UA
RU

Осінній синдром: 6 ефективних засобів від сезонної депресії

Редагувати переклад
Про те, як не піддаватися осінній нудьзі.

За твердженням учених, з таким поняттям, як сезонна депресія, стикається кожен п'ятий житель нашої планети, при цьому жінки страждають від цього явища в 4 рази частіше за чоловіків. Зниження працездатності, сонливість, відсутність апетиту або, навпаки, постійне бажання щось з'їсти, різкі перепади настрою, безпричинна туга і втрата інтересу до життя – ось основні ознаки осінньої нудьги. Якщо ви помітили у себе схожі симптоми, настав час починати діяти.

Читайте також: ЗАМІСТЬ Чашки Чаю: 7 АТМОСФЕРНИХ ФІЛЬМІВ ДЛЯ ОСІННИХ ВЕЧЕРІВ

Осінній синдром: 6 ефективних засобів від сезонної депресії-Фото 1

Світлотерапія

Скорочення світлового дня та похмура погода – основні причини осінньої депресії. Нестача світла призводить до посиленого вироблення в організмі гормону мелатоніну, підвищена концентрація якого викликає пригнічений стан. Єдиний спосіб продовжити світловий день - вставати з першими променями сонця, не забуваючи про повноцінний сон 7-8 годин.

Якщо видався погожий день – не варто сидіти у чотирьох стінах. Необхідно використовувати кожну нагоду, щоб підзарядитися сонячною енергією. Під час обідньої перерви потрібно вийти на вулицю на 10-15 хвилин або хоча б подивитись на небо. І вже звичайно, варто вибиратися з дому у вихідні дні, найкраще кудись за місто. Потрібно подбати і про достатнє штучне освітлення в приміщенні.

Крім того, існують спеціальні сеанси світлотерапії, як правило, їх виконують за допомогою флуоресцентної лампи. Одна процедура триває від 30 хвилин до 2 годин.

Читайте також: ПЛЕДИ, КАВА… І ЩЕ 7 ПРИЧИН ПОЛЮБИТИ ОСІНЬ

Осінній синдром: 6 ефективних засобів від сезонної депресії-Фото 2

Коліротерапія

Не секрет, що кольори, що оточують людину, безпосередньо впливають на її психіку та настрій. Під час осінньої сірості слід віддавати перевагу яскравим відтінкам: червоному, оранжевому, жовтому, салатовому, небесно-блакитному, яскраво-рожевому.

Наприклад, можна замінити деякі елементи інтер'єру яскравішими: штори, дивані подушки, абажури, постільна білизна. Кошик з апельсинами або червоними яблуками також радуватиме око та підніматиме настрій.

Варто уникати виключно сіро-чорних кольорів та в одязі. Урізноманітнити свій гардероб можна за допомогою яскравих аксесуарів: шарфа, рукавичок, сумки, парасольки.

Читайте також: ЗБЕРИСЯ, ганчірка: ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВСЕ ВАЛИТЬСЯ З РУК?

 

Їжа-антистрес

Позбутися нудьги допомагають і деякі продукти харчування. Найвідоміші «антидепресанти» – це банани та шоколад. Також варто налягати на сир, сири, гречку, гриби, бобові, зерновий хліб – вони містять амінокислоту триптофан, що сприяє виробленню гормону гарного настрою серотоніну. М'ясо індички підвищує стійкість до стресів, горіхи містять селен, який знижує тривожність, а в шпинаті є фолієва кислота, брак якої, згідно з дослідженнями, спостерігається у третини людей, які страждають від депресії.

Корисні страви з пшоняної крупи: під час дозрівання ця зернова культура поглинає багато світла та тепла, які потім передає організму. Крім того, восени нам необхідне вітамінне підживлення: щоденний раціон повинен включати близько 400 г фруктів та овочів. Апельсини, грейпфрути, морква, буряк, червоний перець порадують не лише яскравим кольором: у них є речовини біофлавоноїди, які стимулюють кровообіг та покращують роботу головного мозку.

Чай та кава хоч і допомагають підбадьоритися, але зловживати ними не варто. Впоратися з поганим настроєм допомагають відвари липи, чебрецю, звіробою, глоду та м'яти.

Читайте також: 5 ПРИЧИН, ЧОМУ ШОКОЛАД КОРИСНИЙ ДЛЯ ЗДОРОВ'Я

Осінній синдром: 6 ефективних засобів від сезонної депресії-Фото 3

Радість руху

Один з найкращих способів попрощатися з нудьгою – зайнятися фізичними вправами. Активні рухи прискорюють кровообіг у головному мозку, покращують метаболізм та синтезують гормони радості ендорфіни – в результаті депресія відступає. 

Їзда на велосипеді, катання на роликах, біг підтюпцем, фітнес, аеробіка, танці - підійде все що завгодно, аби це було в задоволення. Велику користь принесуть заняття спортом на свіжому повітрі. Не слід нехтувати зарядкою або бігом вранці. Розслабитися та змити тугу також допомагають водні процедури, тому варто записатися у басейн.

Якщо немає можливості відвідувати басейн, можна використати контрастний душ. Ну і, звичайно, не можна не згадати про сексуальну активність: регулярні заняття любов'ю не тільки зміцнюють імунітет і знижують ризик різних захворювань, але й здатні подолати будь-яку тугу, осінню в тому числі.

Читайте також: НА СТАРТ: 6 ГОЛОВНИХ ПРАВИЛ ДЛЯ НОВИЧКІВ У СПОРТІ

Осінній синдром: 6 ефективних засобів від сезонної депресії-Фото 4

Теплі спогади

Особливий спосіб, який допоможе зберегти душевну рівновагу під час холодів – спогади про літній відпочинок. Варто частіше переглядати фотографії та відеоролики, створені під час відпустки. Це допоможе подумки повернутися до теплого моря і жаркого сонця і згадати про приємно проведені дні.

Можна влаштувати посиденьки з друзями із спільним переглядом знімків, привезених із різних місць, адже розділена радість – радість подвійно. Якщо під час відпустки ви відвідали іншу країну, варто час від часу дозволяти собі страви, які ви там спробували: це продовжить відпускний настрій і допоможе впоратися з депресією.

А ще можна помріяти про наступну подорож і навіть детально її спланувати або почати поступово та вдумливо готуватися до новорічних свят.

Осінній синдром: 6 ефективних засобів від сезонної депресії-Фото 5

Нове хобі чи арт-терапія

Осінь – чудовий час для того, щоб спробувати щось нове. Можна записатися на курси іноземної мови, піти на йогу, взяти кілька уроків вокалу, купити фарби та мольберт та почати малювати чи зайнятися фотографією. А ще можна завести домашню тварину, яка точно не дасть нудьгувати і впасти в депресію.

Крім того, можна щось поміняти у своїй зовнішності, наприклад, зробити нову зачіску або, зрештою, відправитися на шопінг, щоб придбати парочку нестандартних для себе речей. Не варто відмовлятися і від спілкування: зустріч із давньою подругою за склянкою гарячого глінтвейну нерідко здатна замінити консультацію психолога. Крім того, осінь – час театральних та кінопрем'єр, концертів та фестивалів.

Читайте також: Що таке арт-терапія і кому вона потрібна?

Спілкування з мистецтвом допоможе не тільки убезпечити себе від нападів нудьги, а й отримати нові знання та враження. І головне, сміх – саме він гальмує вироблення гормонів стресу кортизолу та адреналіну. Тому варто шукати привід для веселощів скрізь: у позитивному спілкуванні, у улюблених фільмах та просто посміхатися своєму відображенню у дзеркалі.

Статті на тему