Відмовитись від солодощів дуже важко, але є хороші альтернативи, на які варто звернути увагу.
Давайте з вами пограємося в гру «Асоціації»: що перше спадає на думку, коли ви чуєте слово «солодкість»? Наприклад, мені уяву відразу малює ласий шматочок торта та відро морозива, але точно не яблуко чи мед. Ми склали для вас, та й для себе, список найкорисніших солодощів, щоб точно знати, чим побалувати себе, коли захочеться чогось «забороненого».
При спробах відмовитися від солодкого пастила стане незамінним помічником. До її складу входить яблучне пюре і виключно натуральні підсолоджувачі, тому можна сміливо насолоджуватися цією смакотою. Якщо вживати цей продукт у помірних дозах, він сприятливо впливає на слизову оболонку шлунка, знімаючи роздратування. Він показаний при захворюваннях шлунково-кишкового тракту та гастриті.
Читайте також:МАЙОНЕЗ, СОСИСКИ, СОЛОДОСТІ: ВСЕ ПРО ШКОДУ СИНТЕТИЧНИХ ПРОДУКТІВ
Ця насолода також дозволена у помірних кількостях тим, хто оголосив боротьбу із солодким. Зефір виник унаслідок додавання яєчного білка у фруктове пюре. За своїми властивостями він дуже близький до пастили, тільки легший і менш калорійний. Цей продукт містить таку корисну речовину, як пектин, який знижує рівень холестерину і виводить токсини з організму. Тільки пам’ятайте, що зефір повинен бути виготовлений з натуральних інгредієнтів, а не куплений в магазин.
Йтиметься про натуральний мармелад, який виготовлений із фруктів, варених із цукром. Через природні компоненти, мармелад також є джерелом пектину, навіть більше, ніж у зефірі. Який мармелад особливо корисний? Особливо корисний мармелад на основі яблук, слив, абрикосів та чорної смородини. Правда, наявність у мармеладі пектинових сполук краще заздалегідь уточнювати за інформацією на упаковці.
Гіркий шоколад можна по праву назвати одним із найбезпечніших та найкорисніших солодощів для здоров’я та фігури. Він доводить нам просту істину: що менше у шоколаді молока та цукру, то він кращий. Через велику кількість в какао-бобах жирів, білків, органічних кислот, магнію, заліза та вітамінів, його іноді приписують як ліки. Але не варто занадто старатися з цією насолодою!
Читайте також: 6 ПРИЧИН, ЧОМУ МИ НЕ МОЖЕМО ВІДМОВИТИСЯ ВІД ШКІДЛИВОГО ЇЖИ
Знаменита історія про те, як археологи, що розкопали гробницю єгипетського фараона, знайшли цілком їстівний мед, який простояв кілька тисяч років, якнайкраще демонструє досконалість цього продукту харчування. У меді містяться десятки корисних речовин, включаючи вітаміни С, В2, РР, В6, К та Е, вітамін Н, пантотенову та фолієву кислоту, кальцій, залізо, натрій, магній, йод. Ферменти меду покращують апетит, травлення та засвоєння їжі.
Фото: unsplash.com