Нинішня ситуація з остеопатією в Україні особисто мені нагадує період, коли на наших теренах тільки відкривалися перші йога-студії. Тоді через відсутність інформації за нечисленними адептами індійської практики тягнувся шлейф загадок та легенд про їхнє вміння спати, стоячи на голові, виходити з тіла, є цвяхи і взагалі заряджати воду поглядом. Так і зараз: ласі на надприродне люди приписують остеопатам усілякі надздібності. На вигляд процес такого лікування і справді нагадує цілительство, але насправді він заснований на анатомії і тонкому знанні всіх процесів, що відбуваються в тілі, завдяки чому дозволяє позбутися не тільки від недавніх стресів, а й від наслідків емоційних потрясінь, отриманих у наймолодшому віці , аж до пологових травм… Як це працює?
ВИВЧАЄМО МАТЧАСТИНУ
Остеопатія – це зовсім не мануальна терапія, як багато хто вважає. На відміну від популярної за радянських часів лікувальної практики, що з’явилася в 60-х роках минулого століття і працює із наслідком захворювання, остеопатія «народилася» ще 130 років тому, і її метою є порятунок від його причини. Ця особливість відрізняє остеопатію і від традиційної медицини: «Остеопатія каже, що в організмі природа заклала всі цілющі механізми. І завдання терапевта – допомогти організму самому вийти із хвороби. Знайти хворобу та призначити пігулки може кожен лікар, а відшукати здоров’я непросто. Тому якщо ми знаходимо дисфункцію, то намагаємося зрозуміти причину її виникнення та працювати з нею», – стверджує український остеопат та голова Центру здоров’я та інтегрального розвитку «Нове століття» Володимир Гламазда.
«Батьком» остеопатії вважається американський хірург Ендрю Тейлор Стіл, який після довгої лікарської практики був розчарований результатами традиційного лікування та розробив свою систему діагностики та лікування порушень у тілі. Стіл відкрив першу остеопатичну школу та висунув постулат, який став однією з головних ідей нового напряму медицини: «Життя – це рух». На думку хірурга, традиційна медицина не така ефективна, оскільки століттями будувалася на вивченні будови трупів, тобто систем з уже не функціонуючими органами. А насправді всі тканини нашого організму в нормі перебувають у постійному русі, що створюється ритмом м’язових скорочень, вдихом та видихом, пульсацією серця, переміщенням рідини.
Якщо послухати, то ці ритми у всіх будуть індивідуальними. Можна сказати, кожен із нас – це найскладніша і найпрекрасніша композиція зі своєю мелодією. На думку остеопатів, у кожного з нас є своє здорове «звучання», дане нам від народження, і якщо в тілі є порушення різного роду, спричинені стресами, неправильним харчуванням, способом життя або поганою екологією, наші ритми збиваються та перебувають у дисонансі. Тому методи остеопатії спрямовані на те, щоб максимально розслабити напружені ділянки тканин та організм в цілому так, щоб відбувся своєрідний перезапуск «дисгармонійних» ритмів, сонастройка всіх внутрішніх систем та «згадування» свого здорового звучання. Залежно від напряму впливу поділяють кілька видів остеопатії: – Корекцією роботи внутрішніх органів займається вісцеральна остеопатія; відновленням гармонійного становища хребта та роботи всіх кінцівок, м’язів, сухожиль, зв’язок та суглобів – структурна остеопатія; а нормалізацією положення елементів черепа та хребта, циркуляції спинномозкової рідини, лімфи та крові – краніосакральна терапія.
Щоб стати хорошим остеопатом, недостатньо просто закінчити піврічні курси – необхідно мати диплом про вищу медичну освіту, дворічну спеціалізацію рівня клінічної ординатури та на цій базі пройти дуже складне чотирирічне навчання в Інституті остеопатичної медицини. Після кожного року навчання скласти іспити, а після 4 курсу ще й захистити дипломну роботу, аналог кандидатської дисертації. Але, крім цього, потрібно мати природну чутливість, адже діагностика та саме лікування відбуваються виключно за допомогою рук. Ось чому не варто довіряти всім остеопатам, знайденим на OLX.
МІЦНІ ОБІЙМИ
Виявленням і вивільненням травматичних емоцій через тіло також займається один із найпрогресивніших різновидів психотерапії, заснований Вільгельмом Райхом, учнем знаменитого Зигмунда Фрейда, – тілесно-орієнтована психотерапія. Особливу роль цьому методі грають дотику як первинна форма контакту з навколишнім світом. На думку адептів тілесно-орієнтованої психотерапії, кожна людина в душі прагне тілесного контакту та обміну теплом. Наприклад, коли мама тримала нас у дитинстві на руках, все тіло завмирало, наставало відчуття доброти, відкритості та теплоти. Але торкання важливі не тільки для малюка. Дорослій людині для емоційного здоров’я дотику також потрібні. Так, у тілесній терапії відбувається як емоційний контакт із терапевтом, а й фізичний. Торкаючись різних ділянок тіла пацієнта, фахівець викликає в ньому певні емоції і допомагає повноцінно проживати їх, поступово вивільняючи заблоковану область.
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ
Лікарі жартують, що не буває здорових людей, є недосліджені. І хоча остеопатія принципово відрізняється від традиційної медицини, але в цьому плані фахівці їх солідарні. У кожної людини знайдуться внутрішні блоки, які привели (або ще приведуть) до хвороби. Тому профілактичні сеанси остеопатії показані всім. Особливо вони будуть корисні при депресії, безсонні, хронічній втомі, вегетосудинній дистонії, бронхіальній астмі, болях у ділянці шиї та спини, а також після перенесених травм та стресу.
ВІД ЕМОЦІЙ ДО ХВОРОБ
Остеопатія пов’язує наш фізичний стан із емоційним здоров’ям. Вважається, що основу більшості наших захворювань лежать певні емоційні блоки. Наприклад, у дитинстві у Сашеньки відібрала ляльку більш доросла дівчинка, ще й обізвала її при цьому. Сашенька дуже образилася, але мама відразу повідомила їй, що ображатися погано і хороші доньки так не роблять. І замість того, щоб прожити цю образу і випустити емоції, добре потопавши ногами, поплакавши, та чи просто повідомивши цій дівчинці, що вона «коза», Сашенька це почуття в собі придушила, а оскільки сильні негативні емоції завжди супроводжуються напругою в тілі, то це подія залишилася у її м’язовій структурі протягом усього життя. І подібний «запис» у тілі ведеться від народження. Варто відзначити, що і саме народження – процес дуже непростий: це сильний стрес, який відчуває немовля. Тільки уявіть: після 9 місяців безтурботного перебування у затишній рідині з ідеальною температурою він раптом змушений проштовхуватися через вузький тунель у холодний та небезпечний світ, де незнайомі люди у білих халатах перерізають йому пуповину. Мурашки по шкірі. І від того, як пройде ця «перша вечірка», багато в чому залежить, наскільки людина буде здатна долати життєві перешкоди та й взагалі любити життя. Кожна дитина має багатий спектр відчуттів, її можливості жити і відчувати колосальні. Але потім як сніг на голову на малюка сиплються стреси. Найемоційніше значущі переживання «вростають у пам’ять тіла» і фіксуються у ньому. Так усі ми поступово «одягаємо» своєрідний «панцир», що складається із зон хронічної напруги та затискачів, які блокують нормальну циркуляцію всіх рідин, порушують роботу органів, не кажучи вже про те, що залишають відбиток на нашому емоційному здоров’ї. Залежно від способу життя, глибини травми та природних ресурсів ці «блоки» потім переростають (або не переростають) у хвороби. Методи остеопатії спрямовані саме на розслаблення всіх цих хворобливих ділянок: шар за шаром вони відкривають все нові і нові напруження і дозволяють позбутися їх. Якщо стрес особливо сильний, під час його «виходу» можливі емоційні реакції або навіть пригадування ситуації, «запакованої» свого часу до цієї ділянки. Так що, якщо зважитеся на сеанс, хай несподівано злість або сльози вас не лякають. Також можливі посмикування кінцівок – так теж виходить внутрішня напруга. Недарма дедалі популярнішими у світі стають методи медицини та психології, засновані на розумінні людини як істоти цілісного, що має нерозривний зв’язок тіла та психіки. Вони більш ефективні, оскільки працюють із найглибшими причинами захворювань, а не лише зменшують больовий синдром чи прибирають слідства за методом: «Доктор сказав різати, значить різати».
КУДИ ПІТИ
ПОРАДИ ПОЧИНАЮЧИМ ПАЦІЄНТАМ
Користуючись тим, що остеопатія – наука маловідома, на теренах вітчизняної нетрадиційної медицини стрімко з’являються доморощені фахівці, які «осягли» цю складну техніку з відео на YouTube.