плануєте відвідати.

Читайте також: Як пережити джетлаг?

Лікар-терапевт Ксенія Дорожкіна радить: «До нових умов організму допоможе адаптуватися збалансоване харчування, перед від'їздом налягайте на овочі та фрукти. Поживні речовини, які містяться в них, допоможуть вам адаптуватися. За добу випивайте не менше 1,5 літра води. Йдеться саме про мінеральну воду, а не про чай чи каву. На момент настання відпустки водний рівень організму має бути нормалізований, це підтримає імунітет і зволожить шкірний покрив».

Здоровий відпочинок: як не захворіти у відпустці-Фото 3

Акліматизація та стрес

Різка зміна клімату, часового поясу, та й взагалі природних умов – це завжди шок для будь-якого навіть здорового організму. А стрес, як ніщо інше, вміє знижувати нашу опірність до різних інфекцій. Акліматизація – це неминучий процес, який потрібно просто пережити, але все ж таки є можливість зробити це максимально гармонійно. Для цього необхідно потурбуватися про зміцнення свого здоров'я заздалегідь, почавши приймати імуностимулюючі препарати до відправлення в поїздку.

Активний спосіб життя та регулярні заняття спортом також допоможуть вам влитися у нову атмосферу максимально безболісно. Але нерідко адаптація до нових умов супроводжується нервозністю через організаційні або особистісні моменти подорожі: поселили не в той номер; подруга, з якою ви приїхали відірватися на березі Червоного моря, починає вередувати; ніготь зламався ... - Приводів понервувати може бути маса. Наша порада проста: не звертайте уваги на всякі дрібні подразники.

Зрештою, ви приїхали відпочити та розслабитись, а не з'ясовувати стосунки чи переживати з будь-якого приводу. Тут, мабуть, припадуть до речі легкі седативні препарати, активна програма відпочинку, і (чому б і ні?) келишок-другий гарного вина!

Читайте також: Зимовий відпочинок у Французьких Альпах

Правильне харчування

Про харчування далеко від дому можна говорити годинами, але ми зупинимося на найважливіших моментах. Те, що фрукти та овочі необхідно ретельно мити перед вживанням, ви й самі знаєте. Як би ви не були голодні, і хоч би як хотілося вгризтися в соковите манго, пам'ятайте про безпеку. Ніколи не знаєш, який мікроб причаївся на апетитному плоді. Друге важливе правило здорової травної системи далеко від дому – це стриманість та помірність у прийомі їжі.

Навіть якщо вогненно-гострий том-ям вперше пішов на ура, після кількох його вжитків кишечник може збунтуватися, і тоді про веселий та безтурботний відпочинок можна забути. Тому чергуйте незвичайну їжу з більш традиційною – вареним рисом, омлетом, бульйоном або простим салатом. Все це можна знайти в будь-якому закладі, навіть із неймовірною кухнею. Те саме стосується і ненажерливості в готелях типу all inclusive. Завжди кумедно спостерігати, як деякі туристи викладають на вечерю, яку, як відомо, краще віддати ворогові, справжній Еверест з їжі у своїй тарілці. Щоб не повернутись додому з розтягнутим шлунком, спробуйте їсти менше, але частіше.

Здоровий відпочинок: як не захворіти у відпустці-Фото 4

Культура пиття

Нерідко ми даємо собі волю розслабитися і налягаємо на коктейлі з обіду. Ну що ж, це право кожного, і в помірних кількостях алкоголь може бути цілком доречним, але нашим обов'язком буде попередити вас, що він значно знижує імунітет і може стати одним із факторів, що призвели до захворювань. Також варто побоюватися пити неперевірене місцеве спиртне. Отруєння неякісними напоями – одні з найнебезпечніших і можуть навіть призвести до летального результату, тоді як міцний алкоголь хорошої якості може стати дезінфектором і знищити хвороботворні бактерії, які волею доль потрапили у ваш організм. Тому намагаємося знайти її, цю міфічну та загадкову золоту середину, щоб після такого «відпочинку» не довелося ще кілька тижнів відновлювати сили.

Лікар-терапевт Ксенія Дорожкіна радить: «Не варто налягати на каву, чорний чай та міцний алкоголь. Прийшовши зі спекотного пляжу, остерігайтеся кондиціонерів. Вони можуть стати причиною застуди, адже у спеку застудитися легше, ніж у холодну погоду».

Читайте також: 10 найнезвичайніших музеїв України

Здорова засмага

Навіть найдосвідченіші відвідувачки українських соляріїв, яких можна легко впізнати по шоколадному відтінку шкіри навіть за кілометр, можуть не розрахувати свої сили у спекотних країнах і просто «згоріти». Адже в тропіках зовсім інший рівень вологості, і навіть зі звичною для нас температурою повітря засмага лягатиме зовсім інакше. Сонячний удар – великий удар (вибачте за тавтологію) по вегетосудинній системі, а обгорання на сонці – одна з головних причин раку шкіри та її передчасного старіння. Тому не забудьте заздалегідь подбати про креми з високим фактором захисту від УФ-променів. Таким чином, ми вкотре повертаємось до головних наших супутників у поїздці – стриманості та акуратності! Будучи уважними до себе та навколишніх умов, ви з великою ймовірністю повернетеся здоровими з найнеймовірніших подорожей.

ФОТО: Season's Agency/Fotodom

Статті на тему